Skip to content Skip to footer

Cumhuriyetin 100. yılını ‘Asırlık Restoranlar Zamansız Tabaklar’ projesiyle kutladı

Jumbo’nun Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak ve Türk gastronomi tarihini onurlandırmak için başlattığı ‘Asırlık Restoranlar Zamansız Tabaklar’ projesinin 3’üncüsü, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi konuşmalarından birini yaptığı Kocataş Yalısı’nda gerçekleşti. Geceye sanat, medya ve gastronomi dünyasından isimler katıldı. 

Zamansız tasarımlarıyla 1947’den bu yana sofralara değer katan Jumbo, kültürümüzün ve tarihimizin bir parçası haline gelen restoranların ortak noktası olan ‘zamansızlık ve kalite’ vurgusundan yola çıkarak özel bir projeye imza attı. Six Senses Kocataş Yalısı’nda gerçekleşen gecede, Maksut Aşkar ve Seray Öztürk, yüzyıllık restoranların eşsiz yemeklerini yorumlarken, yemek yazarı Hülya Ekşigil konuklara restoranların tarihini anlattı. Geceye katılan konuklar, Türk Mutfağının geçmişi ve geleceği arasındaki köprüyü oluşturan bu benzersiz deneyimi Cumhuriyetin 100. yıl coşkusuyla beraber yaşadı.

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken 3’üncüsü gerçekleşen ‘’Jumbo Asırlık Restoranlar Zamansız Tabaklar’’ gecesinde, asırlık tarihleriyle Türk gastronomisine katkıda bulunan Konyalı Restoran’dan ‘Cacık Külleme’, Topçu Kebap’tan ‘Tahinli Piyaz’, Safa Meyhanesi’nden ‘Beyin Söğüş’, İkbal Lokantası’ndan ’Patlıcan Böreği’, Meşhur Köfteci Mustafa’dan ‘Islama Köfte’, Hacı Şükrü’den ‘Konya Tiridi’, Hacıbenlioğlu Kebap’tan ’Kabune Pilavı ve  Karanfilli Üzüm Hoşafı’ ve Cafer Erol’dan ‘Kaymaklı Lokum’ gibi imza yemekler, Şef Maksut Aşkar ve Seray Öztürk’ün yorumuyla sunuldu. Gecenin sonunda Jumbo Patisserie mutfak şefi Kübra Yaman’ın edible art yorumuyla sunduğu ayva tatlısı davetliler tarafından beğeni topladı.

1698472597 Jumbo 0087

Atatürk’ün sesi ve görüntüsü duygusal anlar yaşattı

Cumhuriyetin 100. yılını onurlandırmak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sesi ve görüntüsü video gösterisi ile tarihi Kocataş Yalısı’nın duvarlarına yansıtıldı. Davetliler Atatürk’ün kendi sesinden tarihe damgasını vuran cümleleri görüntüsü eşliğinde dinleyerek, duygusal anlar yaşadı.

Tarihi konuşmayı Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu misafirlere şu cümlelerle aktardı: ‘Atatürk, Kocataş Yalısı’na özel bir davetle gelir. Halkın coşku ve heyecanı, Atatürk’ün yatı Ertuğrul’u sahilde görünce yükselir ve tezahüratlar başlar. Atatürk, Kocataş Yalısı’nın balkonuna çıkar ve şu sözleri söyler: ‘Benim için zahmet ediyorsunuz, bundan mahcup oluyorum. Beni görmek demek, yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. Dinlediğimiz bu kayıt Teknosa’nın Cumhuriyet’in 100. yılı adına hayata geçirdiği ‘İkinci yüzyılda da en büyük armağan: Türkiye Cumhuriyeti” projesi kapsamında, yapay zeka teknolojisi ile oluşturulmuş. Atatürk’ü gerçeğe en yakın sesiyle bizlerle buluşturdukları için Teknosa’ya teşekkür ediyoruz’

1698472146 BahriyeBayrakl Tavuk uo lu 2

Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı ‘’Aynı masa etrafında buluşmakla kalmıyor; hepimiz birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sulh içinde yaşama arzusu taşıyoruz’’

Jumbo, ‘Asırlık Restoranlardan Zamansız Tabaklar’ etkinlik serisinin 3’üncüsünde Türk Mutfağına kattıkları özgün lezzetlerle markalaşan asırlık mekanların, gelenekten geleceğe uzanan yemekleri ile misafirleri, unutamayacakları bir lezzet yolculuğuna çıkardı. Kültürümüzün ve tarihimizin bir parçası haline gelen asırlık restoranlara teşekkür eden Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı yaptığı konuşmada, ‘’ Zamansızlık ve kalite vurgusuyla geleceğimize ve kültürümüze ışık tutan burada temsilcileri olan ve olmayan asırlık restoranlarımızın her birine teşekkür ediyorum. Bugün, sadece aynı masa etrafında buluşmakla kalmıyor; hepimiz birlik ve beraberlik içinde, huzur ve sulh içinde yaşama arzusu taşıyoruz. Bir masa etrafında toplandığımızda, aslında birlikte barışın ve birliğin sembolü olan bir anı oluşturuyoruz. Jumbo olarak Atamızın da kurduğu sofralara çok değer verdiğini ve bu sofralarda ülkemiz adına birçok önemli kararlar aldığını biliyor ve sofraların yapıcı gücüne olan inancımızı koruyoruz’’ dedi.