Skip to content Skip to footer

e-İrsaliye programı nedir?

Mal satışının yanı sıra ürünlerin sevkiyatı gerçekleştirilirken de birtakım belgelerin işletmeler tarafından oluşturulması gerekir. Oluşturulan bu belgeler sayesinde, yapılan ticari ve lojistik işlemler kaydedilir. Satılan veya satılacak olan bir ürün ile ilgili olarak hazırlanan irsaliye belgesi sevkiyat sürecinin kayıt altına alınması için düzenlenir. e-İrsaliye programı yardımıyla bu belge elektronik ortamda düzenlenebilmektedir.

Temel olarak irsaliye belgesi, satılan veya satışı gerçekleştirilecek bir ürünün teslimat süreciyle alakalı olarak işletmeler tarafından hazırlanan bir belgedir. Kâğıt ortamında düzenlenen irsaliye belgeleri sevk irsaliyesi ve taşıma irsaliyesi olarak ikiye ayrılır. Bunun yanı sıra “e-İrsaliye” adı verilen ve elektronik ortamda düzenlenen irsaliye belgesi çeşidi de mevcuttur. Elektronik irsaliye programları yardımıyla düzenlenebilen e-İrsaliye işletmelere çeşitli kolaylıklar sunabilir.

e-İrsaliye programı ne işe yarar?

Eğer işletmenizin irsaliye belgelerinin elektronik ortamda hazırlanması gerekiyorsa bir e-İrsaliye programı kullanmayı planlıyor olabilirsiniz. Peki elektronik irsaliye programları ne işe yarar? Bu programlar kullanıcıya ne tür kolaylıklar sağlayabilir?

Basitçe açıklamak gerekirse e-İrsaliye programları elektronik irsaliye hazırlama işlemi için kullanılırlar. İşletmeler bu programlar yardımıyla irsaliye hazırlama işlemlerini daha kolay ve pratik bir hâle getirebilirler. Ayrıca programın sunduğu özellikler arasında yer aldığı takdirde kullanıcı desteği gibi kolaylıklara ulaşılabilir.

e-İrsaliye programı kullanma avantajları nelerdir?

Günümüzde dijital yeniliklerin getirdiği kolaylıklar sayesinde birçok işlem daha pratik bir hâle gelmiştir. İrsaliye belgelerinin hazırlanması da dijital araçlar sayesinde kolaylaşan işlemler arasındadır. İşletmeler alanında iyi bir e-İrsaliye programı kullanarak irsaliye belgelerini elektronik ortamda hazırlamayı tercih edebilir. Böylelikle e-İrsaliye kullanımıyla çeşitli avantajlara ulaşmak mümkündür. Elektronik irsaliye programı kullanmanın bazı avantajlarından şunlardır:

  • Elektronik irsaliye dijital ortamda hazırlandığından ötürü malzeme masraflarından tasarruf edilir.
  • Dijital ortamda, uygun bir programla hazırlanan e-İrsaliye belgesi ile zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanabilir.
  • Belgenin hazırlanması daha kolay, verimli ve pratik bir biçimde gerçekleştirilebilir.
  • Programın sağladığı özelliklere bağlı olarak belgenin gönderilmesi için SMS gibi yöntemlerden yararlanılabilir.
  • Yine programın özelliklerine bağlı olarak, diğer yazılımlarla entegrasyon sağlanabilir.