Skip to content Skip to footer

Dijital Alanda Çalışan Gönüllüler Afet Anlarında Kullanılabilecek “Açık Yazılım Ağı’nı” Oluşturdu

Tüm ülke çok zorlu bir dönemden geçiyoruz, hepimize geçmiş olsun. Umarım siz ve sevdikleriniz güvendesinizdir.

Hepimizin elinden gelen yardımları yapmaya çalıştığı bu dönemde on binlerce gönüllü bir araya gelerek Açık Yazılım Ağı’nı oluşturduk. Açık Yazılım Ağı, kâr amacı gütmeyen tamamen gönüllülerden oluşan bir topluluk. Niyetimiz depremzedelerin yerinin tespit edilmesi, ihtiyaç sahipleri ile yardım etmek isteyen gönüllüleri bir araya getirmek ve yardımları hızlandırmak. AFAD, AKUT gibi yardım kuruluşlarına doğruluğu teyit edilmiş veri akışı sağlayarak yardımların yerine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Amacımıza ulaşmak için gönüllülerle birlikte bazı siteler geliştirdik:

  • Deprem IO: Bu uygulama, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen büyük deprem felaketinde, arama kurtarma çalışmaları ile yardım ve destek taleplerini ortak bir veri tabanında toplayarak yetkili kurum ve kuruluşlara aktarmak amacı ile oluşturuldu.

Website: deprem.io

  • Afet Harita: Afet Harita ile sosyal medyada yayınlanan yardım çağrılarından alınan veriler anlamlı bilgi haline getirilerek sahada çalışan kurum ve kuruluşları bilgilendirmek amaçlandı.

Website: afetharita.com

  • Ben İyiyim: İletişim ağlarının verimli işlemediği afet bölgesinde afetten etkilenen insanlar ve yakınları arasında iletişim kurulmasını sağlamak üzere geliştirildi.

Website: beniyiyim.com

  • Afet Bilgi: Afet bölgesindeki geçici barınma ve güvenli toplanma alanlarına, yemek dağıtım noktalarına, kan bağışı alanlarına ve diğer ihtiyaç duyulabilecek bilgilere tek link üzerinden erişim sağlama amacıyla hazırlandı.

Website: afetbilgi.com

  • Deprem Yardım: Enkaz altında kalan depremzedelerin ya da onların adres bilgisine sahip yakınlarının konumlarını bildirmesi ve bu bilginin hızlı bir şekilde yetkili kurumlara aktarılarak yardımın ulaşmasını sağlamak amacıyla oluşturuldu.

Website: depremyardim.com

Gönlümüz gelecekte benzer afetlerin yaşanmamasından yana olsa da yaşadığımız tecrübeler bizi gelecekte de hızlıca harekete geçmemize yardımcı olacak sistemler geliştirmeye yönlendirdi. Bu nedenle bu sitelerin duyurulması ve hem yaşadığımız afette hem de olası durumlarda hızlıca kullanılmaya başlanması, el ele vererek afetlerin zararını azaltmamıza yardımcı olacak.

Tamamen gönüllü bir hizmet olarak ortaya çıkan bu projeleri sizin de desteklemenizin, mümkünse sosyal ağlarınızda paylaşmanızın tüm afet anlarında insanlarımıza yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.