Skip to content Skip to footer

Arzum’un 9 aylık satışları 1,9 milyar TL’ye ulaştı

Arzum yılın ilk dokuz ayında toplam satış gelirini geçen yılın aynı dönemine göre %100,8 oranında artırarak 1,9 milyar TL’ye taşıdı. 

2023 yılı 9 aylık finansal sonuçlarını açıklayan Arzum, net kârını yüzde 225,8 artırarak 112,9 milyon TL’ye esas faaliyet kârını yüzde 171,7 artışla 295 milyon TL’ye yükseltti. Arzum’un FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı) sonucu ise yüzde 142,4’lük artışla 286 milyon TL’yi buldu. Ayrıca 30 Eylül 2023 itibarıyla Arzum’un öz kaynakları 308 milyon TL’ye ulaştı.

“Üçüncü çeyrekte de satışlarımızı artırmayı başardık” 

Arzum Mali ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Arda Altınok, “Birçok bireysel kullanıcının tatilde olduğu ve buna bağlı birçok sektörün durgunlaştığı üçüncü çeyrek döneminde de Arzum olarak satışlarımızı artırmayı başardık. Satışlarımız özellikle ihtiyaçların daha fazla gündeme geldiği okula dönüş hazırlıklarının başladığı üçüncü çeyreğin son iki ayında daha fazla artış gösterdi. Mevsimsellik etkisi ve finansman giderlerinin artışı sebebiyle zorlu bir çeyrek de olsa, çoklu ürün ve kanal stratejimizin birçok olumlu etkisi ile 9 aylık finansal sonuçlarımızda hasılatımızı yaklaşık 2 milyar TL’ye ulaştırdık.” dedi.

Yurt dışı satışlarda TL bazında yüzde 90 artış

Çoklu kanal stratejileriyle üçüncü çeyrekte yurt dışı satışlarda da güçlü rakamlar yakaladıklarını belirten Arda Altınok, “Odağımızı koruduğumuz ve yatırımlarına ağırlık verdiğimiz yurt dışı pazarlarında oldukça başarılı satış rakamlarına ulaştık. Bu dönemde 60’tan fazla ülkeye olan satışlarımızda, TL bazında yüzde 90 artış elde ettik.

Avrupa odağı devam etti  

Arda Altınok, “Eylül ayında uluslararası tüketici elektroniği ve teknoloji endüstrisinin önde gelen ticaret fuarı IFA Berlin 2023’e katıldık. Kişisel bakım, gıda ve sıcak içecek hazırlama başta olmak üzere yakın gelecekte Türkiye ve global pazarda satışa sunacağımız birçok kategorideki 16 yeni ürünümüzü bu fuarda ilk kez sergiledik. İnovasyon odağında geliştirdiğimiz yeni nesil ürünlerimizi tanıttığımız IFA’nın bizim için oldukça kritik bir yeri var. IFA’da tanıttığımız yeni ürünlerimizin, gerçekleştirdiğimiz iş birliği görüşmelerimizin olumlu sonuçlarının, yakın gelecekte başta en önemli hedef pazarımız olan Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok yakın coğrafyadaki satışlarımıza fazlasıyla yansıyacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“İnsan kaynağı yatırımlarımızda kadınlara öncelik verdik”

Arzum’un Türkiye’de ve globalde her geçen gün daha fazla büyüdüğünü sözlerine ekleyen Arda Altınok, “Global marka olma hedeflerimiz doğrultusunda yılın geneline yaydığımız AR-GE, ÜR-GE yatırımlarımız devam ederken, bizi global hedeflere taşıyacak olan insan kaynağına olan yatırımlarımızı da sürdürdük. Kadınların toplumun ve iş hayatının daha fazla içinde yer alması gerektiğine olan inancımızla şirketimizde insan kaynağı faaliyetlerimizde kadınlara öncelik verdik. Yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz atama ve transferlerimizle kadın çalışan oranımız yüzde 45’ten yüzde 46’ya çıkarttık.” şeklinde konuştu.

“Festivaller, zirveler ve etkinliklerle sektörümüzün sesi olduk”

“Arzum olarak Türk kahvesine olan tutkumuz ile yılın üçüncü çeyreğinde de kahve ile anılan etkinliklerdeki yerimizi aldık” diyen Arda Altınok, “Ülkemizde ve uluslararası arenada kahve ile anılan birçok etkinliğe katıldık ya da bu etkinliklerin destekçisi olduk. İstanbul Kahve Zirvesi, İstanbul Kahve Festivali başta olmak üzere birçok festival, zirve ve etkinlikle sektörümüzün sesi olduk. Ürünlerimizi tanıttığımız etkinliklerde birçok uluslararası katılımcıyı kahvenin eşsiz lezzeti ile tanıştırdık. Gelecekte geliştireceğimiz ürünlerimiz için bireysel ve kurumsal kullanıcılarımızın taleplerini dinleme, deneyimlerini gözlemleme şansı yakaladık.”

2022 Yılı Faaliyet Raporu’na LACP’den Gold Ödül

Arzum, her yıl uluslararası platformda düzenlenen faaliyet raporlarının değerlendirilmeye alındığı ‘Vizyon Ödülleri’ yarışmasından ödüllerle döndü. Dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından, San-Diego merkezli LACP (League of American Communications Professionals – Amerikan İletişim Profesyonelleri Birliği) tarafından yapılan değerlendirmede Arzum, 2022 Yılı Faaliyet Raporu ile kendi kategorisinde 100 üzerinden 98 alarak Gold Ödül’ün sahibi oldu. Bunun yanında “Türkiye’nin En İyi 20 Raporu Listesi”, “EMEA’DA 14.’lük” “Bölge Özel Başarı Ödülü: Hissedarlara En İyi Mesaj” ve “Raporun Sanatsal ve İletişim Mükemmelliği kategorisinde Teknik Başarı” ödüllerine de layık görüldü. 2001 yılından bu yana her yıl düzenlenen ödüllerde Arzum, ilk izlenim, kapak tasarımı, hissedarlara mektup, rapor anlatım dili, rapor finansalları ve bilgi erişilebilirliği olmak üzere 8 kriterin 6’sından tam not aldı.