Skip to content Skip to footer

EBRD’den 2023’te Türkiye’ye 2, 5 milyar Euro’luk yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) geçen yıl Türkiye’deki yatırımlarının 2,5 milyar Euro’yla rekor seviyeye ulaştığı bildirildi. EBRD’den yapılan açıklamada, Bankanın Türkiye’de 2022 ve 2021’deki yatırımlarının sırasıyla 1,63 milyar ve 2 milyar Euro olduğu belirtildi. Bankanın Türkiye’de şubatta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından toparlanma ve yeniden yapılanma ihtiyaçlarına hızlı şekilde yanıt verildiği belirtilen açıklamada, toparlanma yatırımları dahil olmak üzere 2023’teki toplam yatırım hacminin 2,48 milyar Euro’yla rekor seviyeye ulaştığı bilgisi verildi.

Açıklamada, EBRD’nin deprem bölgesi ekonomisinin toparlanması, yeniden inşası ve yeniden entegrasyonunu desteklemeyi amaçlayan çok yıllı 1,5 milyar Euro’luk yatırım planı oluşturduğu bildirilerek, “Plan, etkilenen işletmeler ve bireyler için finansal fırsatları genişletmek üzere yerel ortak bankalar aracılığıyla uygulamaya konulan 600 milyon Euro’luk Afet Müdahale Çerçevesi’ne ek olarak altyapı yatırımlarını ve küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için özel sektör desteğini de içeriyor” ifadesi kullanıldı.

Planın bir parçası olarak bölgeye 800 milyon Euro’nun üzerinde kaynak sağlandığı belirtilen açıklamada, bunun EBRD’nin 2023’te Türkiye’ye yaptığı yatırımların yüzde 30’undan fazlasını oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada, EBRD’nin Türkiye’deki yatırımlarında ayrıca yeşil ve kapsayıcı projelerin öne çıktığına işaret edilerek, Türkiye’nin 2023’te EBRD’nin yatırım yaptığı tüm ekonomiler arasında en yüksek yatırım hacmini alan ülke olduğu belirtildi.

EBRD’nin geçen yıl Türkiye’de 48 projeyi finanse ettiği kaydedilen açıklamada, yatırımların yüzde 91’inin ülkenin özel sektörüne sağlandığı, yaklaşık yüzde 58’inin yeşil ekonomiye geçişe katkıda bulunduğu ve projelerin yüzde 60’ının toplumsal cinsiyet bileşenleri içerdiği bilgisi yer aldı.

EBRD, 2009’dan beri Türkiye’de 439 projeye 19 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Yatırımların yüzde 93’ünü özel sektör oluşturdu.