Skip to content Skip to footer

Cenk Rodoslu; ‘Tchibo çoklu kanal stratejisi ile büyümeye devam ediyor‘

Tchibo Türkiye Satış Direktörü Cenk Rodoslu; Pandemiyle birlikte değişen müşteri talep ve beklentileri, Tchibo çoklu kanal stratejisini, Kurumsal işbirliklerini açıkladı.

Pandemiyle birlikte değişen müşteri talep ve beklentileri, Tchibonun satış kanallarında ne gibi değişimler yarattı?

Son yıllarda artan kahve ilgisi pandemi döneminde evlere kapanma ile beraber daha da arttı. Öyle ki pandemi döneminde e-ticarette en çok satışı yapılan ilk 10 ürün arasında 2 kalem; Türk kahvesi ve hazır kahve idi. Pandemi koşullarında geçen ve evde kahve tüketiminin arttığı 2021 yılında kahve pazarı ciro bazında %40, tonaj bazında %10 büyüdü. 2022 yılında da kahve pazarı büyüme devam ediyor.

Pandemi dönemini biz oldukça verimli geçirdik. Bu geçtiğimiz dönemdeki belirsizlikleri, öngörü kabiliyetimiz ve hızlı aksiyon alan dinamik yapımız sayesinde fırsata çevirdik. Kahve odaklı yatırımlarımıza ve çoklu kanal stratejimize odaklandık, mağaza açılışlarımızı sürdürdük. İstanbul’da üç yeni mağaza açtık. E-ticaret operasyonumuza yönelik yatırımımız da bize önemli fırsatlar getirdi. Migros, Macrocenter, Carrefour ve Metro gibi ulusal kanalların yanı sıra Türkiye çapında çalışmaya başladığımız 20 ye yakın distribütör ile tüm yerel market zincirlerinde kahvelerimizi satışa sunduk. Çoklu kanal yapımızı fiziksel mağazalarda olduğu kadar, online satış platformlarında da güçlendirdik.

Tchibonun çoklu kanal stratejisi hakkında bilgi verir misiniz? Bu kanalların rollü ve hedefleriniz neler?

2005 yılında operasyona başladığımızTürkiyede bugün, büyük şehirler başta olmak üzere 11 ilde yaklaşık 50 mağazamızla ve 450’ye yakın çalışanımızla hizmet veriyoruz. Ayrıca tchibo.com.tr internet mağazamız ile Türkiyenin her noktasına ulaşıyoruz.

Mağazalarımızdan ve Türkiye’nin her yerine ulaştığımız tchibo.com.tr online mağazamızdan oluşan kendi satış kanalımıza ek olarak çoklu kanal stratejimiz çerçevesinde satış ağımızı genişletiyor, iş ortaklıklarımızla gerçek kahve lezzetimizi daha fazla kahve severle buluşturuyoruz.

Kahve tutkunlarına Migros, Macrocenter, Carrefour ve Metro gibi zincir marketleri,yerel market zincirleri ve  Trendyol, Hepsiburada, İstegelsin , Banabi , N11, Çiçeksepeti gibi online pazar yerleri aracılığı ile ulaşıyoruz.

Petrol Ofisi ile hayata geçirdiğimiz proje ile 400’e yakın Petrol Ofisi benzin istasyonunda  Tchibo to go konsepimizle misafirlerimize lezzetli kahvelerimizi sunuyoruz. Ayrıca Migros, Mjet gibi noktalarda yaklaşık sekiz yıldır sıcak içecek satışı gerçekleştirmekteyiz.  Media Markt mağazalarında da artık daha fazla ürün çeşimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.

Ayrıca 2019 yılından itibaren toplamda 17, 2023 yılında 30 olacak tüm Türkiyeyi kapsayacak Distibütör organizasyonumuzu da büyütüyoruz. Bununla ilgili her bölgemizi ve şehrimizi kapsayacak şekilde görüşmelerimiz devam ediyor.

Tchibo kahve makinelerine tüketicinin ilgisi ne durumda? Tüketicinin kahve makinelerine olan ilgisini artıran motivasyon nedir?

2022’de Ulusal Kahve Derneği (NCA) tarafından yapılan bir araştırma, kahve içenlerin %84’ünün evde kahve yaptığı sunucuna ulaştı. Bir önceki yıla oranla %4lük bir artışı işaret eden araştırma, kahve makineleri pazarındaki yükselişin evlerle ilgili bölümü için referans teşkil ediyor. Bununla birlikte, kafe ve restoranların yanı sıra işyerlerinde de kahve makinesi kullanımına olan talebin arttığını da söylemek mümkün.

Pandemi sebebiyle tüketicinin evlerde daha fazla zaman geçirmesi, çoğu küçük ev aletinde olduğu gibi, kahve makinelerine olan ilgiyi de artırdı. Bu trend paralelinde Tchibonun kahve makineleri satışlarında yükselişin devam ettiğini de söyleyebiliriz. Özellikle kapsül pazarında hem makinelerimizle hem de lezzetli kahve seçeneklerimizle tüketicinin beğenisini kazanıyoruz. Bu durum, satışlarımıza da olumlu yönde yansıyor.

Önümüzdeki dönemde Türkiyedeki kahve severlerin tercihlerinin nasıl şekillenmesini bekliyorsunuz? Kahve ve kahve makineleriyle ilgili trendler hakkında bilgi verir misiniz?

Son yıllarda kahve de diğer pek çok alanda olduğu gibi, kendin yap” trendinden yoğun biçimde etkilenmiş durumda. Tüketiciler evlerinde veya işyerlerinde çeşitli makine ve ekipmanları kullanarak farklı kahve çeşitlerini keşfetmeye çalışıyor.

Bu gelişmeler, farklı tasarımlar ve kullanım kolaylığıyla da birleşerek önümüzdeki dönemde etkisini artıracak gibi görünüyor.  Kahveye her zaman her yerden ulaşma ihtiyacının artmasıyla birlikte, biz de ürün gamımızı ve satış kanallarımızı genişletmeye devam edeceğiz.

Kahve makinelerine olan talebin artmasıyla, evdeki barista” kavramında bir yükseliş olduğunu, her zamankinden daha fazla insanın kafe lezzeti konusunda daha seçici ve zevk sahibi olmaya başladığını görüyoruz. Biz de farklı beğenilere ve damak tadlarına uygun sunduğumuz çok çeşitli yörsel kahvelerimiz ve farklı kullanım amaçlarına uygun makinelerimiz ile bu trendin sürmesine destek oluyoruz.

Tchibo Türkiyenin kurumsal işbirliklerinden bahseder misiniz? Bu alanda ne gibi projeler hayata geçiriyorsunuz?

Çoklu kanal stratejimiz doğrultusunda işbirliği yaptığımız zincir marketler ve online pazar yerleri bizim için kurumsal işbirliği bakımından büyük önem taşıyor.  Müşterimizin bulunduğu her yerde olmak için çoklu kanal stratejimiz ve iş ortaklıkları ağımızı sürekli olarak genişletiyoruz. Petrol Ofisi ile işbirliğimiz kapsamında 400’e yakın Petrol Ofisi istasyonunda Tchibo to go konpsetimizle müşterilerimizin seyahatlerine lezzet katıyoruz.  “Molaları kahve keyfine dönüştürüyoruz” sloganıyla hayata geçirdiğimiz bu proje, 2018 yılından bu yana nokta sayısını ve erişimini artırarak ilerliyor.

Bunların yanı sıra Türkiye operasyonumuzda son kullanıcı dışında kurumsal müşterilerimize dönük ayrı bir yapılanmamız da var.

2018 yılından bu yana  Tchibo Coffee Service yapılanmamızla, HORECA kanalını yönetiyoruz. Kahve makine çözümlerimizle benzin istasyonları, oteller, üniversiteler, cafeler ve restoranlarda yer alıyoruz. Bunun yanı sıra otellerin odaları ve açık büfelerinde de kahve makinelerimiz yer alıyor.