Skip to content Skip to footer

Bakan Işıkhan: Temmuzda asgari ücret zammı gündemde yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Işıkhan, asgari ücretliye ara zam olmayacağını belirterek ‘öyle bir şey gündemimizde yok’ dedi.

Böylece iki yıldır yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücrette temmuz aylarında yapılan iyileştirme, 2024 yılı için şimdilik rafa kaldırılmış oldu.

AKP Grup toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Işıkhan, sorulan bir soru üzerine, “En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrete ara zam düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Işıkhan emekliler için yapılacak düzenlemelere ilişkin soruya ise, “Emeklilerimize ayrıcalık tanıyan onları destekleyecek psikolojik sosyal ve ekonomik anlamda refahını arttırmak için çalışacağız” dedi.

Merkez Bankası’nın önceki hafta 2023 enflasyon hedefinden sapıldığı için yasa gereği hükümete gönderdiği açık mektupta da asgari ücrete tek zam önerisi yer almıştı. Metinde, “Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır” ifadesi yer almıştı. Bankanın şubat ayında açıkladığı enflasyon raporunda da benzer bir vurgu yer almıştı. Raporda, 2024’te asgari ücrete ara zam yapılmayacağına işaret edilerek “2024 yılında asgari ücretin yılın ikinci yarısında güncellenmeyecek olmasının, parasal sıkılığın etkinliğini artırarak dezenflasyonist sürece önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye’de enflasyonun hızlanması nedeniyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücretlilere temmuz ayından geçerli olacak şekilde ara zamlar yapılmıştı. 2022 yılının ocak ayında 4 bin 253 TL olan asgari ücret temmuz ayında yapılan yüzde 29,3’lük ara zamla birlikte 5 bin 500 TL’ye çıkartılmıştı. 2023 yılının ocak ayında asgari ücret yüzde 54,5 artışla 8 bin 506 TL olarak belirlenmiş, 2023 yılının temmuz ayında ise asgari ücrete yüzde 34 oranında ara zam yapılmış ve asgari ücret 11 bin 402 TL olmuştu. 2024 yılının ocak ayında ise asgari ücret yüzde 49 artışla 17 bin 2 TL’ye çıkartılmıştı.