Skip to content Skip to footer

Black Friday döneminde erken planlama ve stok yönetimi büyük önem taşıyor

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay yaklaşan Black Friday döneminde, işletmelerin başarılı bir kampanya yürütebilmesi için erken planlama ve stok yönetiminin büyük önem taşıdığını açıkladı.

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, Black Friday için işletmelerin hazırlıklarının tam olması gerektiğini belirterek, “Black Friday döneminde başarılı bir kampanya yürütmek için öncelikle erken planlama ve stok yönetimi büyük önem taşıyor. Teknolojik altyapının güncel olması ve mobil uyumluluk, müşteri hizmetleri ekibinin hazırlığı ve güvenlik önlemleri de vazgeçilmez unsurlar. Ayrıca, kampanya süresi ve koşullarının net bir şekilde iletilmesi, rekabet analizi, etkili sosyal medya kampanya yönetimi ve müşteri geri bildirimlerinin toplanması da başarı için kritik faktörler.” dedi.

İşletmeler sosyal medyayı aktif olarak kullanmalı

İşletmelerin rekabet analizi yaparken rakiplerin Black Friday kampanyalarını da gözlemlemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Onay, “Yapılacak teklifleri rekabetçi hale getirmek için gerektiğinde kampanyalara güncellemeler yapmak gerekiyor. Müşterilerle etkileşimi artırmak için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak da çok önemli. Özel etkinlikler, anketler, Black Friday’e özel çekilişler de yapılabilir.

Bir sonraki senenin planı da yapılmalı

Kampanya sürecinde müşteri geri bildirimlerini toplamak da yapılabilecekler arasında. Olumlu geri bildirimleri bu süreçte yayınlamak, markaya olan güveni artıracaktır. Bu da satışların artmasını sağlar. Artık her yıl gelenekselleşen Black Friday dönemi için bu yılki kampanya süreci sonrası değerlendirme yaparak, bir sonraki yıla hazırlık yapmak ve yeni stratejiler geliştirmek de işletmelerin planları arasında yerini almalı.” şeklinde konuştu.