Skip to content Skip to footer

Barilla ve Marie Kondo düzenli ve sürdürülebilir bir yaşam için güçlerini birleştirdi

Barilla’dan ikinci el ürün gönderimleri için yaratıcı bir alternatif

Gıda güvenliği ve çevre dostu yaklaşımıyla öncü çalışmalara imza atan Barilla, sıra dışı bir iş birliğine imza attı. Dünyaca ünlü düzenleme uzmanı Marie Kondo ile güçlerini birleştiren Barilla, ikonik Mavi Kutusu’nun ömrünü uzatmayı ve yeniden kullanıma teşvik etmeyi amaçlıyor. Marie Kondo’nun sihirli dokunuşuyla Barilla makarna kutuları, kullanışlı birer organizatöre dönüşüyor. Küçük, orta ve büyük boyutlardaki kıyafetlerin Barilla kutularına nasıl yerleştirileceğine dair videolar ile hem düzenli bir yaşam alanı oluşturmak hem de çevreye katkıda bulunmak mümkün hale geliyor.

Her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla, gezegenin sürdürülebilirliği konusunda hayata geçirdiği çalışmalarla öncü projelere imza atmaya devam ediyor. Tüketicilere gıda güvenliği sağlamak için Barilla ikonik mavi kutusunda işlenmemiş elyaf kullanan ve kağıdın yüzde 99’unu sorumlu bir şekilde yönetilen FSC sertifikalı ormanlardan elde eden Barilla, makarna kutularının yaratıcı bir şekilde yeniden kullanımı konusunda ilham vermek amacıyla düzenleme uzmanı Marie Kondo ile bir iş birliğine imza attı. 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü vesilesiyle başlatılan inisiyatif ile, sürdürülebilir yaşama ilham vermek ve gezegene olan sevginin bir işareti olarak bireyleri çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmaya teşvik etmek amaçlanıyor.

MODA SEKTÖRÜNÜN 2030 YILINA KADAR 6 MİLYON TON CO₂ ÜRETECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Kampanyanın çıkış noktasını, özellikle moda sektörü olmak üzere ürün nakliyatının çevresel sonuçları üzerine gerçekleştirilen yakın tarihli araştırmalar oluşturuyor. Bu araştırmalara göre; nakliye küresel karbon emisyonlarının yüzde 20’sini oluştururken, moda sektörünün 2030 yılına kadar 6 milyon ton CO₂ üreteceği öngörülüyor. Bununla birlikte, hızlı moda ve aksesuar kaynaklı kirliliğe dair tüketici bilinci de artarken, ikinci el ya da sürdürülebilir seçenekler tüketiciler tarafından daha çok tercih edilir hale geliyor.

BARİLLA’NİN İKONİK MAVİ KUTULARIYLA GARDROBA SİHİRLİ DOKUNUŞ 

Barilla, makarna kutularını yeniden kullanmanın yenilikçi yollarını göstermek için hayata geçirdiği Marie Kondo iş birliği ile, tüketicilere ürünlerini paketlemek ve göndermek için sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Dünyaca ünlü düzenleme uzmanı Marie Kondo, kamera karşısına geçerek, küçük, orta ve büyük ölçülerdeki kıyafetlerin Barilla makarna kutularına sığacak şekilde nasıl katlanabileceğine dair örnekler sunuyor ve Barilla kutularını etiketleyerek gönderime hazır hale getiriyor.

Evleri düzenlemenin dönüştürücü gücüne tüm dünyada tanık olduğunu belirten Marie Kondo “Şimdi bu etkiyi eşyalarımızı paketleme ve gönderme şeklimize taşımaktan heyecan duyuyorum. Giysileri boş makarna kutularına sığacak şekilde katlamak sadece pratik bir çözüm değil; döngüsel bir sisteme yönelik bilinçli bir seçim. Leziz makarnaların tadını çıkardıktan sonra kutusunu da keyifle kullanmanın yollarını bulmanın harika bir çözüm olduğuna inanıyorum” dedi.

Daha iyi bir gelecek için çevresel sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını odaklarına aldıklarını vurgulayan Barilla Group CCMO’su Ilaria Lodigiani, “Marie Kondo ile iş birliğimiz, gezegene olan sevgimizin bir göstergesi olarak çevresel sorunların üstesinden gelmeye yönelik süregelen çabalarımızın bir kanıtıdır. Makarna kutularını yeniden tasarlayarak, ambalaj atıklarını azaltma ve çevre dostu uygulamaları teşvik etme konusundaki daha geniş taahhüdümüzle uyum sağlıyoruz. Marie Kondo ile birlikte, tüketicilerin en sevdikleri makarnanın tadını çıkarırken çevre üzerinde anlamlı bir etki yaratmalarını sağlıyor ve makarna kutusuna ikinci bir hayat veriyoruz” dedi.

Barilla, herkesi makarna kutularına ikinci bir hayat verme hareketine katılmaya ve makarna kutularıyla çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmaya davet ediyor.

ATIKLARININ YÜZDE 80’İ GERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Daha yeşil bir geleceğe olan bağlılığının bir parçası olarak Barilla, gezegen üzerindeki çevresel etkisini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Makarna, pesto, sos paketleri de dahil olmak üzere ambalajlarının yüzde 99’undan fazlası geri dönüştürülebilir olan Barilla, aynı zamanda ürünlerinde kullandığı kağıt ve kartonun yüzde 99’undan fazlasını sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan elde ediliyor. Şirket, geçen yıl ürettiği atığın yüzde 88’ini geri dönüşüme ve enerji geri kazanımına gönderdi ve ürün hacimlerinin yüzde 80’i, ürünün yaşamının tüm aşamalarını dikkate alan bir çevresel etki analizi aracı olan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine tabi tutuldu.

Barilla ve Marie Kondo düzenli ve sürdürülebilir bir yaşam için güçlerini birleştirdi - Perakende.org