Skip to content Skip to footer

Akmerkez, 30. yılını kutlarken kurumsal yönetimdeki başarısını 9,48 notuyla pekiştirdi

İstanbul’un öncü alışveriş merkezi Akmerkez, 30. yılını kutlarken başarılarına bir yenisini daha ekledi. 1993’ten bu yana şehrin alışveriş ve sosyal hayatına yön veren Akmerkez, Saha Kurumsal Yönetim tarafından 9,48 notuna layık görüldü.

Kapılarını açtığı 1993 yılından bu yana, İstanbul ve hatta tüm Türkiye’nin alışveriş ve sosyal hayatına yön veren bir yaşam merkezi olma özelliğini sürdüren Akmerkez, 30. yılını kutlarken kurumsal yönetim derecelendirme notuyla da başarısını pekiştirdi.

Akmerkez’in 30 yılı aşkın deneyimi ve başarılı yönetimi, Türkiye’nin önde gelen derecelendirme kuruluşu Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme A.Ş tarafından değerlendirildi. Akmerkez’in kurumsal yönetim derecelendirmesi, SPK kurumsal yönetim ilkelerine uygun olarak faaliyet izni bulunan derecelendirme kuruluşu tarafından daha da yükseltilerek 10 üzerinden 9,48 (94,81) olarak güncellendi. Derecelendirme notu, Ekim ayında “pay başına en yüksek temettü ödeyen GYO” ödülünü kazanan Akmerkez GYO’nun kurumsal yönetimde sergilediği üst düzey performansı ve etik ilkelerle uyumunu bir kez daha ortaya koydu.

“Köklü değişimin öncüsü olduk”

Akmerkez Genel Müdürü Hakan Tümkaya, yaptığı açıklamada, “Akmerkez olarak 30 yıl boyunca alışveriş alışkanlıklarındaki köklü değişimin öncüsü olduk. Bünyemizde barındırdığımız seçkin marka ve mağazalar, ulaşım kolaylığı, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla keyifli deneyimlerin adresi olmaya devam ediyoruz. Güncellenen derecelendirme notuyla birlikte, Akmerkez’in kurumsal yönetimdeki üstün performansı ve etik ilkelerle olan uyumu bir kez daha vurgulanmış bulunuyor. Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme A.Ş’nin değerlendirmesi, şirketimizin özverili çabalarının ve titiz yönetiminin bir yansımasıdır. Kurumsal derecelendirme notumuz, Akmerkez’in sağlam kurumsal yapılanmasıyla birlikte, yönetimdeki sürekli gelişimi ve şeffaflığı vurguluyor. Şirket olarak, sürekli olarak yüksek standartları korumak, kurumsal yönetim ve etik değerlere bağlı kalmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

Hakan Tümkaya, değerlendirme notunun motivasyon ve gurur kaynağı olduğunu belirterek, bu derecelendirmenin şirketin özverili çabalarının ve titiz yönetiminin bir yansıması olduğunu ifade etti. Kurumsal kültürlerinin temel taşları olan dürüstlük, güven, sorumluluk bilinci ve haklara saygı ilkelerine olan bağlılıklarını sürdürme kararlılıklarını vurgulayan Tümkaya, “Akmerkez GYO A.Ş.’nin çalışanlar, ortaklar, tedarikçiler, müşteriler, bayiler, diğer menfaat sahipleri ve kamuoyu ile ilişkilerinde üstün performans sergileyerek kurumsal yönetim ilkelerine olan bağlılıklarını sürdürmeye gelecekte de devam edeceğiz” dedi.

“Rekabet avantajı sağlıyoruz”

Akmerkez’in 30 yıl boyunca gösterdiği özveri ve misafir memnuniyetine verilen önemle bir yaşam merkezi haline geldiğini vurgulayan Tümkaya, “Markalarımıza sunduğumuz yaratıcı pazarlama fırsatları, geniş müşteri kitlesi ve değişen tüketici ihtiyaç ve davranışlarına göre yenilenen mağaza deneyimleri ile iş ortaklarımıza rekabet avantajı sağlıyoruz. 30 yılın ardından gelecek yıllarda da sürdürülebilirlik, teknolojik yenilikler ve müşteri deneyiminin daha da geliştirilebilir alanlarına odaklanarak, beklentileri aşan bir hizmet sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Misafirlerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz”

Hakan Tümkaya, gelecek yıllara dair planlamalarda, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve herkesi kucaklayan marka çeşitliliği gibi stratejik unsurlara vurgu yaparak bu alanlardaki bağlılıklarını güçlendireceklerini belirtti. Tümkaya, sürdürülebilirlikte çevresel sorumlulukları gözeterek yeşil teknolojilere yatırım yapacaklarını, dijitalleşme ile müşteri deneyimini artıracaklarını ve geniş marka çeşitliliği ile herkesi hedefleyeceklerini ifade etti. Akmerkez ailesini daha da büyütmeyi ve her misafirin Akmerkez’i kendi evi gibi hissetmesini amaçladıklarını belirten Tümkaya, “Akmerkez olarak, 30 yıl boyunca gönüllerinde yer edindiğimiz misafirlerimize olduğu kadar, birlikte büyümek vizyonumuzu paylaşan iş ortaklarımıza da teşekkür ediyoruz” dedi.

Akmerkez’in kilometre taşları

 • 1990- Akmerkez projesinin temeli atıldı.
 • 1993- Akmerkez Alışveriş Merkezi, kapılarını misafirlerine açtı.
 • 1995- “Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi” seçildi.
 • 1996- “Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezi” ve “ICSC International Design and Development” ödülünü aldı.
 • 1998- TCSCR/AMPD Ödülleri’nde Onur Ödülü’ne değer bulundu.
 • 1999- Jean Louis Solal Pazarlama Ödülü’nün sahibi oldu.
 • 2001- Exterior Windows Display Contests ve Maxi Ödülleri’ne layık görüldü.
 • 2003- Onuncu yıl kutlamaları için cephede ışık şöleni yapıldı.
 • 2004- Tüketici Zirvesi’nde verilen Tüketici Kalite Ödülü’nü aldı.
 • 2005- Akmerkez’in halka arzı gerçekleşti.
 • 2006- Jean Louis Solal Pazarlama Ödülü’ne ve Maxi Ödülleri’ne yeniden layık görüldü.
 • 2008- Akmerkez, on beşinci yılında baştan aşağı yenilenme kararı aldı.
 • 2010- Europe & Africa Gayrimenkul Ödülleri’nde “Interior Design 5 Star” ödülü aldı.
 • 2011- “ICSC Solal Marketing Awards 2011’de Halkla İlişkiler Kategorisi’nde “Silver Awards” kazandı.
 • 2012 – Prestijli ödül törenlerden dört farklı projeyle 11 ödülün sahibi oldu.
 • 2013 – Dünya çapındaki prestijli ödül törenlerinden 6 farklı projeyle 15 ödül kazandı.
 • 2014- Dünyaca ünlü tasarımcı Aziz Sarıyer tarafından yenilenen görüntüsüyle Nispetiye Caddesi’nde farklı bir atmosfer uyandırdı.
 • 2015- Uluslararası alanda 13 saygın ödül kazandı. “Üçgen Teras” açıldı.
 • 2016- Toplam 18 uluslararası seçkin ödülün sahibi oldu.
 • 2017- Yılı 14 saygın uluslararası ödülle kapattı.
 • 2018 – Aldığı 9 ödülün yanı sıra dünyada ve Türkiye’de ilk kez Instagram etkileşimlerinin para yerine geçtiği bir mağaza yaratarak sektörde bir ilke imza attı.
 • 2019- Online bir bağış platformunun dünyada ilk defa bir alışveriş merkezi içinde gerçek mağazaya dönüştüğü “Givin Yard Sale Store” projesi ile uluslararası alanda 8 seçkin ödülün sahibi oldu.
 • 2020- Akmerkez, ‘İçiniz rahat olsun’ sloganıyla yürüttüğü iletişim çalışmaları sayesinde pandemi döneminde bir ‘ihtiyaç merkezine’ dönüştü.
 • 2021 – Terasta Tarım alanında üniversitelerin gastronomi bölümleriyle hayata geçirdiği kentsel tarım dersleri ve gönüllü programıyla şehirde sürdürülebilir üretim konusunda fark yarattı.
 • 2022- Akmerkez, kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılaması sebebiyle uluslararası saygın kuruluş IRECS tarafından sertifikalandırıldı.
 • 2023- Akmerkez, mobil uygulamasını kullanıcılarıyla buluşturdu. 18. GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nde ‘Pay Başına En Çok Temettü Dağıtan GYO Ödülü’ne layık görüldü.

 

Akmerkez, 30. yılını kutlarken kurumsal yönetimdeki başarısını 9,48 notuyla pekiştirdi - Perakende.org