Skip to content Skip to footer

Burcu Mungan; Evrensel standartlarda üretilen ürünlerimizin yüzde 65’ini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz

Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Burcu Mungan; anahtar priz ve elektrik aksesuarları sektöründe fark yarattıklarını, gelişen talep ve ihtiyaçlar kapsamında 17 bin parçalık ürün gamı olduğunu söyledi. Türkiye’de 36 bayi ile hizmet verdiklerini söyleyen Burcu Mungan; ürünlerinin yüzde 65’ini 50’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini aktardı.

 1. Günsan Elektrikten bahsedebilir misiniz? Sektörde 40.yılı geride bıraktınız, gelinen nokta hakkında neler söylemek istersiniz?
  Günsan Elektrik olarak 1982’de ilk anahtar priz ve elektrik aksesuarları imalatımızı yaptık. 1995’te halen üretimimizin devam ettiği Samandıra’daki endüstriyel tesisimize geçtik ve yıllar boyu biriktirdiğimiz deneyimlerimizle Türkiye’nin sektöründe öncü şirketlerinden biri olduk. Kurulduğumuz günden bu yana, yenilikçi ve inovatif ürün yelpazemiz, geleceği şekillendiren teknolojileri işine hızla adapte eden yaklaşımımız ile anahtar priz ve elektrik aksesuarları sektöründe fark yaratmaya devam ediyoruz. Gelişen dünyanın değişen ihtiyaç ve taleplerine göre şekillendirdiğimiz 17 bin parçalık ürün gamımız bulunuyor. Ekonomimizin lokomotif sektörü olan inşaat endüstrisi için elektrik anahtar priz serileri, grup priz, otomatik sigortalar, kompakt şalterler, kaçak akım röleleri, sigorta kutuları ve aksesuarları üretiyor, iş ortaklarımız aracılığı ile hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir köşesine ulaştırıyoruz. Türkiye’de 36 bayi ile hizmet veriyoruz ve uluslararası pazarda da çok güçlüyüz. Son teknoloji otomasyon sistemine sahip endüstriyel tesisimizde evrensel standartlarda üretilen ürünlerimizin yüzde 65’ini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.
 2. 40 yılı geride bırakırken Yıl 40 Okul projesini hayata geçirdiniz, projeyi anlatır mısınız?
  Şirketimiz, ürettiği inovatif ürünlerinin yanı sıra toplumsal sosyal sorumluluk projeleri ile de her alanda insanlara dokunmayı önemsiyor. Bu kapsamda Günsan’ın 40. yılını şirket kültürüne ve stratejisine yakışacak bir proje ile taçlandırmak istedik. Çocukların eşit şartlarda eğitim görmesine katkı sağlamak için İhtiyaç Haritası iş birliğiyle Diyarbakır’dan Kocaeli’ne kadar ihtiyacı bulunan 40 ilköğretim okulunu çocuk korumalı prizler, ışıklı anahtarlar gibi güvenli ve modern ürünlerle yeniledik. Bu proje bizim için çok anlamlı ve duygu dolu bir proje oldu. Çocukların gözlerindeki ışığın hiç sönmemesi için projenin devamını getirmek ve çocuklara ışık olmaya devam etmek istiyoruz.
 3. Sosyal sorumluluk alanında yürüttüğünüz farklı projeleriniz de var, biraz söz eder misiniz? Bundan sonrası için planlamalarınız neler olacak?

Günsan olarak şirket kültürümüzdeki sosyal sorumluluk bilinci ile daha iyi bir toplum için çalışıyoruz. Bu bağlamda özellikle kadınlara yönelik birçok sosyal sorumluluk projesine imza attık. Bu projelerimiz arasından bizim için en kıymetlisi “Hayatı Aydınlatan Kadınlar Projesi” diyebilirim. Sektörde bir ilk olan bu projeyi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi iş birliği ile hayata geçirdik. 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitimlerin verildiği projede, elektrikçiliğin temellerini öğrenen ve sahada da uygulama gerçekleştiren 13 katılımcı kadın, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR onaylı “Kuvvetli Akım Tesisatçısı Kurs Bitirme Belgesi”ni aldı. Mezun olan 13 kadından 8’i Günsan Elektrik bünyesinde çalışmaya başladı. Bir kadın usta ise kendi iş yerini açtı. Toplumda farkındalık yarattığımız ve kadınlara yeni bir istihdam alanı oluşturduğumuz bu proje ile iletişim dünyasının en önemli ödülü Altın Pusula’nın yanı sıra Kadın Dostu Markalar Farkındalık Ödülleri, The Hammers,  International Gold Media Awards gibi çok kıymetli birçok ödüle layık görüldük.  Geçen yıl da bu projemizden ilhamla “Hayatı Aydınlatan Kızlar” projesini gerçekleştirdik. Bu projede ise temel amacımız meslek lisesindeki kız öğrencilerin, sadece erkek öğrencilerin yapabileceğine inandığı mesleklere karşı bakış açılarını değiştirmek oldu. Elektrikçi, klima-kombi-yapı-tesisat ve iklimlendirme, harita tapu kadastro, ahşap yapı sistemler, kaynakçı olmak üzere beş alanda kızların yer aldığı NFT’ler tasarlandı. Kadının her şeyi başarabileceğine atıfta bulunulan tasarımlar daha sonra OpenSea platformunda satışa sunuldu ve elde edilen gelir Meslek Lisesindeki kız öğrencilerin eğitim ve öğretimi için kullanıldı. Farkındalık yaratan ve istihdam sağlayan bu gibi projeler üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz.

Diğer yandan Günsan Elektrik olarak gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için ülkemizin yasal sistemlerine de uyan sürdürülebilir kalkınma ilkesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir kalkınma kavramının iş dünyası ve kamuoyunda bilinirliğini artırmak için çalışan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’ne (SKD Türkiye) üye olduk. Sıfır atık hedefi çevresinde şekillendirilen üretim prosesimizle de mümkün olan her aşamada ürün ve parçaları geri dönüştürüyoruz. Sürdürülebilirliği ana konularımız çerçevesinde değerlendirmeye devam edeceğiz.

 1. Dijitalleşme yatırımları kapsamında kurduğunuz GEP CLUB platformu nasıl çalışıyor?
  GEP CLUB (Günsan Elektrikçi Platformu), Türkiye çapındaki elektrikçi ve tüm iş ortaklarını buluşturan online bir platform. Elektrikçilerimizin dijitalleşmenin yarattığı fırsatları değerlendirebileceği bu platforma, gepclub.com adresinden veya cep telefonuna Biggymobil uygulamasını indirerek ücretsiz erişim sağlanabiliyor. 2020 yılında başladığı yolculuğuna kısa zamanda binlerce üyeyle devam eden platformda elektrikçiler, Günsan ürünlerine ve kampanyalarına, e-öğrenimlerine ve işleri için gerekli teknik kaynaklara kolaylıkla ulaşabiliyor. Ayrıca Günsan onaylı iş ortaklarından satın aldıkları her ürünle puan kazanarak farklı sektörlerde bu puanları değerlendirebiliyor. Ayrıca birçok teknik bilginin yer aldığı eğitim içeriklerine ulaşabiliyorlar. Platformumuzun içeriğinden şimdiye kadar faydalanan elektrikçi sayısı 4000’in üzerine çıktı.
 1. 2023 gündeminiz neler olacak?
  2022 yılı bizim için verimli bir yıl oldu. Büyük oranda yenilikler sağladık ve ürün portföyümüzü genişlettik. 2023 yılında da yine önemli yeniliklere imza atmayı ve tüketici beklentileri doğrultusunda ürünler geliştirmeyi planlıyoruz. İhracat en önemli konularımız arasında. Uluslararası pazarda büyümemizi devam ettirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca üretim kapasitemizi ve verimliğimizi artırmak için de çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği için de projeler üretmeye devam edeceğiz.
Burcu Mungan; Evrensel standartlarda üretilen ürünlerimizin yüzde 65’ini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz - Perakende.org