Skip to content Skip to footer

Cam ambalaj, gıda israfını azaltmada önemli bir rol oynuyor

GCA, ödüllü cam şişe ve kavanozları ile gıda israfını azaltmaya katkı sağlıyor

Her yıl tonlarca gıda çöpe atılırken, milyonlarca insan açlıkla mücadele ediyor. Günümüzde küresel bir sorun haline gelen gıda israfını çözmenin bir yolu da cam ambalaj kullanımından geçiyor. Cam ambalaj, gıda ürünlerinin taze kalmasını sağlarken, çevreye zarar vermeden geri dönüştürülebiliyor. Türkiye’de cam ambalaj sektörünün öncülerinden olan GCA, geliştirdiği ödüllü cam şişe ve kavanozları, camın geri dönüşümünü artıracak projeleri ile geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımını teşvik ederek, gıda israfını azaltmaya katkı sağlamaya çalışıyor.

Doğal kaynakların giderek azaldığı günümüzde, dünyanın bir kesiminde gıda israfı yüksek seviyelerde iken diğer yandan, pek çok insan temiz ve güvenli gıdaya ulaşımda sıkıntı çekiyor. Daha yaşanabilir bir dünya için gıda israfını azaltmak ve çevreye en az zarar verecek şekilde beslenmek büyük bir önem taşıyor. 2015 yılından bu yana cam ambalaj sektöründeki yenilikçi ürün yelpazesini, geleceği şekillendiren teknolojileri ile iş ortağı olarak gördüğü müşterileriyle buluşturan GCA, dünya standartlarında geliştirdiği cam şişe ve cam kavanoz ürünleri ile gıdaların daha uzun raf ömrüne sahip olmasına destek oluyor.

“Cam ambalajlar ürünlere daha uzun ve daha sağlıklı bir raf ömrü sunuyor”

Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada en önemli konunun gıda israfının önüne geçmek olduğunu belirten GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret“Günlük olarak tükettiğimiz yiyeceklerin birçoğu ile birlikte süt, meyve, meyve suyu ve bitki bazlı alternatifler gibi içecekler çok çabuk bozulabiliyor. Bu nedenle, bu ürünlerin cam ambalajlarda sunulması, dayanıklı bir depolama çözümü sağlıyor” dedi.

Cam ambalaj, gıda israfını azaltmada önemli bir rol oynuyor - Perakende.org