Skip to content Skip to footer

e-ticaret sektörü, yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek kampanyalarla yılı 1,6 trilyon ciro ile kapatmayı planlıyor

Kasım kampanyaları ile bu yıl hedeflenen 1,5 trilyon liralık ciro rakamlarını yakalayan e-ticaret sektörü, yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek kampanyalarla yılı 1,6 trilyon ciro ile kapatmayı planlıyor. Sektörün gelecek yılki ciro hedefi ise e-ihracatın katkısıyla 2,7 trilyon lira.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu, e-ticaret sektöründe 1,5 trilyon lira olan yıl sonu hedefini kasım kampanyalarıyla büyük ölçüde yakaladıklarını belirterek, “Sektörümüzde gelecek yılki ciro hedefini ise e-ihracatın da katkısıyla 2,7 trilyon lira olarak belirledik.” dedi.

e-ticaret sektöründe bu yıl yaşanan gelişmelere ve gelecek yıl hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulunan Çevikoğlu, sektörün her geçen gün daha da büyüdüğünü ifade etti.

Özellikle salgın döneminde insanların e-ticaret sitelerinden alışveriş yapma kolaylığına alışmalarının büyümede etkili olduğunu belirten Çevikoğlu, düzenlenen alışveriş kampanyalarına işaret ederek, “e-Ticaret sektöründe bu yıl için belirlenen 1,5 trilyon liralık ciro hedefi kasım kampanyalarıyla büyük ölçüde yakalandı. Yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek son kampanyalarla 2023’ü 1,6 trilyon liranın üzerinde ciroyla kapatmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

“Sektör, 2024’te e-ihracatla daha da büyüyecek”
Türkiye’de e-ticaret sektöründe uygulanan kampanyaların yabancı ülke menşeli olduğuna dikkati çeken Çevikoğlu, “Dünyanın birçok yerinde ‘ekonomiyi canlandırmak’ adına yapılan ‘Black Friday’ Kuzey Amerika’dan ithal ettiğimiz bir gün. ‘11.11’ ise Uzak Doğu temelli alışveriş günüdür. PttAVM tarafından aralık ayının son haftası yapılan ‘Yılın Son Pazarı Türkiye’nin Pazarı’ kampanyası, Türkiye’ye özgü yerel bir kampanyadır. O yüzden bizim için önemli. 31 Aralık’ta sona erecek kampanyayla firmalara ellerindeki stokları eritme, vatandaşlara da ihtiyaçlarını daha uygun fiyata alma imkanı sağlanacak” diye konuştu.

“Türkiye’den batıya satış yapılıyor”
Yeni yılda sektörün hareketliliğini sürdüreceğini vurgulayan Çevikoğlu, “2024’te e-ticaret sektörü, e-ihracatla daha da büyüyecek. Ticaret Bakanlığımız, e-ihracatın yüzde 1,5 olan payının önümüzdeki 10 yılda yüzde 10›a çıkarılmasını hedefliyor” ifadesini kullandı.

Çevikoğlu, dünya ortalamasına bakıldığında e-ticaret üzerinden yapılan alışverişte 4 paketten birinin, Türkiye’de ise her 20 paketten birinin yurt dışına gittiğini ifade etti. Türkiye’den ağırlıklı olarak batıya satış yapıldığını, bu nedenle doğudaki ülkelere de satışları artırmak istediklerini dile getiren Çevikoğlu, yurt dışı satışlarda birinci sırada ABD’nin, ikinci sırada ise Rusya’nın yer aldığını kaydetti.

Çevikoğlu, e-ticaret sektöründe yurt dışına satış yapan 40 Türk firması bulunduğunu, çok sayıda firmanın da satışa başlamak için onay beklediğini ifade etti.

Türk firmalarının yurt dışı satışlarına ilişkin işlemlerin hızlanması amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Çin Büyükelçiliğinin gerekli desteği verdiğini vurgulayan Çevikoğlu, e-ihracatın artması yolunda Türk firmalarına yurt dışı satışlarına başlamaları için gereken her türlü kolaylığın sağlandığını sözlerine ekledi.