Skip to content Skip to footer

Barış Andırınlı; “2023 yılı sonunda mağaza sayımızı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz”

Olgar Genel Müdürü- Barış Andırınlı

Olgar Genel Müdürü- Barış Andırınlı Spor perakendeciliği sektörünün büyüklüğünü, SPX’in sektördeki konumunu ve hedeflerini açıkladı

  1. Spor perakendeciliği sektörü ve bu sektörün büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz?

Hem dünyada hem de Türkiye’de insanların yaşam alışkanlıklarının kalıcı şekilde değiştiğini ve hayatlarında spora daha fazla yer verdiklerini gözlemliyoruz. Buna paralel olarak da spor perakendeciliği diğer sektörlere kıyasla daha yüksek oranda bir büyüme sergiliyor. Çok sağlıklı ve kapsamlı pazar araştırmaları olmasa da, farklı kaynakları değerlendirdiğimizde, spor perakende pazarının büyüklüğünün 2.5 milyar USD’ye yaklaştığını düşünüyoruz. Pazarın yakın gelecekte yılda ortalama 10% reel büyüme göstermesini bekliyoruz. Doğaya dönüş ve açık alanlarda spor yapma eğilimine paralel olarak da outdoor spor pazarının, spor perakendeciliğinden daha hızlı büyüyeceğini öngörüyoruz.

  1. SPX olarak sektördeki konumunuzdan ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

SPX firmamızın perakende kolu ve faaliyetlerimizden sadece bir tanesi. 4 tanesi yurtdışında olmak üzere 45 mağazamız var. Hem yurtiçi hem de yurtdışında büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz. 2023 yılı sonunda mağaza sayımızı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz. Olgar olarak ise, dünyada outdoor sporlarda önde gelen markalarının münhasır distribütörlüğü yapıyoruz. Olgar; 33 yıllık deneyimi, distribütörlüğünü yaptığı markaları, yaygın mağaza ağı, tekstil üretim lisanları ile kendini rekabetten iyice ayrıştırmış durumda. Biz her sene, kendi çıtamızı nasıl aşacağımızın planlarını yapıyoruz.

SPX%20Mag%CC%86aza%202%20(1)

  1. Marka olarak birçok etkinlik ve festival düzenliyorsunuz. Önümüzdeki dönemde neler yapacaksınız? Wolfest için yaptığınız yatırımdan bahsedebilir misiniz?

Olgar olarak distribütörü olduğumuz markalar veya SPX adıyla çok çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Her hafta en az bir organizasyonda yer alıyoruz. Bu etkinliklerden en büyükleri; isim sponsoru olduğumuz Salomon Kapadokya Ultra Trail, Merrell Alanya Ultra Trail ve SPX Dağyenice Ultra Trail. Jack Wolfskin markamızın ana sponsorluğunda, 19-20-21 Ağustos’ta doğaseverlerin bir araya geleceği; müzik, doğa ve eğlenceyi bir arada deneyimleyecekleri bir festival hayata geçiriyoruz. Bu uluslararası festivali her yıl büyütmeyi ve geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz. Diğer markalarımız için de önümüzdeki dönemde farklı sürprizlerimiz olacak.

Genel%205

  1. Türkiye’deki doğa ve su sporları sektörünü nasıl görüyorsunuz? Geleceği ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’yi coğrafyası ve fiziki yapısı itibarıyla doğa ve su sporları açısından bir cennet olarak görüyoruz. Olgar olarak doğa sporlarının yaygınlaşması ve doğal güzelliklerimizin tanıtılması için kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Orkun Olgar’ın ‘’Macerasever’’ programı da bu amaca hizmet eden çalışmaların başında geliyor. Sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla birlikte Türkiye’de de spor yapan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Biz bunun geçici bir heves değil, yaşam biçimimizde kalıcı bir dönüşüm olduğunu düşünüyoruz. Buna paralel olarak doğa sporları ve su sporlarına olan ilginin artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

Genel%201

  1. Son olarak sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarınız nasıl?

Olgar olarak doğanın gücüne ve doğayla bütünleşmiş yaşam tarzına inanıyoruz. Bu doğrultuda çevre dostu ürünleri misafirlerimize ulaştırmaya ve bu ürünleri daha fazla ön planda tutmaya gayret ediyoruz. Geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen ürünlere koleksiyonumuzda her geçen yıl daha fazla yer veriyoruz. Sürdürülebilirliğin diğer başlığı olan toplum tarafında da sporun ve sağlıklı yaşamın yaygınlaşması için mücadele ediyor ve çok sayıda sporcuya sponsorluk desteği sağlıyoruz.

Barış Andırınlı; "2023 yılı sonunda mağaza sayımızı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz" - Perakende.org