Skip to content Skip to footer

Couchbase Capella’nın yeni sürümü, yeni özellikler sunuyor

  • Capella Kullanarak Modern Uygulama Geliştirmeyi Kolaylaştıran Netlify Entegrasyonu ve VS Kodu Uzantısı
  • Daha Kullanışlı Olmak Adına, Couchbase JSON Üzerinde Zaman Serisi Verileri için Yerel Destek, Geliştirilmiş Veri Sıkıştırma ve Daha Verimli SQL++ Analitiği
  • Yeni Kurumsal Özellikler, Uygulamalar için İş Yüklerini Genişletiyor ve Kurumların Taşıma Faaliyetlerini Kolaylaştırarak Toplam Sahip Olma Maliyetini Azaltıyor

Bulut veritabanı platformu şirketi Couchbase, Inc. (NASDAQ: BASE), sektörün lider veritabanı konumundaki Couchbase Capella için geniş kapsamlı geliştirmeler yaptığını duyurdu. Capella’nın yeni sürümüne popüler developer platformu Netlify üzerinden erişilebilecek. Bu yeni sürüm, geliştirme ekiplerinin Capella üzerinde modern uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran ve üretkenliklerini artıran yeni bir Visual Studio Code (VS Code) uzantısını da içeriyor. Couchbase ayrıca, eklediği yeni özelliklerle kurumların taşıma faaliyetlerini kolaylaştırıyor ve müşterilerin daha düşük bir toplam sahip olma maliyeti ile daha fazla uygulamayı Capella’ya taşımasına olanak tanıyor.

Redmonk’da Kıdemli Analist olarak görev yapan Rachel Stephens, Capella’nın yeni sürümü ile ilgili düşüncelerini paylaştı: “Gerçek şu ki geliştiriciler zamanlarını basit işlerle harcamak istemiyorlar. Capella’nın yeni geliştirici platformu bu soruna bir çözüm olarak geliştiriciler arasındaki deneyim farkını en aza indiriyor ve ekiplerin en iyi yaptıkları şeye, yani kod yazmaya ve yazılımsal sorunları çözmeye odaklanmalarını sağlıyor.”

Netlify, VS Code ve Capella ile Geliştirici Deneyimini Kolaylaştırma

Couchbase’in yakın zamanda yaptığı bir anket, geliştiricilerin büyük çoğunluğunun (%94,9) çalışma kapasitelerini aştığını ve kendilerini bunalmış hissettiklerini ortaya koyuyor. Couchbase, bu sorunun önüne geçmek ve geliştiricilerin operasyonel iş yüklerinin azaltılmasına yardımcı olmak için Capella’yı geliştirici platformu ekosistemi tarafına çekiyor.

Capella’nın yeni sürümü, geliştiricilerin daha basit ve daha çevik web uygulamaları geliştirebilmeleri için Netlify’a bağlanmalarını kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, yeni VS Code uzantısı da bu popüler kaynak kodu editöründe çalışmak isteyen Capella kullanıcılarına sorunsuz bir deneyim sağlamak için tasarlandı. Şu an kullanıma açık olan bu yenilikler, geliştiricilerin yalnızca inovatif ve modern uygulamalar oluşturmaya odaklanabilmeleri için ellerini rahatlatıyor.

Netlify Kurucu Ortağı ve Strateji ve Yaratıcılıktan Sorumlu Başkanı Chris Bach; “Netlify, geliştiricileri ihtiyaçlarına en uygun olan araçlarla donatarak, composable web deneyimleri oluşturmalarını sağlamak için teknoloji, hizmet ve API’lerden oluşan kapsamlı bir ekosistemi tek bir iş akışında birleştiriyor. Böylelikle Netlify, kullanıcılarının mevcut işleri ile birlikte esneklik ve kurumsal düzeyde güvenilirliği dengeleyerek composable web’i benimsemelerine olanak tanıyor. Ekosistem kazandığında herkesin kazanacağına inanıyorum. İşte tam da bu nedenle, geliştiricilerin modern web’i oluşturmak için kullandıkları araçların ekosistemini güçlendirmek ve çeşitlendirmek için Couchbase ile bağ kurmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz”.

Daha Kapsamlı Kurumsal Taşıma ve Yeni Kurumsal Özellikler

Couchbase, müşterilerin daha fazla uygulamayı bulut ortamına taşıyabilmesi için Capella’nın kurumsal özelliklerini genişletiyor ve taşıma kolaylığını artırıyor. Yeni Capella sürümü aşağıdaki avantajları sağlıyor:

  • Zaman serisi verileri için destek. Couchbase’in JSON desteğindeki yeni zaman serisi işlevi, Nesnelerin İnterneti veya finans uygulamaları gibi daha geniş bir kullanım senaryosuna uygunluk sağlıyor. Couchbase zaman serisi dizilerini kullanarak, patentli dizi tanımlama ve yüksek yoğunluklu depolama motoru da dahil olmak üzere tüm veri erişim, işleme ve depolama özelliklerinden yararlanabiliyor. Geliştirme ekipleri böylelikle, mimarilerini veya altyapılarını karmaşık bir hale getirmeden yeni özellikleri uygulamalarına hızlı ve kolay bir şekilde ekleyebilecek ve maliyet açısından verimliliği artırırken daha çevik ve üretken olabilecekler.
  • Capella’ya taşınmanın kolaylaşması. Couchbase, üç temel bulut hizmeti sağlayıcısı dahil olmak üzere 10’dan fazla yeni bölgeye Capella desteği ekledi. Capella, bu bölgelerin kendi pazarlarında artık kullanıma açık. Capella, geçici veritabanları için de destek ekledi ve Google Cloud HIPAA ve Azure’un güvenlik ve uyumluluk özelliklerini karşılıyor.
  • Geliştirilmiş yönetim. Capella’yı yönetmek, dinamik disk ölçeklendirmenin kullanıma sunulması, yığınların hazırda bekletilmesi ve indirilebilir bucket’lar ile artık daha da kolay. Ayrıca belgelerdeki değişiklik geçmişini tanıyan ve otomatik bir hale getiren yeni özellik, Kafka uygulaması aracılığıyla diğer uygulamalara da aktarılabilir.

Bu yeni geliştirmeler, müşteriler için toplam sahip olma maliyetini azaltan bir kombinasyon olarak, Capella’yı multi-model destek ve bellek içi performans sunan tek bulut veritabanı platformu olarak konumlandırıyor.

Couchbase Ürün Yönetimi ve İş Faaliyetlerinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Anderson, yeni Capella sürümü ile ilgili şunları söyledi: “Capella’nın yeteneklerini artırmaya ve yeni geliştiricilerin sektör lideri bulut veritabanı platformumuzdan yararlanmalarını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Geliştirme ekipleri artık Capella’yı kullanmaya daha da hızlı bir giriş yapabilir ve bulut veritabanı platformumuzla daha fazlasını yaparak verimliliği ve üretkenliği artırabilir. Operasyon ekipleri içinse Capella, yönetimi daha kolay bir hale getiriyor ve sunduğu genişletilmiş kurumsal yetenekler diğer veritabanı tekliflerine kıyasla maliyetinin çok altında iş yükünün üstesinden geliyor.”

Capella’nın yeni sürümü, yılın ikinci yarısında satışa sunulacak.

Ek Kaynaklar

  • Capella’nın yeni özellikleri ile ilgili bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
  • Capella’ya başlamanın ne kadar hızlı ve kolay olduğunu görmek için ücretsiz deneme sürümünü hemen başlatabilirsiniz.
  • Capella’nın rakiplerine kıyasla avantajları ile ilgili bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.