Yeni bir yıl, yeni hedefler, perakendede yeni trendler

Yeni bir yıl daha geldi. Yeni yıl için hedeflerinizi belirlediniz mi? Peki nasıl hedef belirleyeceğinizi ve bu hedeflere ulaşmak için nasıl bir plan hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz?

2013’ün gelmesiyle birçoğumuz yine kendimize hedefler koyacağız. Her başarılı insan kendisine hedef belirleyip, bu hedefe belirli bir süre içinde ulaşmada çaba harcar. Bu hedefler kişinin yeteneklerine ve altyapısına uygun gerçekçi hedefler olmalıdır. Hedef belirlemek için en iyi zaman yeni yıldır. Yeni bir yılın gelmesiyle geçmiş yılı gözden geçirip gelecek yıl için planlar yapabilirsiniz. Öneriler size hedef belirleme ve hedeflerinizi gerçekleştirmede yardımcı olabilir.

1. Beyin fırtınası yapın. Yapmak istediklerinizi liste haline getirin. Başlangıçta hiçbir fikriniz yokmuş gibi gelebilir ama sonra yapmak istediğiniz birçok şey peş peşe gelecektir. Önemli bulduklarınızı seçip onlara öncelik verin.

2. Hedeflerinizi belirleyip listenizi görebileceğiniz bir yere koyun ve her değişikliği kaydedin. Böylece gelişimi görebilir, gelecekte hedef belirlerken daha başarılı olabilirsiniz.

3. Seçtiğiniz hedeflerin sizi biraz zorluyor olması gerekir ama ulaşılabilir olmasına da özen gösterin. Başka bir deyişle çok kolay hedefler seçmeyin, ama seçtikleriniz gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler de olmasın. Eğer çok kolay hedefler seçerseniz, fazla başarılı olmadığınızı düşüneceksiniz, çok zor olursa da kendinizi yenilmiş hissedeceksiniz. Bu nedenle hedeflerinizin ne çok kolay ne de gerçekleştirilemeyecek kadar zor olması gerekir.

4. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir zaman dilimi belirleyin. Her şeyi bir anda yapamazsınız, az zaman alacak kolay hedefler için kısa zaman dilimleri belirleyin. Daha karışık hedeflerde ise gerçekleştirmeniz gereken her adımı bulun ve her biri için bir süre belirleyin.

5. Hedeflerinizin listesini yaparken, bunları neden hedef olarak seçtiğinizi kendinize sorun.  Bunu istemenizin birçok nedeni olabilir, yalnız bunların neler olduğunu bildiğinizden emin olun.

6. Ölçülebilir hedefler koyun, bunu gerçekleştirdiğinizde başardığınızı anlayacaksınız.

7. Hedefinizi gerçekleştirmekte kullanacağınız araçları ve destek alacağınız kişileri belirleyin.               

8. Kendinizi zorlamayın. Hepimiz bir anda her şeyin mükemmel bir şekilde olup bitmesini isteriz ama kendinizi bunun için fazla zorlamayın. Birçok büyük, başarılması zor planlar koymanıza gerek yok. Küçük kolay planlardan başlayıp daha karmaşık olanlara doğru ilerleyebilirsiniz. Her zaman için geri dönüp hedeflerinizi gözden geçirme imkânınız olduğunu unutmayın.

9. Hedeflerinizi kısa vade ve uzun vade hedefleri olarak ayırın. Bu listeleri birbirinden ayrı tutarsanız, bunları gerçekleştirmede çalışmalarınızı daha iyi organize edebilirsiniz. Kısa vadeli planlarınız, hemen her zaman gerçekleştirilebilecek, çok vakit almayan planlardır. Uzun vadeli hedefleriniz ise daha fazla çaba ve zaman gerektirir. Bu nedenle her yeni yılda bir tane uzun vadeli plan belirlemeye çalışın.

10. Gerekli oldukça hedeflerinizi gözden geçirip düzeltmeler yapın. Eğer işlerinizi devamlı erteleyen bir kişiyseniz,  geri dönüp hedeflerinizi bir sonraki yıla atabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu geri dönüp hedeflerinizi gerçekleştirmede nasıl bir süreç izlediğinizi, doğru yolda olup olmadığınızı görmeniz için yapmanız gereken bir çalışma. Eğer birkaç ay içinde yeni yıl hedeflerinizin yarısını gerçekleştirdiyseniz, birkaç tane daha yeni hedef ekleyebilirsiniz demektir. Eğer planın gerisindeyseniz, bunun nedenlerini araştırın: Gerekli araçlara mı ulaşamadınız, zaman dilimini mi yanlış ölçtünüz ya da gerçekleştirilmesi olanaksız bir hedef mi belirlemiştiniz? Tüm bunları görerek bir sonraki yıl için daha iyi planlar belirleyebilirsiniz.

Her başarınızda mutlaka kendinizi kutlayın, başarınızı başkalarıyla paylaşın ve bir sonraki hedefiniz için çalışmaya başlayın.

Bu yıl ne istediğinize karar verdiğinizde, planlı bir şekilde bunları gerçekleştirebilirsiniz. Konfüçyus’un dediği gibi “Her büyük yolculuk, küçük bir adımla başlar.”

Bu ay özellikle şirketiniz ile ilgili değil sizinle ilgili yazı yazdım. Çünkü her şeyin başı “siz”siniz, ve siz istemezseniz hiçbir şey gerçekleşmez. Kendi hedeflerinizi belirlerken zaten şirketinizle ilgili hedefleriniz de kendiliğinden belirecek.

Bu arada PricewaterhouseCoopers ve TNS Retail Forward tarafından ortaklaşa hazırlanan 44 sayfalık 2015 yılı perakende trendleri 15 maddelik gelecek öngörüsü geçen yıl yayınlanmıştı. Mutlaka inceleyenleriniz olmuştur. Tüketici tarafında değişen demografik yapı, eskiye göre daha fazla değer odaklı yeni müşteri kavramı, perakende outlet, stratejik “outsourcing”, perakendeci ve tedarikçi arasında ortak hedef belirleme ve ortaklaşa çalışma kültürü, teknolojik altyapı ve iyileştirmeler, müşteriler için daha fazla güvenlik ve gizlilik gibi kavramlar etrafında bir portre mevcut. Lütfen detaylı inceleyin, çalışanlarınızla paylaşın ve bu öngörüleri şirketinizin hedeflerine katın.

Mutlu, umutlu, hedeflerimize odaklandığımız başarılı ve en önemlisi sağlık ve sevgi dolu bir 2013 dileğiyle…