Skip to content Skip to footer

Bakkalara, zincir marketlerle rekabet şansı verdi

Üretici ile Türkiye genelindeki tüm bakkalları ve hızlı tüketim ürünleri satan mağazaları aracısız buluşturan Toptan.TR.com, küçük esnafı dev zincirlerle rekabet edebilir hale getirdi. 80 bin müşteriye ulaşan şirket, son bir yılda tam 2,5 kat büyüdü.

Bakkalların ‘pahalı’ algısını değiştirdi

Kurduğu online toptan perakende ağı ToptanTR.com ile Türkiye genelindeki tüm bakkal esnafının zincir marketlerle kıyasıya rekabet edebilmesini sağlayan Sezgin Şener, büyüme yolculuğu ve yeni hedeflerini anlattı. Bu proje sayesinde hizmete başladıkları 2018’den bu yana bakkalların yeniden ayağa kalktığına dikkat çeken ToptanTR.com CEO’su Sezgin Şener, “Tüketicinin gözünde ‘bakkal pahalıdır’ algısı vardı. Ayrıca bakkallarda ürün çeşitliliği azdı. İşte bu noktada devreye girdik. ToptanTR.com olarak üretici ile perakendeciyi aracısız buluşturuyoruz. Şu an 80 binden fazla müşteriye ulaşmış durumdayız. Son 1 yılda 2,5 kat büyüdük” dedi.

 Engeller kalktı, köylere bile gidiyor

Zincir marketlerin on binlerce şubesi olduğu için ciddi bir alım güçleri olduğunu ifade eden Sezgin Şener, işin püf noktasını şöyle anlattı: “Bakkal Hüseyin Amca, bir koli alırken bu noktalar 10 binlerce koli tedariki yapıyor ve direkt üreticiden alıyorlar. Bizim bakkal amcamız ise bir üreticinin distribütöre, distribütörün toptancı merkezine, onun da en son servisçiye verdiği malı alıyor. Yani ürünü aracıların kar marjları sebebiyle pahalı alıyor. Biz, buradaki üreticilere ve büyük firmalara gidip diyoruz ki, biz bu noktalara dağıtım yapabiliyoruz, bu gücümüz var.” Üreticiyle direkt pazarlık yaparak blok malı çok uygun fiyata tedarik ettiklerini ifade eden Şener, şöyle devam etti: “Mevcut kargo altyapı sistemimiz sayesinde Türkiye’de kargo modelinin çalıştığı köyler dahil her yere istisnasız sevkiyat yapıyoruz. Yani bakkallarla birlikte ayrıca eczaneler ve kozmetikçiler de dahil hızlı tüketim ürünü satan noktaların hepsi bizden ürününü alıp büyük zincirlerle rekabet edebilecek hale geliyor.”

 

“Bakkalın profilini çıkarıyoruz”

Kendi yaptırdıkları araştırmaya göre bakkalların şu an yüzde 50’sinin lise ve üzeri, yüzde 20’sinin ise lisansüstü mezunu olduğuna dikkat çeken Sezgin Şener, şu bilgileri verdi: “Bizim ekibimiz hangi bakkalın hangi ürünleri daha çok sattığını da bölge bölge inceliyor. Ayrıca bakkallara toptan alma zorunluluğu getirmedik. Uygun birim fiyatla almak için paletli ya da belirli miktar üstünde alma zorunluluğu yok. Bir bakkal istediği üründen haftada 6 adet satabiliyorsa her hafta 6’lı paket alabiliyor, daha fazla almak zorunda kalmıyor. Bizden kendi ölçeğine göre alım yapıp yine de en uygun birim fiyatla ürüne erişebiliyor. Bakkalın bugünkü ihtiyaçlarının yüzde 90’ını karşılıyoruz yani çeşit bulabilir miyim ve pahalı mı alırım sorularını sona erdirdik.”

Yeni yatırım soğuk zincire

Sezgin Şener, yatırım planlarında soğuk zincirin olduğunu vurgulayarak şöyle açıkladı: “Şu an olmadığımız tek kategori soğuk zincir ürünleri. Soğuk zincirle ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Türkiye’deki muhtelif kargo firmalarıyla Türkiye’nin her yerine gidiyoruz. Bunun bize avantajı örnek ‘A’ kargo, Şırnak’ın Silopi köyüne gitmezken, B Kargo gidebiliyor. Biz bu esnekliği kullanarak hepsine ulaşabiliyoruz.”

ToptanTR Pazaryeri üreticilere dijital mağaza sağlayacak

Yeni bir model de oluşturduklarına vurgu yapan Şener, sistemi şöyle anlattı: “Her bir ürünün uzmanı bizim portalımızda kendi mağazasını açacak. Müşteriyle birebir iletişimde olacak, müşterinin adını ve talebini görecek. Yani üreticiyle perakendeciyi direkt buluşturmuş oluyoruz. Normalde bunun yapılması için bir pazarlama ağı, distribütör, muhasebeci, satışçı ve tahsilatçı gerekiyor.  Ayrıca araç yatırımları da şart. Biz bunun önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Direkt olarak oturduğu yerden, kendi ürününü açacak, tanımlayacak ve Türkiye’nin her yerindeki perakendeciyle bizimle bile hiç konuşmadan mağazasının fiyatlarını açıp direkt sevkiyatını kendisi yapacak. Asıl iş, burada bir çarpan etkisiyle büyüyecek şu an çok fazla tedarikçi başvurumuz var.”