Skip to content Skip to footer

Cem Demiröz, “2022 yıl sonuna dek neredeyse her hafta yeni bir mağaza açmayı hedefliyoruz”

Watsons Türkiye Ticaret ve Pazarlama Direktörü Cem Demiröz, 2022 değerlendirmesi ve 2023 hedeflerini açıkladı.

 1. Watsons Türkiye’nin toplam çalışan ve mağaza sayısı nedir? Kaç ilde hizmet veriyorsunuz?

Watsons Türkiye olarak 3.000’in üzerinde çalışanımızla, 62 ilde 350’nin üzerinde mağazamız, watsons.com.tr ve Watsons Mobil Uygulaması ile müşterilerimizle buluşuyoruz.

 1. Beauty Studio by Watsons hizmetini sağladığınız kaç mağaza var? İnsanların tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Müşterilerimizin mağazalarımızda yaşadığı kusursuz Watsons deneyimini güçlendirmek için güzellik stüdyolarımız Beauty Studio by Watsons’ları hizmete açtık ve yıl sonuna kadar hedefimiz 15 mağazamızda Beauty Studio by Watsons ile müşterilerimize hizmet vermek. Müşterilerimiz Beauty Studio’larda manikür, oje & kalıcı oje, protez tırnak, nail art, el bakımı, kaş & yüz uygulamaları, makyaj, saç şekillendirme ve maske uygulaması gibi birçok kişisel bakım ve güzellik uygulamalarından faydalanabiliyor ve Watsons’ın renkli dünyasını deneyimleyebiliyorlar. Watsons Türkiye olarak müşterilerimizle sadece sattığımız ürünler üzerinden değil aynı zamanda sunduğumuz deneyimlerle de bir araya geliyoruz. Biz bir deneyim perakendecisiyiz ve müşterilerimiz de Watsons’ı bu yüzden tercih ediyorlar. Müşterilerimizi uygun fiyata kaliteli ürün ve hizmetle buluşturmak bizim için en büyük motivasyon kaynaklarından biri.

 1. Bu yıl ilk kez gerçekleşen Watsons Gençlik Festivali’ne ilgi oldukça fazlaydı. Bu seviyede bir talep bekliyor muydunuz? Önümüzdeki yıllarda Watsons Gençlik Festivali devam edecek mi?

Bu yıl perakende kozmetik sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 28 Mayıs’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk Watsons Gençlik Festivali’ni gerçekleştirdik.  Gençlerle sektörümüzün ötesinde deneyimlerle de bir araya gelmek ve geleneksel hale getirmek istediğimiz Watsons Gençlik Festivali’nin ilk yılında 10.000’in üzerinde katılımla tüm biletler tükendi. Bu ilgiyi bekliyorduk fakat bu kadar insanı aynı anda aynı alanda bir arada görmek bizlere de tahminlerimizin ötesinde bir heyecan yaşattı. Doğru kitleye doğru şekilde ulaştığımızı gördük ve bunu daha da ileriye taşıyabilmek için neler yapabilirizi düşünmeye başladık. Watsons Gençlik Festivali’nde gençler, bir yandan müziğin ve eğlencenin keyfini çıkarırken bir yandan da festival alanında sunulan markaların deneyim ve sosyalleşme alanları sayesinde saatlerce festival alanında kalarak unutulmaz bir gün yaşadılar.  Sektöre yön veren bir perakendeci olarak düzenlediğimiz ilk festivalde 20’ye yakın marka bize güvenerek sponsor oldu. 10.000’in üzerinde gençle markalarını buluşturdukları için bu iş birliğinden çok mutlu oldular. Çünkü Watsons Gençlik Festivali, markalara gençlerle sevdikleri ortamda bir araya gelme ve kendilerini anlatma fırsatı verdi. Önümüzdeki yıllarda da Watsons Gençlik Festivali’ni farklı şehirlere de taşıyarak devam geleneksel hale getireceğiz.

 1. Sürdürülebilirlik üzerine yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Global bir parekendeci olarak çevresel ayak izimizi azaltmak ve sorumlu üretimi iş yapış biçimimizin temeline alarak tüm perakende kozmetik sektörünü yeşillendirmek için çalışanlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve yerel üretici firmalarımızla sürdürülebilir yaşam adımlarımızı hızlandırdık. Çevresel, Toplumsal ve Ekonomik Sürdürülebilirlik eksenlerinde müşterilerimizi de bu yolculuğa entegre ederek daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimizin sürdürülebilir ürünleri tercih etmelerini teşvik etmek için O+O 360 derece (Mağazaiçi, Ecomm, PR, Medya Satınalma, CRM, Dijital, Kampanya)  bir iletişim planı yürüterek müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz. Aynı zamanda birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızı da sürdürülebilirlik yolculuğumuzda bizimle birlikte yürümeleri adına sürdürülebilir kaynaklar seçmeleri ve kadın çalışan oranlarını artırmaları için destekliyor ve teşvik ediyoruz.

Çevresel Sürdürülebilirlikte

 • Watsons Türkiye olarak Sürdürülebilirlik yolculuğumuza bir İYİLİK HAREKETİ başlatarak çıktık! Bu hareketi başlatmak için önce önceliklerimizi belirledik. Biz kimiz, en çok kime dokunmamız gerekiyor önce bunu belirledik.Sonrasında ise şirket içinde bir yapılanma ile Sürdürülebilirlik Birmimizi oluşturduk, Sürdürülebilir Yaşam Komitelerimizi kurduk ve Sürdürülebilir Yaşam Elçilerimizi seçtik. Bu komiteler aracılığıyla Merkez Ofisimiz, Mağazalarımız, Dağıtım Merkezimiz, watsons.com.tr ve Watsons Mobil Uygulamamızda çevresel ayakizimizi azaltmak için çalışıyoruz.
 • Müşterilerimiz ve iş ortağımız olan markalarımızla birlikte Watsons Türkiye olarak 100.000 fidan dikerek #DahaYeşilBirÇevreİçin Watsons Ormanlarımızı büyütmeye devam ediyoruz.
 • Pati Dostu Watsons projesi ile sokaklarda yaşayan patili dostlarımıza tedavi ve mama desteği sağlıyor, onları mağazalarımızda misafir ediyoruz. Pati Dostu Watsons ve Şişli Belediyesi Komşu Kart iş birliğimizle Şişli’deki 11 mağazamızda konumlandırdığımız geri dönüşüm kutularına atılan her bir atığı geri dönüştürüyor ve geri dönüşümden elde edile gelirle sokaklarda yaşayan patili dostlarımıza mama sağlıyoruz.

Toplumsal Sürdürülebilirlikte

 • Kadınların ekonomik olarak güçlenmelerine destek oluyoruz. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile KEDV’in desteklediği 200’ün üzerindeki kadın kooperatifinde yerel olarak el emeği ile üretilen ürünleri hiçbir kar elde etmeden seçili mağazalarımızda, watsons.com.tr’de ve Watsons Mobil Uygulaması’nda müşterilerimizle buluşturuyoruz
 • Yerel üretici firmaların kadın istihdamını desteklemek adına 2021 yılı itibariyle geleneksel Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri ödül gecemizde Watsons adına üretim yapan ve kadın çalışan oranı en yüksek olan 3 tedarikçimizi ödüllendiriyoruz

Ekonomik Sürdürülebilirlikte

 • Sürdürülebilir Yaşam kategorimizdeki 1.000’i aşkın vegan,organik ve sürdürülebilir ürünümüzle dünyamızın güzelliğini önemsiyoruz ve sürdürülebilir üretimi destekliyoruz.
 • Mağazalarımızda Sürdürülebilir Yaşam ürünlerimize özel köşeler oluşturarak ve online kanallarımızda bu ürünleri öne çıkarıyoruz. Sürdürülebilir ürünlerin ulaşılabilir, uygun fiyatlarda olmasına özen gösteriyoruz. Böylelikle sürdürülebilir olmak, doğayla dost olmak pahalıdır algısını da yıkıyoruz. Böylece hem mağazalarımızda ve Watsons.com.tr’de ve Watsons Mobil Uygulamamızda bu ürünlerin görünürlüğünü artırıyoruz hem de kampanyalar ile destekleyerek müşterilerin ekstra bir çaba sarfetmeden ve en önemlisi daha fazla para ödemeden aynı fiyatta ama sürdürülebilir olan ürünleri tercih etmelerini teşvik ediyoruz. Müşteriler kozmetik ve kişisel bakım ihtiyaçlarını giderirken Watsons sayesinde çevresel ayak izlerini de azaltabiliyorlar.
 1. 2022 yılı sonunda yeni mağaza açılışları olacak mı? 2023 hedefleriniz nelerdir?

Önümüzdeki süreçte yeni mağazalar açmaya ve mevcut mağazalarımızı yenilemeye devam edeceğiz. 2022 yıl sonuna dek neredeyse her hafta yeni bir mağaza açmayı hedefliyoruz. Mağazalarımızın yanı sıra yakın zamanda hem web sitemizin hem de Watsons Mobil Uygulamamızın altyapısı değişti. Bu geçişle beraber hem teknik olarak daha hızlı, geliştirmelere daha elverişli bir platformumuz oldu hem de müşteri deneyimi açısından birçok yenilik ile yaratma fırsatı bulduk. Hedefimiz e-ticaret kanallarımızda kuvvetli bir büyüme ile 2022 yılını tamamlamak. Ayrıca Omnichannel (O+O) müşteri sayımızı yıl sonuna kadar çift haneli oranlara çıkarmayı hedefliyoruz