Skip to content Skip to footer

Doğrudan satış sektörü kadın ve genç girişimcilerle büyüyor

Herbalife distribütörlerinin yüzde 55’ini kadınlar oluşturuyor

Ekonomiye ve girişimcilik ekosistemine sunduğu katkının bilinciyle hareket eden Herbalife, beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi için yaptığı çalışmaların yanı sıra liderlik ve girişimcilik gibi kişisel gelişim konularında verdiği eğitimlerle distribütörlerinin girişimcilik yolunda ilerlemelerine katkı sağlamaya devam ediyor. 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Herbalife’ın Türkiye Genel Müdürü Naime Yalçın, “Distribütörlerimizin yaklaşık yüzde 55’ini kadınlar oluşturuyor. Amacımız, 2024 yılında toplam distribütör sayımızı artırarak kadın girişimci oranını daha da yukarılara çekmek” dedi.

Türkiye’de her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında “Girişimcilik Haftası” kutlanıyor. Kendi işlerini kurmak isteyenleri bilinçlendirmek ve eğitimlerle desteklemek gibi çeşitli faaliyetler öne çıkıyor. Herbalife ise girişimcileri desteklemek amacıyla her geçen yıl daha fazla talep gören doğrudan satış sektörüne olan yatırımlarına devam ediyor ve ülkemizde 100 binden fazla distribütörüyle hizmet veriyor. Kilo kontrolü, takviye edici gıdalar, sporcu beslenmesi ürünleri ve cilt bakımı ürünleriyle sektöre öncülük eden Herbalife, kadın ve genç girişimcilere odaklanmaya devam ediyor.

Doğrudan satış sektörü çift haneli büyüyecek

Doğrudan satış sektörünün 2030 yılına kadar çift haneli büyüme göstermesini beklediklerini söyleyen Herbalife Türkiye Genel Müdürü Naime Yalçın, Doğrudan satış sektörü; fırsat eşitliği, sunduğu imkanlar, esnek çalışma koşulları ve kendi işine sahip olma özgürlüğü gibi faktörlerle dünyada giderek daha çok tercih edilmeye başlandı. Her yıl çift haneli büyüme rakamlarına ulaşan sektörün, 2030 yılına kadar büyüyerek devam edeceğini öngörüyoruz. 2030 yılı itibarıyla ise sektörde 10 milyon doğrudan satıcı olacağını düşünüyoruz. Herbalife olarak biz de bu sektöre adım atmak isteyen tüm girişimcileri desteklemek ve çağı yakalamak için çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle, sektörde yer alan girişimcilerin yüzde 70’inden fazlasını oluşturan kadın girişimcilerin desteklenmesini ve onlar için bir kariyer planı oluşturmayı çok önemsiyoruz. Şu anda distribütörlerimizin yaklaşık yüzde 55’ini kadınlar oluşturuyor. Amacımız, 2024 yılında toplam distribütör sayımızı artırarak kadın girişimci oranını daha da yukarılara çekmek” diye konuştu.

“Türkiye’deki gençler kendi işini kurmak istiyor”

2024 yılında özellikle genç girişimcilere odaklanmayı planladıklarını belirten Yalçın, Türkiye’deki genç nüfusun büyük bir kısmının kendi işini kurma tutkusunun farkındayız. Genç girişimciler kendi işinin sahibi olmayı, çalışma saatlerini kendi ayarlamayı çok önemsiyor. Bu nedenle, Herbalife’ın çalışma biçimine de uyum sağlayan genç girişimcileri kendi bünyemize daha çok dahil etmek istiyoruz. Onlar için özel bir yol haritası çizerek geleceğin mikro girişimcilerini yaratmayı hedefliyoruz. Bunların yanı sıra, Herbalife Türkiye olarak 2023 yılını bağlı bulunduğumuz Avrupa ve Afrika bölgesinde 44 ülke arasında 1’inci olarak tamamlamanın gururunu yaşıyoruz ve 2024 yılında da girişimci distribütörlerimiz ile birlikte yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğrudan satış sektörü kadın ve genç girişimcilerle büyüyor - Perakende.org