Ünlü markaya kredi uyarısı!

İngiltereli milyarder iş adamı Mike Ashley’in, Debenhams’a 40 milyon sterlinlik kredi verdiği, kredinin kabul edilmezse şirketin batacağını belirten bir mektup gönderdiği ortaya çıktı

Ünlü markaya kredi uyarısı!

Çeviri: Turan Alparslan Yiğittekin


İngiliz spor kulubü Newcastle United’ın patronu milyarder işadamı Mike Ashley’in, Debenhams CEO’su Sergio Bucher’a 40 milyon sterlinlik krediyi kabul etmezlerse, şirketin hayatta kalma şansının olmadığını belirten bir mektup yazdığı bildirildi.

 

Sahibi olduğu Sports Direct firmasının yüzde 29,7 hissesinin bulunduğu Debenhams’ın acil eyleme geçilmezse çöküşe geçeceğinin altını çizen Ashley, daha önce de benzer bir şekilde Blacks ve House of Fraser firmalarının hiç yardım istemediklerini, sonunda battıklarını vurguladı.

 

Mektubun ortaya çıkmasından sonra Debenhams kanadından da yazılı bir açıklama geldi. Ashley’in önerisini, şirketi hayatta tutma istediğinin açık bir kanıtı olarak gördüklerini belirtildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ancak teklif, diğer paydaşların çıkarlarını etkileyebilecek koşullar ile geldi. Yönetim kurulu teklifin kabul edilmesini düşünmüyor fakat yine de Ashley’i daha geniş refinansman sürecimizin parçası olmaya davet ettik.”

 

Öte yandan Sports Direct firması, mağaza zincirindeki payını bu yılın başlarında daha da artırdı ve faiz oranını yüzde 23’ten yüzde 29,7’ye yükseltti.


Bu haber Elias Jahshan'ın www.retail.gazette.co.uk'da yer alan 13.12.2018 tarihli haberinden alıntıdır.