Migros dünya perakendesine örnek olmaya devam ediyor

Migros’un sağlıklı yaşama yönelik bilinçli alışveriş konusunda tüketiciye rehberlik etmeyi amaçlayan ve alanında bir ilk olan “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” projesi birinci yaşını doldurdu. 1,9 milyon kişiye ulaşan ve bu kişilerin yüzde 47’sinde dengeli beslenmeye yönelik davranış değişikliğini tetikleyen proje bugüne kadar Lizbon, Monaco, Tokyo ve Varşova’da düzenlenen perakende zirvelerinde dünya perakendesinin örnek uygulaması olarak sunuldu

Migros dünya perakendesine örnek olmaya devam ediyor

Migros, toplum sağlığına yönelik farkındalık ve olumlu davranış değişikliği yaratma amacıyla 2018 yılında hayata geçirdiği ‘Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ projesi ile hem Türkiye’de hem de dünyada perakende sektöründe bir ilke imza attı. Migros Mobil uygulamasında oluşturulan “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” alanında; dengeli beslenme, aktif yaşam, yeterli su tüketimi ve ağız bakımı konusunda interaktif içerik, kişiye özel mesaj ve öneriler sunuluyor. Migros mağazalarında beslenme uzmanları ve diş hekimleri aracılığıyla gerçekleştirilen bilinçlendirme eğitimleriyle desteklenen proje fiziksel ve dijital platformları bir arada kullanması ve kişiye özel, interaktif içerik sunması sebebiyle Lizbon, Monaco, Tokyo ve Varşova’da düzenlenen zirvelerde dünya perakendesi tarafından örnek uygulama olarak gösterildi.

 

Daha önce Amerika’da Stevie Awards’ta 2 Stevie ödülüne layık görülen Sağlıklı Yaşam Yolculuğu projesi, şimdi de Londra’dan ödülle döndü. Sağlıklı Yaşam Yolculuğu, öncü sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projelerinin ödüllendirildiği, alanındaki en saygın programı olan International CSR Excellence Awards’ta (Uluslararası KSS Mükemmellik Ödülleri), Perakende kategorisinde Gümüş ödülün sahibi oldu. Migros adına ödülü Migros Ticaret AŞ Pazarlama Ürün Grubu Müdürü Cavit Metin teslim aldı.

 

“Hedefimiz müşterilerimizin hayatına değer katmak”

‘Migros Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ projesinin Türkiye’de ve dünyada toplum sağlığına yönelik öncü bir proje olduğunu belirten Migros Ticaret A.Ş. Format Direktörü Cem Tunçay “Taze ürünlerdeki uzmanlığımız, kalite standartlarımız ve projelerimizle tüketicilerin sağlıklı yaşama giden yollarını aydınlatmayı amaçlıyoruz. Daha fazla kişiye ulaşmak için mağazalarımızı ve mobil kanallarımızı birlikte kullandık. Bu özelliğiyle projemiz hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir ilgi ile karşılandı. Sağlıklı Yaşam Yolculuğu projemiz ile 1,9 milyon müşterimizde sağlıklı yaşam ve bilinçli alışveriş farkındalığı yarattık. Bu müşterilerimizin yüzde 47’si ise kendilerine özel sunduğumuz önerilerden faydalandı ve dengeli beslenmeye yönelik davranış değişikliği gösterdiler. Dünya perakendesine örnek teşkil edecek yeni projelerimizle müşterilerimizin hayatına değer katmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu oyunlaştırılmış içerik ve kişiselleştirilmiş önerilerle destekleniyor

Migros Mobil uygulamasındaki ‘Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ alanında, Migros müşterilerinin 3 aylık gıda alışverişleri ile global parametreler ve Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak oluşturulan ideal besin tüketim tablosu karşılaştırılıyor. Migros müşterilerin bir bakışta dengeli beslenmek için hangi besin grubunu ihmal ettiklerini görebiliyorlar. Dengeli beslenmeye yönelik olarak aradaki farkı kapatabilmeleri için kişiye ürünler kampanyalı olarak sunuluyor ve sağlıklı yaşam yolculuğu teşvik ediliyor.

 

Uygulamada dengeli beslenmenin yanı sıra su içmenin önemi, ağız ve diş sağlığı ile ilgili mesajlar ve örnek egzersiz tablosu da yer alıyor. Su içme hatırlatıcısı, adım ölçer, diş fırçalama hatırlatıcısı gibi interaktif içeriklerle zenginleştirilen uygulama ile gün içerisindeki hareketlilik, su tüketimi ve ağız bakımı takip edilebiliyor..