Skip to content Skip to footer

Ahmet Geçgel: 2025 yılında Türkiye’de pazar lideri olmayı hedefliyoruz

Themore Concept Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Geçgel; firmanın faaliyetlerini, yatırımlarını ve hedeflerini anlattı…

  1. Themore Consept’i ne zaman ve nasıl kurmaya karar verdiniz?

Orge Grubu çatısı altındaki Themore Concept markasının arka planında, baba mesleğinin değerleri bulunuyor. 2019 yılında, Orge Grup’un artan gücünü sektördeki 40 yıllık tecrübesi ile birleştirerek, globalleşme vizyonu doğrultusu ve yoğun bir çalışma neticesinde Themore Concept markasını kurduk. Hayatın detaylarını kullanıcılar için planlayan, öncelikleri merkezine alan, eğilim ve modayı takip etmekle yetinmeyip bizzat trendleri yaratan bir marka olmak için yola çıktık. Bu incelikli ve bir o kadar fonksiyonel mekânları tasarlarken, odağımıza daima insanı koyduk. Kullanıcıları anlayan ve anlatan iç mekân tasarımlarımız, “Hayal ettiğinizden daha fazlası” sloganımız ile hayat buluyor. Geniş ürün yelpazemiz, kalite anlayışımız ve yüksek üretim kapasitemiz ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sektöre yeni bir ses getirdik. Efeler, Aydın’da yer alan 17 bin metrekarelik fabrikamızda, tam otomasyonlu seri imalat yöntemleri ve tamamen CNC makine parkurumuzla mutfak, banyo, kapı, dolap, gardırop ve dekoratif ürünler üretiyoruz. Ayrıca, Umurlu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 30 bin metrekarelik alanda, zincir marketler için anahtar teslim dekorasyon projeleri gerçekleştiren bir üretim tesisimiz daha bulunuyor.

LEIA

  1. Ürünleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu ürünlerle rakiplerinizden nasıl ayrışıyorsunuz?

Mutfak portföyümüzde farklı zevk ve beklentilere hitap eden 14 model, banyolarımızda ise 16 tasarım bulunuyor. Ayrıca müşterinin ihtiyacına göre özel banyolar da tasarlıyoruz. Bunlarla birlikte profesyonel makine parkuruyla el emeğini harmanlayıp ahşaba yön vererek, fonksiyonel kapılar üretiyoruz, bu alanda da 11 serimiz yer alıyor.

Mutfak, kapı ve banyo dolaplarındaki ortak tasarımlarla farklı yaşam alanlarına konsept dokunuşlar sunan serilerimizle bir ilke imza atıyoruz. Arel, Trinity, Leia, Neo, Melisa ve Sven serilerimizde concept üretim yapabiliyoruz. Özel tasarım ve üretim konusunda sınır tanımayan özgürlüğümüz sektörde bizi farklılaştıran ana unsurlar oluyor.

  1. Ürünlerinizin tasarım süreçleri nasıl işliyor? Rakiplerinizden farklılaşmak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hizmet verdiğimiz mutfak, banyo ve kapı sektörü içinde Türkiye genelinde ilk olan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan Ar-Ge Merkezini kurduk. Ar-Ge Merkezi çalışanlarımızla beraber sektöre kazanımlar sağlamayı, yenilikçi fikirler sunmayı amaçlıyoruz. Dijitalleşme çalışmalarının hız kazanmasıyla beraber üretim metotlarını geliştirmeye yönelik projeler, Ar-Ge çalışmalarımızda önemli bir yer tutuyor. Departmanımızda ürün grubuna yeni ürünlerin dahil edilmesi, yeni ürünlerde kullanılacak mekanizmalarla ürün tasarımlarının yenilenmesi, ürün ağaçlarının hazırlanması ve revizyonu üzerine çalışmalar yürütülüyor. Tasarımlarımızsa gelen talepler doğrultusunda firmamızın bünyesinde bulunan tasarım ekiplerimiz ve iç mimarlarımız tarafından yapılıyor.

Themore Concept Trinity

  1. Banyo, mutfak ve kapı gibi ürünlerle ilgili gelişen yeni tasarım trendleri nelerdir? Sizin bu anlamdaki yeni ürün çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2023’te mutfaklarda ve banyolarda her daim trend olan sadelik, göz yormayan doku ve modern görünümlere sıkça rastlayacağız. Kullanıcılar artık, özellikle mutfaklarda yüksek modanın izlerini hissetmek istiyor. Bir mutfaktan ve banyodan daha fazlasını sunan tasarımlar ile zarif dokunuşlardan kişisel detaylara kadar farklı dekor tercihleri de görebileceğiz. Kapılarda da her zaman olduğu gibi rahat kullanım, fonksiyonellik, ergonomik ve şık tasarımlar ön planda. Banyo ve mutfak tasarımlarında elegant renkler, siyah ve beyazı dengeleyen natürel gri tonlar oldukça talep görüyor. Yine doğal renkler (ahşap desenler, yeşil ve kahvenin tonları), süper mat, pastel, soft tonların; beyaz ve kremin vazgeçilmezliğinin devam edeceğini söyleyebilirim. Banyolarda ise rahatlık ve konforun yanında tasarımsal özellikler de kullanıcıları etkiliyor.

Themore olarak biz de tüm bu özellikleri kapsayacak şekilde; ilk lansmanını Unicera Fuarı’nda yaptığımız ve çok beğenilen alüminyum çerçeveli çelik hasır yüzey kapağı, Zoro modelimize ekleyeceğiz. Başka hiçbir markada olmayan bu modelimizle eski tel dolapların en modern versiyonu yakalayacağız. Süper mat LAK yüzey modelimiz de yeniliklerimizden olacak. Portföyümüze 1’i ahşap ve 4’ü düz renk olmak üzere, toplamda en az 5 farklı renkte mat yüzey ekleyeceğiz. Ayrıca banyolarda farklı segmentlerde 3 adet yeni banyo tasarımını ürün portföyümüze ekleyeceğiz. Bu yeni tasarımlarımızın lansmanlarıyla sektörde fark yaratan yeniliklere imza atacağız.

Themore Concept Legolas

  1. Sürdürülebilir çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Önümüzdeki dönemde üretim miktarımızı artıracak, verimliliğimizi önemli ölçüde etkileyecek çözümler ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konularında çalışıyoruz. Bu kapsamda bu yıl içerisinde GES için yaklaşık 25 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Bu yatırımla birlikte yıllık 1.693.230kWh elektrik üretirken, 2 bin 23 ağacı kesilmekten kurtaracağız. Bununla birlikte 832 bin ton CO2 salınımının önüne geçeceğiz. Öte yandan “Her Mutfak bir Fidan” kampanyamız bulunuyor. Bu kampanya ile mutfak satın alan tüm müşterilerimiz için TEMA Vakfı’na fidan bağışı yapıyor ve sertifikalarını kendilerine iletiyoruz. Ayrıca kapı üretimine yönelik yenilikler üzerinde de çalışıyoruz. Kapı üretim hattı yenileme projemiz devam ediyor. Bu yenilenme, ürün imalat yöntemini değiştirerek daha kontrollü şartlar altında üretim yapmamızı sağlayacak. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projemize ve mutfak ürünleri için model çalışmalarımıza da hızla devam ediyoruz.

  1. Kaç bayii ve satış noktanız bulunuyor?

Şu an itibarıyla, Aydın, İzmir, Bodrum ve Kuşadası’nda 4 büyük fabrika merkez satış mağazamız; Bodrum, Manisa, Datça, İzmir, Erzincan, Gaziantep, Hatay ve Didim’de ise toplam 12 satış noktamız bulunuyor. Yurt dışında ise Fransa, Makedonya, Umman ve Pakistan’da mevcut satış noktalarımızda hizmet veriyoruz. Yeni tasarımlarımız ve projelerimizle yurt içinde ve yurt dışında satış mağazalarımızın sayısını artırarak daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz.

  1. Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Bu konuda önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerinizden bahseder misiniz?

Avrupa başta olmak üzere halihazırda 15 ülkeye tasarımlarımızı ihraç ediyoruz.  Yurt dışında Fransa, Makedonya, Umman ve Pakistan’da mevcut satış noktalarımızda hizmet veriyoruz. Ayrıca yurt dışı satış referansları olarak Yunanistan, Dubai, Kenya, Kanada, Katar, Almanya, İsviçre, Romanya ve Azerbaycan’da projeler sonuçlandırdık. Tasarımlarımızı, şeffaf fiyat politikası ve sürekli iyileşen üretim teknolojimizle ulusal ve uluslararası platformlarda tüm kullanıcılara tek elden ulaştırmaya, satış sonrası hizmet politikamızı sürekli geliştirerek müşteri memnuniyetini kalıcı kılmaya odaklanıyoruz. Öte yandan 300 çalışanımız ve 65 bin metrekarelik aylık üretim kapasitemizle yurt içi ve yurt dışı bayileşme çalışmalarını yoğunlaştıracağız. 2023 yılında, yurt içinde 10, yurt dışında 4 olmak üzere toplam 14 yeni bayilik açma hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Aynı zamanda 2025 yılına kadar yurt dışında 15 satış mağazasına ulaşmayı hedefliyoruz. Yine bu yıl yurt içinde 45 satış mağazasına ulaşacağımızı öngörürken nihai hedefimiz 2025’e kadar Themore Concept mağaza sayısını 3 katına çıkarmak. Bu hedef doğrultusunda 2025 yılında stratejik olarak ihracat payı oranımızı yüzde 5’ten yüzde 25’e çıkartmayı amaçladık. Hedef pazarlarımız arasında ise Orta Avrupa, Amerika, Kuzey Amerika ve Orta Doğu bulunuyor.  Dünyada ciddi pazar payı olan Amerika pazarı için de önemli temsilciler ile ön görüşme ve anlaşmalarımızı sürdürüyoruz.

  1. Yeni fabrika yatırımınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu yatırımla neler hedefleniyor?

Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesindeki 30.000 m2 kapalı alana kurduğumuz yeni fabrikamızın 2025 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz. Üretim kapasitemizi yüzde 50 oranında artıracak olan bu yeni fabrikamıza yönelik 175 milyon TL yatırım planladık. Böylece, bölgeden gelen proje taleplerini çok daha güçlü karşılamayı ve bölgeye katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamızla bölgeye katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.

  1. Uzun vadeli hedefleriniz neler? Markanızı nerede görmeyi istiyorsunuz?

Themore Concept olarak 2025 yılında yurtiçi pazarda, pazar lideri olmayı hedefliyoruz.

Bunun için başta büyük şehirler olmak üzere mağazalaşmayı Türkiye çapında yaygınlaştırma hedefimiz var. Aynı zamanda bunu destekleyecek markamızı tanıtıcı pazarlama faaliyetlerini de yıllar itibari ile planlamış durumdayız. Yurt dışı pazarda hedef bölgeler belirlenmiş ve bu bölgeler ile ilgili çalışmalara başlamış durumdayız. Yıllar itibari ile hangi yıl hangi ülkede olacağız gibi tüm planlamamızı geçen yılki Strateji toplantısında yaptık. Tüm ekibimiz ile de 2023-2025 yol haritamızı paylaştık.