Skip to content Skip to footer

DANET’ten enfes kuzu tandır tarifi

Et ve et ürünleri sektörünün köklü markası DANET, enfes tarifleriyle sofralara lezzet katmaya devam ediyor. Bu kez, özel ve kolay hazırlanan arpa şehriyeli pilav eşliğinde “DANET Kuzu Tandır” tarifiyle damakları şenlendirmeye hazırlanın!

Kurulduğu 1975 yılından bugüne sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında sofraları sağlıklı, lezzetli, kaliteli et ve et ürünleri ile buluşturan DANET; güvenle, keyifle ve afiyetle tercih ediliyor. Gıda güvenliği ve kalite konularında yüksek standartlardan taviz vermeyen DANET, portföyündeki 100’e yakın geleneksel ürüne modern tariflerle lezzet ve değer katıyor.

Kuzu tandırın lezzeti etinde gizli

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kuzu tandır, yüzyıllardır sofralarımızdaki yerini koruyor. Özel bir pişirme tekniğini ifade eden tandır kelimesi, genellikle toprak fırınlarda, uzun süre ve düşük ateşte pişirme anlamına geliyor. Kuzunun, tandır yöntemiyle pişirilmesi etin yumuşak, sulu ve lokum gibi olmasını sağlıyor. Bir kuzu tandır tarifinin başarıyla sonuç vermesi için gerekli olan en önemli şey ise ana malzeme olan etin kalitesi olarak görülüyor. DANET’in et ve et ürünleri alanındaki yarım asırlık bilgi ve deneyimiyle sofralara gelen et, özellikle soğuk kış sofralarında aşağıdaki tarif ve arpa şehriyeli pilav sunumuyla nefis bir lezzet şölenine dönüşüyor.

DANET kuzu tandır ziyafetine hazırlık

Her tarifte ve her adımda, yerel malzemeler kullanmak çok önemli. Ülkemizde soğandan sarımsağa, naneden bibere, tereyağından yoğurda her şeyin en lezzetlisi yetişiyor, üretiliyor. Satın alınan ürünlerdeki yerel tercihler tedarik zincirlerinin kısalması ve sürdürülebilirlik adımlarının hızlanmasına da büyük bir destek oluyor. Malzemeleri seçerken bu önemli detayı da akılda tutarak tarifi aşağıya ekleyelim.

Malzemeler
Kuzu tandır için:

DANET Kuzu but
Soğan 1,5 adet
Sarımsak 8-10 adet
Tereyağı 100 gr
Deniz tuzu
Taze kekik 3-4 dal
Taze biberiye 3-4 dal
Tane karabiber

Arpa şehriyeli pilav için:

Arpa şehriye 500 gr
Soğan 1,5 adet
Salça 2 yemek kaşığı
Tereyağı 100 gr
Sıvı yağ 50 ml
Et suyu 500 ml
Toz biber
Pul biber
Nane
Kekik
Karabiber

Hazırlanışı:

Tandır için kullanılacak soğanlar özenle küp küp doğranır. Bu arada alüminyum folyo üzerine yağlı kağıt serilir. Kuzu butun üzerine delikler açılır ve sarımsaklar saplanır. Kağıdın altına ve üstüne bol miktarda doğranmış soğan, taze kekik ve biberiyelerle birlikte tereyağı eklenir. Bu lezzetli karışım, etin üzerine sarılır ve 210 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 2-2,5 saat pişirilir.

Pilavın hazırlanışı için ise soğanlar küp küp doğranarak tencereye alınır. Tereyağı ve zeytinyağı eklenerek arpa şehriyeler salça ile kavrulur. Baharatlar ve tuz eklenir. Kaynamakta olan et suyu ve normal su karışıma ilave edilir, birkaç kez karıştırıldıktan sonra demlemeye bırakılır.

Servis aşamasında tabağa önce mis kokulu pilav, üzerine tandır eti yerleştirilerek sunum yapılır. Yanında da buzdolabında soğutulmuş komposto ya da hoşaf varsa, en sıradan akşam bile bayrama dönüşür. Afiyet olsun!

DANET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.danet.com.tr adresi sipariş vermek için https://online.danet.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

#DANET #KuzuTandır #EtveEtÜrünleri #KuzuTandırTarifi #ArpaŞehriyeliPilav #YemekTarifi