Skip to content Skip to footer

Alper Türk, 2022’de mevcut cironun yüzde 100 büyümesini amaçlıyoruz

Comeup Genel Müdürü Alper Türk

Comeup Genel Müdürü Alper Türk, firmanın kuruluş hikayesini, üretim kapasitesini, ciro ve pazar hedeflerini açıkladı.

  1. Comeup firmasının kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Özellikle spor giyim konusundaki yüksek tecrübemiz ile kendi markamızı ortaya çıkarma fikri hep vardı. Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgınının sebep olduğu sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, pek çok alanda olduğu gibi aktif yaşam eğilimlerinde de önemli değişikliklere neden oldu. Salgın sürecinde spor ve fitness yapanların sayısı ciddi oranda yükseldi. Normalleşme döneminde ise spor evlerden sokağa taşındı. Ev konforunda iş yapmaya, spor yapmaya alışan kullanıcıların bu konforu her yerde yaşama ihtiyacı öne çıktı. Biz de Comeup olarak active spor giyim pazarında faaliyet göstermek üzere, odak noktası performans ürünleri olan moda ve teknik özellikleri spordan sokağa taşımak hedefi ile 2 yıllık bir ön hazırlık döneminin ardından, 2020 Nisan ayında faaliyete başladık. Sadece kendi web sitemizden satış yapma hedefiyle yola çıkarak markamızı yukarıda saydığım ihtiyaçları karşılamak üzere hayata geçirdik.

Comeup, 1986 yılında kurulmuş bir tekstil grubunun en yeni kurulan ve doğrudan tüketiciye ulaşan ilk şirketi. Grup marka hariç 3 ayrı şirketi ile örme kumaş, iplik büküm, dokuma ve tam entegre (örgü, boya, dikim, ütü /paket) bir üretim tesisi ile dikişsiz giyim(seamless) üretim ve ihracatı yapıyor. Comeup markası dikişsiz giyim alanında ürün geliştirme, üretim ve ihracat tecrübesi olan Alper Moda tarafından kuruldu.

  1. Comeup ürünlerini diğer spor giyim ürünlerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Comeup olarak;  hareketli şehir hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyoruz. Ürünlerimizin yüzde 95’i dikişsiz giyim teknolojisi ile üretiliyor. Bu kadar geniş bir dikişsiz giyim koleksiyonunu bir arada sanırım ilk biz yaptık. Ayrıca dikişsiz giyimde kullanılan yeni teknikler konusunda öncüyüz. Fonksiyonel kumaşlara ve şık dizaynlara sahip tasarımlarımızla “Spordan sokağa” temasını sahipleniyoruz. Ürünlerimizin sadece sporun değil günlük dolabın da bir parçası olabileceğini ifade ediyoruz.  Rahat giyim alanında 4 yöne esneme özelliği ile konfor, Silverplus® özelliği ile ter kokusu ve bakteri oluşumunu önleyen ürünlerimizle öne çıkıyoruz. Öte yandan geri dönüştürülmüş iplik kullanımı, uzun süre kullanılabilen dayanıklı-kaliteli ürün mottosu, sıfır atık sertifikası ile sürdürülebilirliği tüm üretim anlayışımıza entegre ediyoruz.

ComeUp D2 005 0201

  1. Yıllık üretim kapasiteniz nedir? Kapasite arttırmayı düşünüyor musunuz?

Yüzde 100 yerli üretim yapıyoruz. Fabrikamızda ürün geliştirme, örgü, boya, dikim ve ütü paket süreçlerinin tamamı tam entegrasyonla gerçekleşiyor. Yıllık yaklaşık 2.5 milyon adet üretim gerçekleştiriyoruz. Seamless üretimi ve tasarımında Ar-Ge süreçleri en önemli ayaklardan biri. Ar-Ge çalışmalarımızda yeni kaliteler, örgü teknikleri, kullanıcıya artı fayda sağlayacak teknik özellikleri geliştiriyor ve test ediyoruz.  Türkiye pazarında activewear segmentinde lovemark olmayı, markamızı Avrupa pazarına taşıyarak Avrupa pazarında yer edinebilmeyi hedefliyoruz.

  1. Bildiğimiz kadarıyla sadece kendi siteniz üzerinden satış yapıyorsunuz, pazar yeri satışına girme ya da fiziki mağaza açma planınız var mı?

Şubeleşme konusuna değinecek olursam; perakendeciliğin dijital dönüşümünün içine doğdu markamız. Kuruluş stratejilerinden biri tüketiciye e-.ticaret üzerinden ulaşmaktı. Ancak kullanıcılarımıza kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatmak ve tüketicilerimiz ile birebir iletişimde olmak için tek satış kanalı olarak kendi web sitemizi kullanmak istedik.  Comeup ürünleri sadece kendi web sitesinden satılıyor ve herhangi bir pazaryerinde ya da fiziki mağazada bulabilmek mümkün değil. Her bir Comeup kullanıcısı bizim için tek ve özel. Bu nedenle ticari kaygıyı ikinci planda bırakarak satış kanalımızı sadece kendi web sitemiz olacak şekilde devam ettireceğiz.

  1. Pandemi döneminde cirosal olarak kayıp yaşadınız mı? 2022’de hedeflediğiniz ciro artışı nedir?

Spor giyim pazarında global marka olma hedefiyle yola çıkan markamız, pandeminin zorlu şartlarına rağmen iki kat büyüdü.  Şimdiye kadar yakaladığımız hızlı büyüme ivmesini 2022 yılında da sürdürmeyi hedefliyoruz. Pandemi gibi tüm dünyayı etkileyen zor bir dönemde spor kıyafetlere ilginin arttığını gördük. Ancak bu süreç, tüketici alışveriş davranışını fiziki mağazalardan online mağazalara taşıma konusunda uzun vadede kat edilecek yolu hızlandırdı. Nisan 2022’de ikinci yılını dolduracak olan markamızla, bir sonraki adımda hem ürün gamını genişletmeyi hem de bilinirliğini artırarak daha geniş kitlelerle tanışmasını sağlamayı hedefliyoruz. 2022’de mevcut cironun yüzde 100 büyümesini amaçlıyoruz.

  1. Avrupa pazarında olmayı hedefliyor musunuz? Önceliğinizin olduğu ülkeler var mı?

Şimdilik yalnızca iç pazara hizmet sunuyoruz. Avrupa Birliği, İngiltere, Rusya ve Avusturalya’da marka patent süreçlerimiz tamamlandı. Amerika ve Kanada için süreç devam ediyor. Uzun yıllardır özellikle Avrupa’ya ihracatımız olduğu ve markalarla yakın çalıştığımız için Avrupa pazarına dair bilgimiz var. Avrupa için önceliğimiz İngiltere ve Almanya. Rusya da dikkatimizi yoğunlaştırdığımız pazarlardan biri.