Skip to content Skip to footer

Amazon, 18 binden fazla kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı

Geçen yıl başlayan işten çıkarmaların daha önce yaklaşık 10 bin kişiyi etkilemesi bekleniyordu. Ancak gelen bilgiler bu tahminlerin aşılacağını gösterdi.

Yüksek enflasyon nedeniyle merkez bankalarının faizleri artırması ekonomik büyümeyi frenlerken bu durum en çok teknoloji şirketlerini vurdu.

Enflasyon, artan faiz oranları ve talep düşüşü, teknoloji şirketlerini maliyetleri düşürmeye zorlarken bu şirketler maliyetleri düşürmek için çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. İşten çıkarma dalgasının son kurbanları Amazon işçileri oldu.

Amazon’un İcra Kurulu Başkanı (CEO) Andy Jassy, çarşamba günü personele konu ile ilgili bir not ileterek işten çıkarmalarla ilgili bilgi verdi. Buna göre, şten çıkarmalar, çoğunlukla Amazon’un perakende bölümünde ve insan kaynakları gibi kurumsal bölümlerde yoğunlaşacak.

Jassy, “Amazon geçmişte belirsiz ve zorlu ekonomik dönemleri atlattı. Bu değişiklikler, daha güçlü bir maliyet yapısıyla uzun vadeli fırsatlarımızı takip etmemize yardımcı olacak” dedi.

18 bin kişiyi kapsayan tenkisatın mevcut yavaşlama sırasında teknoloji şirketleri içinde şimdiye kadarki en büyük iş gücü kesintisi olacağı tahmin ediliyor. Bu durum, eylül sonu itibariyle 1,5 milyondan fazla çalışanı olan Amazon’un işgücünü yaklaşık yaklaşık yüzde 1 oranında azaltacağı anlamına geliyor.