Nüans üzerine çeşitlemeler

Nüans veya bir başka anlamıyla fark. Kelimelerden biri. Ya da Pink Floyd’un The Wall albümünde dediği gibi; “Duvardaki bir başka tuğla”. Halil Cibran bir sözünde: “Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır.” der. Ancak bazı taşların çekilmesi koca bir duvarı indirebildiği gibi, bazı farklarında fark olmaktan çıkması farklı sonuçlar doğurmaktadır.Bu açıdan bakınca nüanslara ihtiyacımız var. Zaten amaçlardan biride farklılaşmak değil mi?

Perakende sektörü de bu konuda öncü ve aynı zamanda oldukça istekli. 

Perakende “Senfonisinin” farklı notaları, eserleri ve yorumcuları var.

Bazen aynısının benzer yorumları ile karşılaşıyoruz.

Bazen de farklılıklarla.

Bu farkların bazısı zor çoğaltılıyor.

Bazıları ise daha kolay.

İçlerinden bazıları uzun ömürlü oluyor diğerleri ise kısa.

Oysa çok ihtiyacımız var farklılaşmaya. Ama gerçekten farklı olmamız gereken yerlerde.

Müzik, nota ve yorum derken hem okuduğum hem de radyoda dinlediğim, bir deyişe göre efsane, diğerine göre de yaşanmış bir hikâyeyi de anımsatmak istiyorum:

“Soğuk bir Noel günü bir nehrin kıyısında ihtiyar bir kemancı, soğuktan morarmış elleriyle keman çalıp dileniyormuş. Yanına uzun boylu, çok şık iki adam gelmiş. Birisi ihtiyarın paltosuna dokunarak,     ‘Kimse para vermeye yanaşmıyor değil mi?’ diye sormuş. ‘Noel her şeye yeter evlat ama soğuktan kimse penceresini açmayı akıl etmiyor’ demiş yaşlı adam. Şık ve zayıf adam ‘O zaman pencereler açılıncaya kadar çalmaya devam et’ demiş. İhtiyar kemancı güçsüz sesiyle, ‘İmkânım olsa müziğimi tüm sokağa duyurmak isterim’ demiş. ‘O halde duyuralım’ diyen uzun boylu adam, yaşlı kemancının elinden kemanını almış ve yanından biraz uzaklaşmış. Yaşlı kemancı birazda şaşkın olarak düşünmüş,  ‘Bu şık giyimli adam herhalde benim eski kemanımı çalıp kaçmaz’ diye. Uzun boylu adam kemanı çalmaya başlamış O eski kemandan çıkan sese yaşlı kemancının kendi bile inanamamış. Eski kemanı adeta bambaşka bir ruha bürünmüş. O ana dek pek açılmayan pencereler ise tek tek açılmaya başlamış. Sokağa adeta para yağmaya başlamış. Zayıf ve uzun boylu adamın yanında olan diğeri, paraları toplayıp yaşlı kemancının para kutusunun içine atmış. Paralara hayretler içerisinde bakan yaşlı kemancı, ‘Bu benim uzun zamanda kazanabildiğim bir para’ diye söylenmiş kendi kendine.  Bu arada çaldığı eseri sonlandıran zayıf uzun boylu adam ‘Bereketli bir akşam oldu’ demiş.  ‘Artık evine rahat rahat gidebilirsin.’ Yaşlı kemancı uzun boylu adamanın arkasından ‘Kimsin sen’ demiş. Uzun boylu adam hırıltılı bir sesle ‘Paganini ’ diyerek gitmiş.”

 

Bazen bilmekte yetmiyor. Notalar farklı bir elde tüm sokağı kaplayıveriyor.

Farklılaşmak üzerine Emin Çapa’nın röportajında söylediği gibi:

“Perakendecilere tavsiyem; farklılaşmaları. Herkes herkesin yaptığını yaparsa rekabet sadece fiyata iner. Bu bazı tüketicileri mutlu edebilir, ama bazılarını da etmez. Bu yüzden farklılaşmaları lazım. Birbirlerinin yaptıklarını yaparak nereye kadar gidebilirler bir daha düşünsünler.”

 

Bunu başarmamız ve bunu istiyor olmamızda bir o kadar önemli!

Ve bu nüansların hedeflere yansıması da.

Öyle ya, ‘Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olmamak’ gerek…  

 

Niccolo Paganini, 1782 – 1840 İtalyan besteci, keman virtüözü.

Emin Çapa röportajı, 28 Aralık 2017 Perakende org’dan özetle.