Skip to content Skip to footer

Alışveriş yapma şeklinizi değiştirecek “Supermarket Teknolojileri”

Alışveriş deneyiminizi çok daha sorunsuz hale getirmek için süpermarketler artık zekice fikirler arıyor. Elektronik Raf Etiketleri, Akıllı Mağazalar, Dijital Ekranlar, Akıllı Robotlar ve daha fazlası artık hayatımıza girmeye başladı.

Teknoloji gelişmeye devam ederken, süpermarketler müşterilere kapıdan içeri girdiklerinde yeni ve heyecan verici deneyimler sunmanın daha iyi yollarını arıyorlar.

Mobil Cüzdanlar

Bu yöntemin artık üst düzey süpermarketlerin çoğunda mevcut olduğunu göreceksiniz, Mobil Cüzdan ödeme işlemlerini çok daha basit hale getiriyor ve personelin süpermarketin diğer alanlarına odaklanmasına izin veriyor.

Kasiyer olmak yorucu bir iş olabilir, çünkü sürekli olarak eşyaları taradıkları ve ödeme aldıkları için dinlenmek için zaman olmadığından bilek ağrısı , sırt ağrısı ve çektikleri diğer yaygın yaralanmalara neden olur.

Self checkout sistemi kasiyerlere binen yükü hafifletirken, süpermarketlerde geçirdiğiniz zamanı kısaltıyor.

Süpermarketten ödeme yapmadan ve çıkmadan önce yalnızca barkodları taramanız ve istediğiniz öğeleri paketlemeniz gerektiğinden kullanımı kolaydır. Kasalarda kuyruğa girmek ve diğer müşterilerin ürünlerini ödemesini ve paketlemesini beklemekle karşılaştırıldığında, zamandan tasarruf edersiniz.

Büyük süpermarketler artık tüm kart verilerinizin telefonunuzda güvenle saklandığı ve tek bir hızlı ve kolay taramayla işinizin tamamlandığı Android Pay veya Apple Wallet gibi hizmetlerle cep telefonunuz aracılığıyla ödeme yapmanıza olanak tanır.

Akıllı Mağazalar

Amazon’u internetteki en büyük perakendeci olarak ilişkilendirebilirsiniz, ancak onlar tuğla ve harç sahnesine geçmeyi planladıkları gerçeğini asla gizlemediler ve süpermarket teknolojisini, adlı bir hizmet sunarak bir sonraki seviyeye taşıyabilirler Sadece yürüyün. Kendi kendine ödeme, uzun kuyruklarla mücadele etmek için bir yöntem olsa da, süpermarketlerinin adı olan Amazon Go, sıraya girmeyen ve hatta çıkış yapan müşterileri planlar; onlar sadece istedikleri ürünleri alıp mağazadan çıkarlar.

Ödemesiz alışveriş deneyimi, sürücüsüz araçlarda, bilgisayarla görmede, sensör füzyonunda ve derin öğrenmede kullanılanla aynı teknoloji türü ile mümkün kılınmıştır.

Just Walk Out teknolojisi, ürünlerin raflardan ne zaman alındığını veya ne zaman iade edildiğini otomatik olarak algılar ve sanal bir arabada takip eder.

Alışverişi bitirdikten sonra mağazadan çıkarsınız ve kısa bir süre sonra hesabınızdan ücret alınır ve ücretsiz, indirilebilir uygulama üzerinden bir makbuz gönderilir.

Bu yöntem, kasiyer gibi personelin yaralanmalarıyla potansiyel olarak mücadele etmenin harika bir yoludur, çünkü tüm gün kasiyerlerinde durmaları ve onları yaralayabilmek için hareketleri tekrarlamaları gerekmez . Bunun yerine, müşterilerin alışveriş yaparken sürekli olarak rafları stoklamak gibi odak noktaları başka bir yerde olabilir. Şu anda Amerika’da iki mağazada bir beta programında olmasına rağmen, teknolojiyi dünyanın her yerindeki süpermarketlerde çalışırken görme olasılığı heyecan verici.

Dijital Ekranlar

Giderek daha fazla insan yiyeceklerinin nereden geldiğini, kökenlerini ve tükettikleri yiyecek ve içeceklerin tam olarak ne olduğunu bilmek istiyor. Yenilik dünya çapında ortaya çıkmamış olsa da, Carlo Ratti , 2015 yılında Milan Expo için tamamen dijital bir süpermarket yarattı ve süpermarket deneyimlerimizin ne kadar fütüristik olabileceğini insanlara gösterdi.

Müşterileri belirli gıda maddelerinin kökenleri ve özellikleri hakkında bilgilendirecek ve daha bilinçli tüketim alışkanlıklarını teşvik edecek etkileşimli dijital ekranlar ile market ürünlerine ilginin arttığını gözlemledi.

Geleceğin Süpermarketi’nde 6.000’den fazla ürün büyük interaktif dijital ekranlarda sergileniyor. Bir müşteri elini bir ürüne yaklaştırdığında, kesintisiz artırılmış gerçeklikte olduğu gibi, yiyecekle ilgili ek bilgi yukarıda asılı bir dijital aynada görüntüleniyor. Bu “artırılmış etiketler” aracılığıyla her ürünün, besin özelliklerini, kökenini, alerjenlerin varlığını, atık imha talimatlarını, ilişkili ürünleri ve promosyonları ve diğer verileri iletebilir ve potansiyel olarak taze, yerel ürünlerin ve hatta yeni sosyal ürünlerin daha güçlü pazarlanmasını sağlıyor.

Akıllı Market Arabaları

Amazon, müşterilerin raflardan ne aldığını takip eden ve kasiyere gerek kalmadan otomatik olarak ödeme yapılabilen, “Dash Carts” isimli akıllı bir alışveriş arabası tasarladı.

Şirket tarafından geliştirilen mekanizmada, alışveriş arabası sahip olduğu kamera ve sensörler sayesinde müşterilerin sepete ne attığını otomatik olarak kaydediyor ve alışveriş tutarını kullanıcının Amazon hesabına yansıtıyor.

Amazon hesabına ve akıllı telefona sahip olan tüm müşteriler bu arabaları kullanabiliyor.

Alışveriş arabasını kullanmaya başlamak için ise, cihazın üzerinde bulunan QR kodunu Amazon uygulamasında taratarak sepetin kilinin açmak gerekiyor. Ardından, market arabası Alexa ile senkronize ediliyor. Kullanıcı isterse daha önceden hazırladığı alışveriş listesini sepetine yükleyerek, daha fazla ürün almaktan kaçınabiliyor.

Amazon‘un alışveriş yapanların ne aldıklarını izlemek için tavanda kameralar ve sensörler kullanan kasiyersiz bir süpermarketi de bulunuyor. Yeni alışveriş sepetlerinin ise ilk defa Los Angeles’ta yıl sonunda Amazon tarafından açılacak bir markette kullanılacağı belirtildi.

Alışveriş yapma şeklinizi değiştirecek "Supermarket Teknolojileri" - Perakende.org