Skip to content Skip to footer

BMD ve TASD başkanları asgari ücreti zammını değerlendirdi

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel: Çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor

Yeni asgari ücretin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çalışanlarımız hiç şüphesiz çok daha fazlasını hak ediyor. Bununla beraber işçilik organize perakende sektöründe en önemli maliyet kalemleri arasında yer alıyor. Ücretlerdeki artışın önümüzdeki aylarda fiyatlara bir yansıması olacak. Hep belirttiğimiz gibi perakende sektörü olarak içinde hammadde, üretim, lojistik, ve mağaza maliyetlerini barındıran bir zinciri yönetiyoruz.

Bu zincirin halkalarındaki şeffaf olmayan ve kontrol edilemeyen maliyet artışları maalesef ürün fiyat artışı olarak bize geri dönecek.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten: 2024’ü en az hasarla atlatmak için mücadele edeceğiz

Emek yoğun bir sektör olan ayakkabı sanayimiz için 2023 zor geçti. Yüksek maliyetler nedeniyle fiyat tutturamadık. İhracatta adet satışlarımız yüzde 25 daralırken, kapanan fabrikalar nedeniyle istihdamımızın da yüzde 30’unu kaybettik. Biz asgari ücrette ocak ve temmuzda çalışanı ve işvereni mağdur etmeyecek kademeli bir artışın hem sektörlerimiz hem de enflasyonla mücadeleye katkı için daha isabetli olacağını daha önce açıklamıştık.

Şimdi bu değişim ile üretici fiyatları en az yüzde 25-30 civarında artış gösterecek. Bu da perakende fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Öte yandan, özellikle emek yoğun sektörler için devletimizden pozitif ayrımcılık beklentimiz vardı. Bu beklentimiz karşılanmadığı gibi asgari ücret desteğine de 200 lira gibi çok sınırlı bir artış yapıldı. Sonuç beklediğimiz gibi olmasa da yeni asgari ücretin hayırlı olmasını diliyorum. Sektör olarak bu zor dönemi istihdamımızda ve ihracatımızda en az hasarla atlatmak için mücadele edeceğiz.