Skip to content Skip to footer

Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk: “Ramazan Ayı’nda mide ve bağırsak sağlığı için 1 bardak kefir içilmeli”

On bir ayın sultanı Ramazan’da sahur ile iftar arasında uzun saatler boyunca yiyecek veya içecek tüketmiyoruz, sonrasında da iftarda ya da sahurda ölçüyü kaçırabiliyoruz. İşte bu noktada mide veya bağırsak problemi yaşayanlar için en faydalı besin, kefir olarak karşımıza çıkıyor.

İçerdiği zengin bileşenler ile Ramazan ayının vazgeçilmezi

Kefirin özellikle Ramazan Ayı’nda sağlığımız için tüketebilecek en önemli içeceklerden biri olduğunu vurgulayan Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Ramazan’da sindirim şikâyetlerimizin azalması ve artan su ihtiyacımızın giderilmesi için sahurda veya iftarda 1 bardak kefir içilmesini öneriyorum. Ramazan’da uyku düzeninin değişmesi, yemek saatlerindeki farklılıklar ile iftar ve sahurda tüketilen porsiyonların artması nedeniyle gaz, şişkinlik, kabızlık başta olmak üzere birçok sindirim şikâyetleri baş gösterebilir. İşte tam bu noktada mide ve bağırsak sağlığına destek vermeliyiz. Kefir, içeriğindeki faydalı dost bakteriler sayesinde mikro floraya olumlu etki eder, sindirim şikâyetlerini azaltırken bağışıklığı yükseltir. Kaliteli protein kaynağı olması, düşük glisemik indekse sahip olup kalsiyum desteği sağlaması ve tok tutucu özelliği ile kefir, Ramazan ayında ilk tercih olmalı” dedi.

Pınar’dan yumuşak içimli “Bardak Kefir”

Sağlıklı ve mutlu nesiller için Türkiye’yi 50 yıldır yenilikçi, kaliteli, lezzetli ve besleyici ürünlerle buluşturan Pınar, kefir pazarına sunduğu yenilikle, pazarda ilk “yumuşak içimli” kefiri tüketicilerinin beğenisine sunuyor. Pınar Bardak Kefir, kefirin ekşimsi tadı dolayısıyla tüketemeyen ama faydalı bir içecek içmek isteyen kişilere kefiri sevdiriyor. Ramazan ayında pratik bardak ambalajıyla tüketiciler sahurda ve iftarda Pınar Kefiri keyifle tüketebilecek.