Skip to content Skip to footer

Ata Sarı; “2021’de 2 milyon doların üzerinde e-ticaret satışı gerçekleştirerek %40 büyüdük”

Ata Sarı - Mama Luma kurucusu

1. Öncelikle Mama Luma firmasını tanıyabilir miyiz?

Üniversite eğitimi için gittiğim Santa Barbara’da 4 yıl üniversite ve sonrası, yedi sene geçirdim. University of California’da İstatistik Bilimleri bölümünden mezun olduktan sonra 2017 senesinde Mama Luma’yı kurdum. Annem, İç mimar Mahinur Köseoğlu Sarı, uzun yıllardır Çocuk Moda tasarımcılığı yapıyor. Mama Luma, onun tasarımlarını hayata geçirdiğim, üst segmente hitap eden tasarımcı bir çocuk markası. 1-12 yaş aralığındaki kız çocukları için ürünler üretiyoruz ve genç nesillere ilham vermek onun en büyük zevkimiz.

2. Türkiye’de ilk mağazanızı 2021 sonunda Galataport’ta açtınız. Mağaza sayısında artış planlıyor musunuz?

2018 yılında ilk mağazamızı Santa Barbara’da ardından 2020 yılında Abu Dhabi’de ve 2021 yılında Bakü’de açıldı. Mama Luma gücünü yüzde 95 oranında ihracattan alıyor, Türkiye pazarında henüz yeniyiz. Türkiye’deki ilk mağazamız için Galataport’u seçtik ve tasarımlarımız beklediğimiz ilgiyi gördüğü için çok mutluyuz. İlerleyen dönemde İstinye Park, Zorlu ve Cevahir gibi AVM’lerde de Mama Luma tasarımlarını müşterilerimizle bizzat buluşturmak istiyoruz. Türkiye çapında farklı bölgeler için de araştırmalarımızı sürdürüyor, yatırımlarımıza hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.

%C4%B0maj

3. Çocukların ürettiğiniz ürünleri bu kadar çok sevmesinin nedeni nedir?

Dikim ve kumaş kalitemizin haricinde tasarım felsefemizin bu konuda temel bir fark yarattığını düşünüyorum. Aslında ürünü seçen anneler, sanki çocukluklarında giymek istediklerini buluyorlar  Mama Luma da, çocuklara artık istemedikleri bir şeyi giydirmek zor, hepsi bir araya gelince  çocukların kişisel gelişimlerini sanat ile beslemeyi misyon edinmiş bir marka. Tasarladığımız ürünlerle kız çocukların kendilerini özgüvenli ve güzel hissetmelerini sağlamak istiyoruz. Moda çok güçlü bir ifade biçimi; çarpıcı desenler ve renkler, küçük yaşta çocukların yaratıcılıklarının beslenmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. Bu nedenle tasarım çizgimizin küresel yankı bulması bizi çok heyecanlandırıyor. Bugüne kadar Amerika, Kanada, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan, Qatar, Japonya, Avustralya ve Kenya’ya, hatta Yeni Kaledonya’ya bile ürünlerimizi ulaştırdık.

4. Yıllık üretim kapasiteniz nedir? Üretimleriniz nerede yapılıyor?

Yılda ortalama 70 bin civarında bir üretim kapasitemiz bulunuyor. Tüm Mama Luma kıyafetleri İstanbul’da üretiliyor, Avrupa’dan özenle seçip getirdiğimiz kumaşlarla çalışıyoruz. Tasarımlarımız çok yönlü, bu yüzden 20 seneden uzun süredir birlikte çalıştığımız ustalar dikimlerini gerçekleştiriyor. Üretim sürecinin her noktasında kaliteyi odak noktamıza alıyoruz.

5. Geçtiğimiz günlerde Pitti Immagine Bimbo Fuarı’nda yeni koleksiyonunuzu tanıttınız. İlgi nasıldı? nasıl bir fuar geçirdiniz?

Pitti Immagine Bimbo, moda sektörünün en çok takip edilen fuarlarından biri ve bu yüzden bizim için çok verimli geçti. Mama Luma, Amerika’da lüks çocuk giyim sektöründe tasarım ve koleksiyon çeşitliliği en zengin marka ve farklı pazarlarda büyümeye devam etmek istiyoruz. Bu anlamda çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik, yeni iş birliklerinin kapısını araladık.

%C4%B0maj2

6. İhracat seviyeniz nedir? 2022 yılsonu ve 2023 ihracat hedefleriniz nedir?

Mama Luma 50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Orta Doğu (Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan, Qatar), Amerika, Kanada, İngiltere, İtalya, Panama ihracat gerçekleştirdiğimiz başlıca bölgeler. Londra, Milano, İstanbul ve Moskova’da showroom’larımız bulunuyor. 2021’de 2 milyon doların üzerinde e-ticaret satışı gerçekleştirdik ve seneyi %40 büyüme ile kapattık. Yakaladığımız başarıyı artırarak devam ettirmek istiyoruz. Markalaşma üzerine ciddi bir yatırım yapıyoruz ve bunun sonuçlarını almaya başladık. Rusya ve İngiltere’de imzaladığımız distribütörlük anlaşmaları ve Güney Amerika ortaklığımız, ses getirecek stratejilerimizden olacak.

7. Eklemek istedikleriniz?

Mama Luma, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve yakaladığı ivme dünyanın farklı bölgelerindeki markaların da dikkatini çekiyor. Lionel Messi’nin eşi Antonela Roccuzzo’nun kurucu ortaklarından olduğu Arjantinli Enfans markası ile çok yeni bir ortaklık anlaşması imzaladık. Enfans, yalnızca Güney Amerika’da satış yapan bir marka iken, Mama Luma’yla kurduğu ortaklık kapsamında ürünlerini ilk kez tüm dünyaya ulaştırma fırsatı yakaladı. Tasarım ekibimiz tarafından Mama Luma-Enfans ortaklığına özel tasarlanan kapsül koleksiyon internet sitemizde satışa sunuldu. Kıyafetler yine İstanbul’da üretilerek tüm dünyaya Mama Luma aracılığıyla ulaştırılacak. Markalaşma özelinde yaptığımız yatırımlar kapsamında farklı ülkelerle de bunun gibi işbirliklerine sıcak bakıyor, pazar araştırmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.