Skip to content Skip to footer

Adel Kalemcilik, 2023’te 436 milyon TL net kâra ulaştı

Elli yılı aşan tecrübesi ile 1969’dan beri faaliyet gösterdiği kırtasiye sektöründe Türkiye’nin lider firması olan Adel Kalemcilik, mali yönden sürdürülebilirliği odağına aldığı stratejik iş planı ile 2023 yılında etkili büyüme gösterdi. 2023 yıl sonu sonuçlarını açıklayan şirketin yıl sonu net kârı 436 milyon TL oldu ve yılı, 2.262 milyon TL net satış rakamı ile kapattı.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi olan Adel Kalemcilik, 2023 yıl sonu sonuçlarını açıkladı.  Buna göre Adel Kalemcilik’in 2023 yılı net karı 436 milyon TL olarak gerçekleşti. Güçlü performansını brüt kâr marjı ve FAVÖK iyileşmeleri ve etkin bilanço yönetiminin net finansman giderlerine yansıması ile daha da yukarı taşıyan Adel Kalemcilik, 2023 yılı sonunda 2.262 Milyon TL‘lik net satış rakamı ile dikkat çekiyor. 2023 yılında etkin maliyet yönetimi ve etkin fiyatlama politikası sonucu brüt kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,5 kat artırarak 1.056 milyon TL olarak gerçekleştiren Adel Kalemcilik’in FAVÖK marjı ise 1400 baz puan artışı ile %22 oldu. Tüm bu pozitif gelişmelerin neticesinde bir önceki yılın aynı döneminde 3,1 olan Net Borç/FAVÖK oranı 2023 yılı sonunda sıfır seviyelerine yaklaşarak 0,4 olarak gerçekleşti.

Dalgalı ekonomik konjonktürde, etkin risk yönetimi ile büyümesini sürdüren Adel Kalemcilik, 2200 baz puan artışı ile %47 brüt kâr marjı ile yılı tamamladı.

“Yıl sonu gösterdiğimiz büyüme ivmemiz, beklentimizi karşıladı”

Adel Kalemcilik CEO’su Oğuz Uçanlar, finansal performanslarının beklentilerinin üzerine çıktığını belirtti. Uçanlar konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Artan maliyetlerle birlikte, tüketicinin ihtiyaçları ve alım gücündeki değişimleri göz önünde bulundurarak rekabetçi fiyatlama politikamızı ve alternatif satış kanallarımızı değerlendirdik. Bu doğrultuda etkin maliyet yönetimi ve etkin fiyatlama politikamızla 2023 yılını beklentilerimizin de üzerine çıkarak çok güçlü bir şekilde kapattık. 2023 yılında geleneksel kanal satışlarımız ile birlikte modern kanalda da yukarı yönlü bir satış ivmesi yakaladık. Finansal sonuçlarımız, 2024 yılı faaliyetlerimiz için de önemli bir zemin ve motivasyon kaynağı oluşturuyor ve 2024 yılında da büyümeye odaklanıyoruz. Ticari ve finansal yönden sürdürülebilirlik hedefimize, şirketimiz lehine önemli büyüme fırsatlarına odaklanarak emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.”   

Adel Kalemcilik, 2023’te 436 milyon TL net kâra ulaştı - Perakende.org