Skip to content Skip to footer

Bilkent Center AVM Müdürü Ayhan Aytekin; “2023 yılında da ziyaretçilerimize nitelikli ve keyif alacakları etkinlikler planlıyoruz”

AVM ve Perakendeciler açısından 2022 yılında yaşanan en büyük sıkıntı neydi? Sizin yaşanılan bu sıkıntılar ve sorunlar özelinde çözüm önerileriniz, beklenti ve talepleriniz var mı?
2022 yılı itibarıyla Ankara’nın alışveriş merkezi sayısı açısından doyuma ulaştığını söyleyebiliriz. Neredeyse her ilçede birden fazla alışveriş merkezinin bulunması sebebiyle AVM’lerin artık nicelik olarak değil nitelik olarak yatırımlar yapması gerekiyor. Son on senedir üretilen tüm inşaat projelerine küçük ölçekte de olsa bir alışveriş alanı eklendi. Pandemiyle beraber yaşanan enflasyon, pastadaki payı gittikçe daraltırken ziyaretçilerin yapacakları hızlı ve küçük alışverişler için yakın lokasyonda bulunan AVM’leri ya da online alışverişi tercih ettikleri görülmekte. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde bundan sonraki süreçte AVM yatırımcılarının ve yönetimlerinin atacağı doğru nitelikte adımlar, sektörü ve alışveriş merkezlerini daha ileriye taşıyacak, ziyaretçilerin her anlamda ihtiyaçlarını karşılayan AVM’lerin geliştirilmesi alışveriş merkezleri için efektif sonuçlar yaratacaktır. Biz de bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyor, Bilkent Center olarak ev sahipliği yaptığımız festivaller, konserler ve çeşitli etkinliklerle sosyal anlamda daha etkin bir yapılanmaya gidiyoruz. Sadece alışveriş odaklı değil aynı zamanda sosyal ve kültürel faaliyetlerin de bulunduğu, ziyaretçilerin daha uzun zaman geçirecekleri bir yaşam merkezi oluşturuyoruz. 

2022 yılını değerlendirirken 2023 yılı planlamalarınızı ve hedeflerinizi aktarabilir misiniz?
Geçtiğimiz dönemde, alışveriş tercihleri ve yöntemlerinin hızlı bir şekilde nasıl dönüştüğünü deneyimledik. Bu dönemde kiracılarımız ve ziyaretçilerimizle iletişimimizi en üst seviyede tutarak istek ve önerilerine önem verdik. Ekip olarak açık ve sağlıklı iletişim kurarak problemlere kalıcı çözümler ürettik. Mevcut durumumuzda mağazalarımızın %98’i ziyaretçilerimize aktif hizmet vermekte. Ziyaretçi sayısı olarak 2022 sonu itibarıyla pandemi öncesi dönemi yakaladık. 2023’te ise bu sayıları daha da yukarı çekmeyi hedefliyoruz. Burada belirtmek isterim ki; önceliğimiz her zaman ziyaretçilerimizin yanında olduğumuzu hissettirmek ve onlar için güvenli bir alışveriş ortamı sağlamaktır. Önümüzdeki süreçte de Bilkent Center’da ulusal ve uluslararası markalarımız, çocuk – aile kulübümüz, restoranlarımız, sinema ve tiyatro salonlarımızla kaliteli hizmet vermeyi hedefliyoruz. Özellikle bünyemizdeki markalarla kurduğumuz şeffaf iletişimi devam ettirerek 2023’ü en verimli şekilde geçirmek istiyoruz.

2023 yılının ilk çeyreğinde AVM ziyaretçilerini; etkinlikler ve kampanyalar açısından neler bekliyor?
Pandemi sonrası ziyaretçilerin açık alanlarda vakit geçirme eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. Bilkent Center olarak, sahip olduğumuz birçok mimari özellikle ilk günden bu yana ziyaretçilerimize keyifli, konforlu ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunma imkânı veriyoruz. Dış alanlarda konumlandırdığımız restoranlarımız, geniş ve ferah açık terasımız, çocuklu aileler için oluşturduğumuz çocuk oyun alanımız ile ziyaretçilerimize açık alanlarda sosyalleşme fırsatı sağlıyoruz. Yıl içinde planladığımız etkinliklerin ve festivallerin de açık alanda olması için büyük özen gösteriyor ve çalışmalarımızı buna göre yürütüyoruz. Ankara Kahve Festivali, Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, Bazaar Bilkent Alışveriş ve Tasarım Günleri, Şehre Dönüş Günleri, canlı resim performansları, sanat müzayedeleri gibi düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri açık havada düzenleyerek ziyaretçilerimize temiz havanın keyfini çıkarma imkânı sunuyoruz. 2023 yılında da ziyaretçilerimize nitelikli ve keyif alacakları etkinlikler planlıyoruz. 25 Ocak’ta Pinkfong Baby Shark Live Show, 26 Ocak’ta Kral Şakir Kapadokya Macerası’nı düzenledik. 28 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında 1. Ankara Çocuk Oyunları Festivali’ni ziyaretçilerimizle buluşturacağız. 21 – 25 Şubat tarihleri arasında ise Kadın Oyunları Festivali’ne Bilkent Sahne AST’ta ev sahipliği yapacağız. Ziyaretçilerimize sadakat kampanyaları düzenlemeye devam edeceğiz. Kısacası hangi yaşta olursanız olun, Bilkent Center’da kendinize uygun bir etkinlik mutlaka bulacaksınız.

1

Bilkent Station ve Bilkent Sahne AST programınızdan ve içeriklerinden bahsedebilir misiniz?
Bilkent Station, gerek mimarisi gerek marka karmasıyla Ankara’da gastronominin merkezi olarak konumlandı. Bünyemizde bulundurduğumuz restoranlarla ziyaretçilerimize farklı lezzetleri tadabilecekleri bir ortam sağlıyoruz. Ziyaretçilerimizden olumlu geri bildirim almak bizi çok mutlu ediyor. Bu geri bildirimler doğrultusunda marka karmamızı sürekli geliştirerek hem yeni restoranları ziyaretçilerimizle buluşturuyor hem de Bilkent Station’ın ruhunu dinamik tutuyoruz. 60 yıllık deneyimiyle Türk tiyatrosuna birçok oyun ve sanatçı kazandıran, Ankara’nın yaşayan kimliği Ankara Sanat Tiyatrosu ile olan iş birliğimiz ise yaşama değer katma vizyonumuz ile hayata geçmiştir. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun bünyesindeki oyunlar, Bilkent Sahne AST’ı kullanmak isteyen Türkiye çapında çok değerli tiyatro gösterileri ve Akademi AST ile her yaştan insanın burada drama, beden dili gibi eğitimleri alabilmesi bizim için çok değerli.

2

Teknoloji ve dijitalleşme yatırımları gün geçtikçe artıyor. Bilkent Center olarak teknoloji yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Bilkent Center olarak teknolojiyi yakından takip ediyor ve gelişmeleri kendi sektörümüze hızla uyarlıyoruz. Bu kapsamda ziyaretçilerimizin beklentilerini de göz önünde bulunduruyoruz. Ücretsiz olarak indirilebilen mobil aplikasyonumuzu yayına almıştık. Param ile iş birliği yaparak, Bilkent Center Sadakat Kart uygulamasını hayata geçirdik. 

Yaptığımız kampanyalarla belli bir tutar karşılığı Bilkent Center Sadakat Kart’a yüklediğimiz tutarları ziyaretçilerimiz istediği mağazada kullanarak fayda sağlayabiliyorlar. Ayrıca mobil aplikasyonumuzu indiren ziyaretçiler, Bilkent Center’ın ayrıcalıklı dünyasını yakından takip ederken; hediye çeki, belirli tutar üzeri alışverişe sürpriz hediyeler ile mağazalardan ek indirim oranı kazanıyorlar. Kampanyalarımıza aplikasyon üzerinden sıra beklemeden katılabiliyorlar. Bilkent Center’ın renkli dünyasını yakından takip etmek isteyen herkes Play Store ve App Store’dan aplikasyonumuzu indirebilir.

Sürdürülebilirlik kapsamında Bilkent Center AVM olarak neler yapıyorsunuz?
Sürdürülebilirlik bizim hem Tepe Emlak Yatırım olarak hem de Bilkent Center AVM olarak çok önem verdiğimiz konulardan birisidir. Gelecek nesillere daha temiz ve sürdürülebilir bir gelecek bırakmak için elimizden geleni yapıyor, bu kapsamda adımlarımızı atıyoruz. Öncelikle kendi çalışanlarımızın sürdürülebilirlik alanında eğitimler almalarını sağlıyoruz. Hem yönetim ofisine hem de AVM içine atıkların ayrıştırıldığı kutular yerleştirdik. 

4

Bu kapsamda 2022 yılında toplam 240 ton atığı döngüsel ekonomiye kazandırılması amacıyla geri kazanım tesislerine gönderdik. Yarı açık AVM olmamızın avantajını kullanıyor ve gün ışığından mümkün olduğunca yaralanarak enerji tasarrufu sağlıyoruz. Tüm bunlara ek olarak 2019 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün vermiş olduğu belge ile Türkiye’nin ilk “Sıfır Atık Belgesi”ne sahip AVM’si olduk. Ayrıca ziyaretçilerimize elektrikli araçlarını hızlı şarj etme imkânı sağlıyoruz. Her marka araca uygun altyapımızla güvenli ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için açık otoparkımıza dört adet elektrikli araç şarj istasyonu kurduk. Sıfır atık yönetim sürecinde çevresel kazanımların artması ve çözümün bir parçası olabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.  

Erişilebilir AVM olmanın sizin için önemi nedir?

42 araçlık engelli otopark alanı, tekerlekli sandalye hizmeti, her katta bulunan engelli tuvaletleri, asansörleri ve yürüyen yollar ile “Engelsiz AVM” olma konusuna verdiğimiz önemi gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla belgelendirdik. Bilkent Center Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu belge ile “Türkiye’nin İlk Erişilebilirlik Belgesi”ni alan alışveriş merkezi olmuştur.  Bilkent Center olarak, engelli bireylerin de rahatça hareket edebileceği dolayısıyla sosyal hayattan özgürce yararlanabilecekleri bir alışveriş merkezi olmaktan büyük mutluluk duyuyor ve ülkemizi engelsiz yarınlara taşımak istiyoruz. 

3

Son olarak aldığınız uluslararası ödüllerle ilgili neler söylemek istersiniz?  

2019 yılında Ankara Kahve Festivali’yle “Hermes Creative Ödülleri”nden dört kategoride Platin ödül, III. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ile dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim ödülleri arasında gösterilen “Marcom Ödülleri”nden “Özel Etkinlik” kategorisinde Platin ödül, Yenileme projesi ile prestij ve mükemmelliğin simgesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde “Ticari Yenileme/Geliştirme” ve “Perakende Mimarisi” kategorilerinde iki ayrı ödül ve 2020 yılında ise “RLI En İyi Alışveriş Merkezi Renovasyon Ödülü”nü kazandık. 

Bilkent Center olarak bir yaşam merkezi olmaya, sanata ve sanatçıya önem vermeye, festivalden sergiye, konserden tiyatroya sosyal hayatın her alanını bünyemizde birleştirmeye devam edeceğiz.

Firma Sayfasina Git 1