Nestlé Professional'dan geleceğin şef ve baristalarına destek

Nestlé Professional, şef ve barista adaylarını daha donanımlı hale getirecek gençlik projesini başlatıyor

Nestlé Professional'dan geleceğin şef ve baristalarına destek

Ev dışı tüketim sektörünün lider firmalarından Nestlé Professional, sektöre yeni değerler kazandıracak anlamlı bir projeyi hayata geçiriyor. Geleceğin şef ve baristalarını destekleyen YOCUTA/YOBATA (Young Culinary/Barista Talents-Genç Mutfak/Barista Yetenekleri) projesi, 20 Ekim Dünya Şefler Günü’nde gerçekleşecek webinar etkinliği ile başlıyor. Moderatörlüğünü Sinan Hamamsarılar’ın yapacağı, gastronomi dünyasında kariyer yapmak isteyen genç şef ve barista adayları ile sektörün önde gelen işverenlerine ulaşmayı hedefleyen dijital buluşmada, Murat Aslan, Aslı Yaman ve Ersin Dayı konuşmacı olarak yer alacak.

Nestlé Professional, Nestlé’nin 2013 yılında küresel bir gençlik girişimi olarak başlattığı, gelecek nesli istihdam için daha yetkin hale getirme amacı taşıyan global Nestlé Needs YOUth programı kapsamında yeni bir projeye imza atıyor. Genç mutfak yeteneklerini YOCUTA projesi ile destekleyecek Nestlé Professional, bu projenin bir parçası olan YOBATA (Young Barista Talents-Genç Barista Yetenekleri) ile de genç baristaların kariyer yolculuklarına katkı sağlayacak.

YOCUTA, 20 Ekim Dünya Şefler Günü’nde gerçekleşecek webinar etkinliği ile başlayacak. Sektörün ihtiyacı olan yetenekli iş gücünü oluşturma adına önemli bir adım niteliği taşıyan YOCUTA; gençlere yetkin bir şekilde iş gücüne katılabilme yolunda yardımcı olmayı, yeme içme sektöründe kendi kariyerlerini oluşturmalarına destek vermeyi amaçlıyor. Yeni ve gelişen iş gücüne pratik beceriler ve bilgiler getirmeyi hedefleyen YOCUTA projesinde; kişisel gelişim eğitimleri, mutfak uygulamaları, sektör-öğrenci ilişkileri konuları önceliklendirilecek.

Nestlé’nin “Ortak Değer Yaratma” anlayışını destekleyen, alanında ilk ve Türkiye’de tek olan YOCUTA’nın dijital oturumunda, genç şef adaylarını her yönüyle destekleme adına yapılabilecekler ele alınacak. Oturumda; gençlere iş bulmaları ve kendi kariyerlerini oluşturmaları yolunda verilebilecek destekler, yeni nesilleri başarıya hazırlama, nitelikli profesyoneller yetiştirme, ilgili ve dikkatli şeflere ilham verme yolunda atılabilecek adımlar konuşulacak.

“Tat Dedektifi” Instagram hesabıyla tanınan, yemek ve seyahat profesyoneli Sinan Hamamsarılar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinlikte; Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Ali Mansour ile birlikte Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan, KiMMA Coffee Roasters Kurucu Ortağı Aslı Yaman ve Divan Fabrika Direktörü Ersin Dayı da konuşmacı olarak yer alacak. “YOCUTA” dijital oturumu, 20 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’de başlayacak. Katılımcılar buluşmayı, https://www.nestleprofessional.com.tr/yocutayobata  adresinden izleyebilecek.