Skip to content Skip to footer

Alican Torun; Türkiye’deki e-ticaret sektörü, pandeminin başlangıcından bu yana çok büyük bir büyüme gösterdi

AppsFlyer Customer Success Türkiye Ekibi Yöneticisi Alican Torun, AppsFlyer’ın sunduğu çözümleri, Dijital Pazarlamanın geldiği konumu, E-ticaret sektöründeki büyüme oranlarını, E-ticaretin Türkiye’deki gelişimini ve Tüketici güveni için yapılması gerekenleri açıkladı.

1. Appsflyer olarak sunduğunuz çözümler nelerdir?

AppsFlyer, pazarlamacıların uygulamalarını kârlı bir şekilde büyütebilmeleri için doğru kararlar almalarına yardımcı olur. Sunduğumuz ürünler; ölçüm, analitik, etkileşim ve dolandırıcılıktan koruma teknolojilerini içerir ve pazarlamacıların gelirlerini artırmalarına, doğru müşteri kitlesine ulaşmalarına, reklam harcamalarının yatırım getirisinin ölçülmesine  ve kullanıcı gizliliğinin korunmasına yardımcı olur.

2. MAMA ile düzenlendiğiniz etkinlikte yer alan konu başlıklarından bahseder misiniz?

MAMA, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde gerçekleştirdiğimiz en önemli etkinliğimiz. Bu yıl İstanbul’da düzenlediğimiz MAMA etkinliğinde mobil pazarlama uzmanlarını birlikte öğrenmek ve fikir paylaşmak için bir araya getirdik. Etkinlik, dijital dönüşüm, Türkiye ekosistemi, kullanıcı deneyimini optimize etme, veri geleceğini yeniden hedefleme, 2022’de oyun, gizlilik ile ilgili değişiklikler ve metaverse gibi pek çok konu başlığına ev sahipliği yaptı.

3. Size göre pandemi sırasında büyük bir yükseliş gösteren dijital pazarlamanın geldiği nokta nedir? Son 2 yılda ne kadar büyüme sağlandı?

Türkiye’de pandeminin başlangıcından bu yana oyun, alışveriş ve finans uygulamaları başta olmak üzere mobil kullanımı hızla arttı. Uygulamaların çoğu yeni kullanıcılar edinmek, geliri artırmak ve rekabette öne çıkmak istiyor ve bu da mobil pazarlamayı her zamankinden daha önemli bir hale getiriyor. Ekonomik belirsizliğe rağmen pazarlamacıların mobil pazarlama kampanyalarına yatırım yapmaya devam etmesini bekliyoruz, ancak yatırım getirisini ölçebilmek ve reklam için yapılan yatırımları gerekçelendirebilmek öncelik olacaktır.

4. Fiziki mağaza alışverişini iyileştirmek için neler yapılabilir? E-ticaretteki büyüme nasıl fiziki mağazaları nasıl etkiliyor?

E-ticaretteki büyümenin fiziksel mağazalar üzerinde bir etkisi olduğu yadsınamaz ancak bu onların ortadan kaybolacağı anlamına da gelmiyor. Hatta birçok geleneksel perakendecinin mağaza içi alışveriş deneyimini iyileştirmenin bir yolu olarak mobil uygulamalara yatırım yaptığını görüyoruz. Örnek olarak, tüketiciler mağaza stoklarını gerçek zamanlı olarak görebilmek için veya makyaj, saç boyası ve hatta mobilya gibi genellikle denenmesi mümkün olmayan ürünleri sanal olarak denemek için mobil uygulamalar kullanabilirler.

5. Türkiye’de e-ticaret son 3 yılda ne kadar gelişti? Yıl sonuna yaklaştığımız bu dönemde büyümenin ne kadar olacağınız düşünüyorsunuz? 2023 yılı için büyüme konusundaki beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki e-ticaret sektörü, pandeminin başlangıcından bu yana çok büyük bir büyüme gösterdi. Örneğin, Aralık 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında iOS üzerinden yükleme rakamlarında %360’lık bir artış görüldü ve pandemi sırasında toplam alışveriş uygulaması yükleme sayısı yaklaşık iki katına çıktı.

Bu büyüme rakamları ne kadar etkileyici olsa da 2022 yılında işler yavaşladı. Ocak 2022 ile Eylül 2022 arasında alışveriş uygulaması yüklemeleri %30’luk bir düşüş gösterdi. Tabii ki COVID kısıtlamaları kaldırıldığı ve insanlar fiziki alışverişe geri dönebildiği için pandemi sırasında görülen büyümeyi sürdürmek çok mümkün olmayacaktı. Ek olarak, ekonomik gerileme tüketici davranış ve harcamalarında da değişikliklere yol açtı. 2023 yılına girerken hem Türkiye hem de dünyada muhtemelen bu dengeyi görmeye devam edeceğiz.

6. Tüketicilerin çevrimiçi alışveriş platformlarına tamamen güvendiklerini söylemeyiz. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve yüksek müşteri sadakati elde etmek için neler yapılabilir?

Markaların güveni ve sadakati artırmak için yapabileceği pek çok şey var. Veri gizliliği birçok kullanıcı için şu anda asıl endişe konusu ve markaların müşteri verilerini korumak için uygun adımları atması ve yalnızca izin verilen verileri kullanması büyük önem arz ediyor. Burada şeffaflık da bir o kadar önemli. Müşteriyi bu konuda eğitmek, hangi verilere ihtiyacınız olduğunu ve deneyimlerini geliştirmek için bu verileri nasıl kullanacağınızı paylaşmak, iki paydaş arasında bir güven oluşturmak açısından büyük önem taşıyor.

Sadakat ve güven, iyi ve özel deneyimlerle inşa edilir. Sonuç olarak, oldukça iyi bir ilk deneyim yaşayan insanların markanıza geri dönme olasılığı daha yüksektir. Farklı kanallar arasında sorunsuz ve kesintisiz bir deneyim oluşturmak, içerikte kullandığınız ton ve müşterilerin kendileri ile ilgili reklamları görmesini sağlamak da dahil olmak üzere, güçlü bir müşteri deneyimi oluşturan pek çok faktör vardır.