Perakende ve mağazacılık çalışanları için adım atın

İş yaşamı bir mücadele sahası. Özellikle perakende sektörü çalışanı olmak fiziksel, zihinsel ve enerji yönetimi açısından bu mücadelenin hız kazandığı, anlık değişimlerin verilen kararlara etkide bulunduğu bir sahada çalışmak demek. Perakende ve mağazacılık alanının bu değişken ve süratli dinamiği içinde sorumluluk alan herkes mevcut kapasitelerini sonuna kadar zorlarken biryandan da özel yaşamında denge kurmaya, sağlıklı, mutlu ve verimli bir yaşam sürmeye gayret ediyor. Ancak bu sahada en üst kademeden an alt kademeye kadar yüzlerce profesyonele eğitim ve danışmanlık desteği vermiş bir uzman olarak dengeli bir yaşam kurmaya çalışan hemen herkesin zorlandığına şahit oldum.

İşin doğası ve sahip olduğu değişim hızı ve dinamizm gereği çalışanlardan da beklentiler gitgide artarken yaşanan türlü sağlık problemleri, motivasyon düşüklüğü ve bunun neticesinde alınan sağlık izinleri nedeni ile toplam performans yönetimi gitgide zorlaşıyor.

 

Satış Psikolojisi isimli kitabımda da belirttiğimiz gibi mağazalardaki fiziksel koşullar da çalışanlardaki bu psikolojik ve enerjik erozyonu hızlandırıyor. Uzun saatler güneş ışığına, temiz havaya ve de açık alan algısına hasret kalan çalışanlar müşterilere hizmet verirken gitgide daha az sabırlı olabiliyor.

 

Sektörün baş aktörleri ve sermaye sahipleri bu durumu işin doğası olarak olduğu gibi kabul etmekte özgür elbet ancak tıpkı mağaza çalışanları gibi sonuçlarına da katlanmak zorunda kalıyorlar. Yöneticilerin çoğu kalp ve damar hastalıklarına daha erken yaşlarda yakalanırken, nefes darlığı, stres kaynaklı rahatsızlıklar, psikosomatik hastalıklar ve kanser gibi durumlarla yüzleşmek zorunda kalabiliyorlar. Kolektif stresten herkes etkileniyor.

 

Peki, ne yapmalı? Bu soru ve özetlemeye çalıştığım sorunlar üzerine uzun süredir düşünüyor, insanlara yardımı dokunabilecek programlar tasarlıyorum.

 

Oksijen Window, Walking Therapy, Yürüyen Nefesler ve Nature Talks bir Personel Değerlendirme Uzmanı ve İK Danışmanı olan eşimle birlikte geliştirdiğim programlardan bazıları; Oksijen Window Programı ile özellikle kış sezonunda çalışanların mağazalarında ve kapalı alanlarda gerçekleştirebileceği kas, eklem, sinir sistemi ve nefes bütünlüğünü geliştirmeye yönelik egzersizleri paylaşıyoruz. Walking Therapy özellikle üst düzey çalışanlar ve yöneticiler ile açık havada adım atarak gerçekleştirdiğimiz oldukça keyifli birebir koçluk çalışmalarını kapsamakta. Yürüyen Nefesler ile çalışanlar ile küçük gruplar halinde derin ormanlarda gerçekleştirilen uzun mesafe trekking ile beraber outdoor eğitimler gerçekleştirirken, Nature Talks konsepti ile şehir içinde yer alan koruluk alanlarda şirket toplantı ve eğitimlerini gerçekleştiriyoruz. Özellikle keyifli bir sabah kahvaltısı ile başlayan Nature Talks programları, kurumun ihtiyaçlarına göre terzi usulü tasarlanıyor ve zaman kısıtı olanlar için şekillendirilmiş pratik bir eğitim etkinliği özelliği taşımakta.

 

Daha nitelikli ve bol temiz hava, kendimizi ve diğer tüm insanları daha iyi tanımamıza yardımcı olan eğlenceli work shop çalışmaları, günlük yaşamımıza dahil edebileceğimiz basit ancak etkili çeşitli uygulamalar sayesinde çalışanların mutluluk kaynağını keşfetmelerine yardımcı oluyor ve aslında hepimizin sahip olduğu öz varlığımıza kök salmış olan iç motivasyon ve bilgeliğimize doğru yol almak için adım atıyoruz. Gelin birlikte adım atalım…