Skip to content Skip to footer

Banvit BRF, Marka Liderliğinde Kültürel Dönüşüm Konferansı’nda sürdürülebilirlik çalışmalarını paylaştı

Banvit BRF, Sustainable Brands Türkiye tarafından Mandarin Oriental Bosphorus’da düzenlenen SB Brand-Led Culture Change (Marka Liderliğinde Kültürel Dönüşüm) Konferansı’nda yer aldı. Etkinliğe sponsor olan şirketin CEO’su Tolga Gündüz, “Bireylerin Davranış Değişimi için Marka Etkisi ve Dönüşüm Liderliği” oturumunda, Banvit BRF’in bu çerçevedeki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Banvit BRF’in markalara sürdürülebilirlik konusunda önemli görevler düştüğüne inandığını belirten Gündüz, markaların bir yandan tüketici beklentilerini karşılarken diğer yandan toplumsal fayda yaratma rolünü gönüllü olarak üstlenmelerini önemsediklerini belirtti.

Bireylerin, dolayısıyla toplumun daha sürdürülebilir bir yaşam benimsemesi için markaların da kendi içinde dönüşüm projelerini benimsemiş ve içselleştirmiş olması gerektiğini ifade eden Gündüz şunları söyledi; “Sürdürülebilirlik” başlığı hem global şirketimiz BRF’in hem de Banvit olarak gündemimizin en üst sıralarında yer alıyor. Bu başlığı önemsiyoruz çünkü dünyamızın sınırlı kaynaklarını artık çok daha verimli bir şekilde kullanmamızı gerektiren bir noktada olduğumuzun bilincindeyiz. Sürdürülebilirlik konusunu içselleştirmiş bir marka olarak, çevre projelerimizle hem doğru bir rol model olmaya çalışıyor hem de dönüşümü sağlamak için toplumsal bir fayda yaratıyoruz.”

Sürdürülebilirlik başlığı altında yapılanları sıralayan Gündüz şöyle devam etti; “Global şirketimiz BRF, 2020’de sürdürülebilirlik alanındaki tüm çalışmalarımızı 5 ana ilke altında topladı ve bu ilkeleri destekleyen 17 taahhüdünü kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca BRF Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan kuruluşlar arasında da yer alıyor. Bu kapsamda hem globalde hem de Türkiye operasyonu olarak 2040 yılında net sıfır olmayı hedefliyoruz.

Banvit BRF olarak tesislerimizde “Sıfır Gıda Kaybı Modeli” ile çalışıyoruz ve faaliyetlerimizde sürdürülebilirliği odağımıza alıyoruz. Doğadaki ayak izimizi azaltmak için; su ve enerji tasarrufundan geri dönüşümlü ambalajlara, atık yönetiminden eğitim çalışmalarına kadar uzanan uygulamalar yürütüyoruz.

Özellikle atık suyun geri kazanımı için uzun yıllara dayanan çalışmalarımız var. Bandırma Atık Su Geri Kazanım Tesisi’miz sayesinde arıttığımız suyun ortalama %43’ünü içme suyu kalitesinde yeniden geri kazanıyoruz.

Banvit BRF Ormanları ile ağaçlandırmaya katkı sağlama ve çevresel bilinci oluşturma boyutunda dönüşüme liderlik etmeye odaklanıyoruz.

Çevresel faydalarımızın yanı sıra toplumun sosyal alandaki dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla eğitim alanında da çalışmalar yürütüyoruz. Akıllı Çocuk Sofrası projemizle gıda israfı ve bilinçli gıda tüketimi konularında toplumsal bilinç oluşturuyor ve çalışmalarımızı bu alanda da titizlikle sürdürüyoruz.