Skip to content Skip to footer

Can Sürücü; İlk çeyrek satış sonuçlarımızın geçen yıla göre döviz bazında %100 artacağını öngörüyoruz

AMS OSRAM Türkiye Ülke Satış Müdürü Can Sürücü, OSRAM firmasının yer aldığı sektörleri ve sağladığı çözümleri açıklayarak. 2022 yılındaki büyüme grafikleri ve 2023 hedefleri hakkında bilgi verdi. Otomotiv aksesuar pazarının Türkiye’de gelişmekte olan bir pazar olduğunu söyleyen Can Sürücü, Aksesuar pazarının 30 milyon dolardan büyük bir seviyeye sahip olduğunu belirterek, E-ticaret ve Ar-Ge çalışmalarında yaptıkları yatırımları açıkladı.

  1. Öncelikle Ams OSRAM firmasından bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlerde hangi ürünlerle çözüm sağlıyorsunuz?

Ams OSRAM olarak, dünya genelinde 150 ülkede 30 binin üzerinde çalışanımızla müşterilerimizin değişken ihtiyaçları için özel çözümler geliştiriyoruz. Çalışmalarımızın odağında sensörler, aydınlatma teknolojileri ve yarı iletken teknolojiler var. Türkiye’de otomobil aydınlatması, led cihazlar, dijital aydınlatma sistemleri, eğlence aydınlatmaları ve sensörler gibi geleneksel ampul pazarı hariç aydınlatmanın her alanında yer alıyoruz. Sensörlerin ve ışığın sunduğu olanakları kullanarak bireylerin ve toplumların yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik faaliyetler gösteriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile dünyanın dört bir yanındaki insanların yalnızca daha iyi görebilmesini değil, daha iyi iletişim kurmasını, daha iyi seyahat etmesini, daha verimli çalışmasını ve daha iyi yaşamasını da amaçlıyoruz. İnovatif ve akıllı yaklaşımlarla teknolojik ürünler tasarlayan dünyanın lider teknoloji şirketlerinden biri olarak müşterimizin hayatını kolaylaştıran ve sektörde fark yaratmamızı sağlayan ürünler geliştiriyoruz. Biten akülere ve inen lastiklere çözüm olan yeni teknolojilerimiz ile konforlu ve güvenli yolculukları teşvik ediyoruz. Tam inik lastiğin 2 dakikada şişirilmesini sağlayan TYREinflate kompresör ailesi ve akü bitmesini sorun olmaktan çıkaran BATTERYcare ailesi ile güvenli sürüşü destekliyor, kompakt ve ekonomik teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz.

  1. 2022 yılında yüzde 50 döviz bazlı büyüme grafiği yakaladınız. 2023 yılında hedefiniz yüzde 7’lik bir büyüme gerçekleştirmek. İlk çeyrek sonuçlarına göre hedefiniz ne durumda? Her yıl büyümenin en önemli sebebi sizce nedir?

2022 yılında özellikle Cool Blue Intense NEXT GEN serisi lambalarımız ile lastik şişirme cihazlarımızdan oluşan TYREinflate ürün ailesi çok ilgi gördü. 2023’te Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri doğru analiz ederek;  2022 yılındaki seviyemizi korumayı hedefliyoruz. Bu aksiyonlarımızla birlikte ilk çeyrek satış sonuçlarımızın geçen yıla göre döviz bazında %100 artacağını öngörüyoruz.

  1. Otomotiv aksesuar pazarının Türkiye’deki hacmi hangi seviyede? Sektörün ekonomik gelişmeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Otomotiv aksesuar pazarını Türkiye’de gelişmekte olan bir pazar olarak görüyoruz. Özellikle artan işçilik maliyetleri ve araç bulunabilirliğindeki sıkıntılar nedeniyle, sürücülerin kendi araçlarına daha iyi baktıklarını ve çeşitli değişiklikler yaptıklarını gözlemliyoruz. Aksesuar pazarı ile ilgili ne yazıkki resmi bir çalışma olmadığı için pazar büyüklüğü net olarak hesaplanamamakla birlikte 30 milyon dolardan daha büyük olduğunu düşünüyoruz. Sektörün önündeki en büyük sıkıntı ise kalitesiz ürünlerin piyasaya sunuluyor olması, bu sorunun kaliteli marka ve ürünlerin pazara girmesi ile aşılacağını ve pazarın her geçen gün daha büyük ivme ile büyüyeceğini tahmin ediyorum.

  1. Ams OSRAM Türkiye olarak e-ticaret pazarında geleceğe dönük ne tür hedefleriniz bulunuyor?

Yeni dönemde e-ticaret pazarı öncelikli hedeflerimizden biri olacak ve son kullanıcıların OSRAM marka ürünlere güvenle ve hızlı bir biçimde ulaşması için çalışmalar yapacağız. Bu aşamada hem e-ticaret platformları ile hem de piyasada işini hakkı ile yapan satıcılar ile işbirliği yapmayı hedefliyoruz. E-ticaret satışlarımızı özellikle aksesuar grubunda her yıl agresif büyüme ile arttırmak ve Türkiye’nin her yerindeki son kullanıcının OSRAM ürünlerine hızlı ve sorunsuz bir biçimde ulaşabilmeyi amaçlıyoruz.

  1. OSRAM ışığı algılama ve işleme konusunda öncü AMS firması ile iş birliğine gitti. Bu işbirliği hakkında bilgi vererek hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

Işığı algılama ve işleme konusunda öncü olan AMS ile iş birliği kararımız sonrası, 110 yılı aşkın tarihimizi, çevik bir kültürle birleştirerek, optik çözümlerde dünya lideri olma hedefiyle yola çıktık. 8 Mart 2021’de aldığımız karar ile emitör, sensör ve yazılım dâhil olmak üzere tek kaynaktan eksiksiz optik sistemlerimizle alanımızda önemli işlere imza atıyoruz. “Algılamak hayattır’’ prensibini sahiplendiğimiz bu serüvende; sürüş keyfini daha güvenli hale getirmek için aralıksız çalışıyoruz.

  1. Ar-Ge yatırımlarınızdan ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? 2021 – 2022 yıllarında ne kadarlık bir yatırım gerçekleştirdiniz. 2023 yılından planlanan yatırımınız nedir?

Ar-Ge yatırımları grubumuzun yapısı gereği bizim için oldukça önemli. İnovatif ve yenilikçi ürünler geliştirmek adına 2021 – 2022 yıllarında pek çok yatırım gerçekleştirdik.  Yeni dönemde özellikle global resesyon dolayısı ile hammadde bulunabilirliğinin artacağını ancak talebin sınırlı düşüş gösterebileceğini öngörüyoruz. 2023 yılında da global üretim merkezlerimizi en verimli şekilde çalıştırarak müşterilerimize olan hizmet kalitemizi daha da üst seviyeye çıkarmayı planlıyoruz. Yeni yılda aksesuar ürün portföyümüzde yenilikler ve yeni eklenen ürünler olacak. Ancak en büyük yenilik lamba ürün portföyümüzde gerçekleşecek. Türkiye’deki tüketiciler ile yeni çözümlerimizi buluşturacağız. 2023 yılında sektörün ekonomik gelişmeler paralelinde hareket etmesini bekliyoruz. Pazarın büyümeyeceğini öngörmekle birlikte pazar paylarında değişimler olacak. Otomotiv sektörünün globalde daralması ve eski araçlarının daha uzun süre kullanılması dolayısı ile yedek parça pazarının büyüyeceğini ve özellikle Cool Blue Intense NEXT GEN benzeri ürünlerin satışlarının artacağını tahmin ediyoruz. Her sürücü aracını yenilemek ve farklı görünmek isteyecektir. Biz de bu kapsamda en kaliteli ve en inovatif ürünleri kullanıcılarımıza sunuyor olacağız.

  1. Eklemek istedikleriniz?

Kaliteli markaları seçtiğinizde üründe doğru parçaların kullanıldığından emin oluyor ve güvenli bir tercih yapmış oluyorsunuz. Bizim de tüm ürünlerimiz, akredite laboratuvarlardan onay aldıktan sonra piyasaya sunuluyor. Aynı zamanda müşterilerimize global garantimizi de sunuyoruz. Müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve orijinal ürünleri diğerlerinden ayırt edebilmeleri için OSRAM Güven Programı ile online olarak yardımcı oluyoruz. Programımız sayesinde ürünlerin orijinalliğini hızlıca kontrol edebilme imkanı sağlıyoruz. Müşterilerimize tavsiyemiz otomotiv yedek parçalarında çok yoğun olan sahte ürünleri ayırt etmek için bizim geliştirmiş olduğumuz uygulamaları kullanmaları ve sadece en düşük fiyata aldanmayıp, güvenilir yerlerden ürünleri temin etmeleridir.

Can Sürücü; İlk çeyrek satış sonuçlarımızın geçen yıla göre döviz bazında %100 artacağını öngörüyoruz - Perakende.org