Skip to content Skip to footer

Dünya’nın en büyük çay üreticilerinden Teekanne, Fersan distribütörlüğü ile Türkiye’de

Dünya’nın en büyük çay üreticilerinden Alman çay markası “Teekanne” Fersan distribütörlüğü ile Türkiye’de yerini aldı. Yapılan lisans sözleşmesiyle Fersan’ın ilk yıl iş hacmi hedefi 200 bin Euro olup, 5 yıl sonunda ise bu rakam 1 milyon euroyu bulacak.

Fersan, poşet çay sektörünün Dünya 3’üncü, bitki ve meyve çaylarında ise Avrupa’nın lider üreticisi Teekanne’yi Türkiye’ye getirdi. Almanya’dan bitkisel ve meyve infüzyonlarında dünya lideri olan Teekanne, Teekanne Meyve Çayları ve Sir Winston Siyah Çaylarının markasının üretimi ve dağıtımı için Fersan ile işbirliği gerçekleştirdi.

Teekanne, Türkiye’de Fersan ile imzaladığı lisans sözleşmesi ile kendi ülkesindeki poşet çay kategorisinde pazar lideri olan çay markalarını Türk tüketicileriyle buluşturacak.

İş hacmi ilk yıl 200 bin Euro, 5 yıl sonunda 1 milyon Euro olacak

Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürhan Güven, attıkları bu adımdan çok mutlu olduklarını belirterek, “Kendi alanında bir dünya devini ülkemizde ağırlamaktan çok mutluyuz. Türkiye’yi sağlıklı çaylarla buluşturacağız. Hedefimiz Teekanne’nin uluslararası bilgi birikiminden faydalanıp, bu işbirliğiyle ülkemizde ihracat adına da önemli katkılar sağlamak. Çay sektörünü bambaşka bir konuma getireceğiz. Restoran, kafe ve otellerde de bitki ve meyve çaylarımızla yer alacağız. İlk aşamada Türkiye’de 70 şehrimize ulaşacağız. Dünyada sudan sonra en çok içilen içecek çay. Kişi başı çay tüketiminde Türkiye birinci sırada. Türkiye’de günlük 245 milyon bardak çay tüketiliyor. Kişi başına düşen yıllık çay tüketimi ise 3 kilo. Çay bizim için neredeyse milli bir içecek haline geldi. Türkiye’de ki zincir marketlere Teekanne ve Sir Winston Tea markalı ürünlerin dağıtımını sağlayacağız. Sınırlı sayıda ürünü maksimum noktaya ulaştırmaya çalışıyoruz. Şu an ki iş hacmimiz yıllık yaklaşık 200 bin euro. Bu rakamı 5 yıl sonunda 1 milyon euro seviyesine çıkarmayı ve %10’luk bir pazar payı almayı hedefliyoruz.” dedi.

İlk aşamada 5 meyve çayı, 3 siyah çay ve 2 adet Türkiye’de bir ilk olan soğuk demleme çaylarını piyasa sunacaklarını da sözlerine ekleyen Güven, “Lisans sözleşmesi ile 10 varyant meyve çayı ürününü Türkiye’de üretip ulaşabildiğimiz tüm zincir marketlerde tüketici ile buluşturmak istiyoruz. Türk damak tadına da uygun bu çaylara tüketicilerimiz marketlerden ulaşabilecek.” şeklinde konuşurken;

Teekanne CEO’su Frank Schubel ise; “Fersan ile partnerliğimize başladığımız için çok heyecanlı ve mutluyuz. İki Alman menşeili aile firması olarak anlaşma imzalıyoruz. Çay uzmanıyız ama Türk pazarı hakkında çok fazla bilgimiz yok. Birbirimizle tanıştık ve neler yapabileceğimizi gördük, çalıştık. Teekanne ile Türk çay kültürünü çok onore ediyoruz. Yapacağımız inovasyonlarla da pazara farklı şeyler çıkaracağız. Türk çay pazarında siyah çay çok ilgi gören bir çay. Biz de dünyada bitki ve meyve çaylarında dünya lideriyiz.  Hedefimiz orta vadede Türkiye sektöründe bitki ve meyve çaylarından sektör lideri olabilmek. Türk değerleri ve profesyonel şekilde pazara girişimiz bizi Teekanne olarak çok etkiledi ve onore etti. Sadece partnerlik değil ve kişisel olarak da güzel ilişkiler kuracağımıza eminiz. Çok heyecanlı ve mutluyuz. Güzel başarılara imza atacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dünya’nın en büyük çay üreticilerinden Teekanne, Fersan distribütörlüğü ile Türkiye’de - Perakende.org