Skip to content Skip to footer

Doğru kıyafet tercihi egzersizin kalitesini artıyor

Spor yaparken beden ve ruh sağlığı kadar cilt sağlığını korumak da önemli. Spor kıyafetleri için kumaş ve beden tercihlerine dikkat etmek gerekiyor. Egzersizle uyumlu, esnek ve terletmeyen kumaştan üretilen bedene uygun kıyafetler, sporun hem kalitesine hem de süresine olumlu bir etki sağlıyor.
Sporun bir yaşam tarzı olarak sürekliliğinin korumasının, hem beden hem de ruh sağlığına önemli etkileri var. Spor kıyafetleri, yapılan aktiviteye, hava koşullarına, kişisel tercihlere ve rahatlık seviyesine göre değişiyor. Ancak yanlış tercihler motivasyon kaybına neden olurken terleme ve nemlenme, kas ile eklem problemleri, düşme ve yaralanma riskleri gibi bazı tatsız durumlara da yol açabiliyor.

Cilde nefes aldıran giysiler tercih edilmeli
Spor yaparken nefes alan, rahat ve esnek malzemelerden yapılmış kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini belirten Comeup Marka Direktörü Fatma Kaya, “Egzersiz esnasında terli kalmak, hem cildin tahriş olmasına hem de bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle çabuk kuruyan cilde nefes aldıran hava sirkülasyonu sağlayan kumaşlar, sporseverler için doğru tercih olacaktır. Yeni teknoloji ile üretilen sentetik kumaşlarla daha kuru hissetmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Spor türüne göre kıyafet seçilmeli
Spora uygun olarak seçilen kıyafetlerin rahat bir egzersize yardımcı olduğunu aktaran Kaya, şöyle devam etti: “Koşu ve yürüyüş için rahat ve hareket kabiliyetini kısıtlamayan içlikler, şortlar veya taytlar kullanılırken, fitness ve güç antrenmanları için kompresyon kıyafetleri, spora uygun şortlar veya taytlar gibi kıyafetler kullanılmalı. Esnetme hareketlerinin yoğun olduğu yoga ve pilates gibi daha yavaş hareketli sporlar için ise vücudu saran esnek kıyafetler tercih edilmeli. Ayrıca taytların üzerinde zımba veya fermuar gibi detaylar olmaması da rahatlık açısından önem taşıyor.”

Mevsim koşulları dikkate alınmalı
Doğru beden tercihinin de önemine dikkat çeken Kaya, “Çok dar kıyafetler sporda verimliliği düşürüp, vücudun doğal hareketlerini kısıtlayarak kas ve eklem sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Çok bol kıyafetler ise egzersiz sırasında düşme veya yaralanma riskini artırabilir. Her bedenin ve vücudun gereksinimleri farklı olduğundan buna göre tercih yapılmalıdır” diye konuştu. Spor kıyafeti seçerken mevsim koşullarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Kaya “Yaz ayları için terletmeyen, daha ince ve hafif formdaki spor giyim parçalarının yanı sıra kış ayları için de rüzgardan, yağmurdan etkilenmeyen, soğuk geçirmeyen daha kalın ve sıcak tutan yapıdaki egzersiz kıyafetleri gardıroplarda yer almalı” dedi.