Skip to content Skip to footer

Eker, Otizm Farkındalık Ayı kapsamında otizmli istihdamına dikkat çekiyor

12 otizmli personelin görev yaptığı Eker Süt Ürünleri, otizmli istihdamı konusunda şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor

Bursa’daki fabrikasında “Otizmli Bireyler İş Gücünde” adlı istihdam modelini yürüten Eker Süt Ürünleri, otizm ile ilgili sorunlara çözümler bulmak amacıyla ilan edilen Dünya Otizm Farkındalık Günü ve 2 Nisan’dan itibaren başlayan Otizm Farkındalık Ayı kapsamında bu alandaki istihdam ihtiyacına dikkat çekiyor. Beş yıldır sürdürdüğü iş modelinde 12 otizmli personel hedefine ulaşan Eker, otizmli istihdamını yaygınlaştırmak amacıyla diğer şirketlere ve sivil toplum kuruluşlarına yol haritası eğitimleri ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Eker Süt Ürünleri tarafından yürütülen Türkiye’deki ilk iş koçu destekli istihdam modeli “Otizmli Bireyler İş Gücünde”, önümüzdeki dönemde farklı şirketler tarafından da uygulanabilecek. Otizmli istihdamı konusunda köklü deneyimlere sahip olan Eker’in, diğer kuruluşlara vereceği eğitimler ve danışmanlıklar sayesinde daha çok otizmli birey çalışma imkânına kavuşacak.

Süt ve süt ürünleri sektörünün en beğenilen markalarından biri olan Eker, beş yıldır Tohum Otizm Vakfı danışmanlığında sürdürdüğü “Otizmli Bireyler İş Gücünde” istihdam modelini büyütmeye ve elde ettiği deneyimlerle fayda sağlamaya devam ediyor. “Otizmli Bireyler İş Gücünde” istihdam modeli, otizmli yetişkinlerin bir fabrika ortamında uygun koşullar sağlandığında ve doğru yöntemlerle uyum süreçleri tamamlandığında iş koçlarının desteği ile çalışabileceklerini göstermeyi amaçlıyor. 2018 yılında 2 otizmli personel ile başlayan yolculuk, 2023 yılında 12 çalışanla devam ediyor.

Otizmli bireyler özgüven kazanıyor

“Otizmli Bireyler İş Gücünde” istihdam modeli, otizmli bireylere özgüven kazandırarak onlara iş imkânı yaratırken, ailelerin geleceğe yönelik kaygılarını da gidermeyi amaçlıyor. Otizmli çalışanlar Eker fabrikasında paketleme ve ambalaj ayıklama gibi bölümlerde istihdam edilirken, veri giriş sorumlusu olarak görev yapan bir çalışan da bulunuyor.

Eker’in istihdam modeliyle elde ettiği başarıda, iş koçları çok önemli bir rol üstleniyor. Bir iş koçu, üç otizmli bireyle çalışıyor. İş koçları; iş becerilerinin öğretilmesi ve takibinin sağlanması, sosyal ve günlük yaşam becerilerinin öğretilmesi, iş yerinde gerek duyabileceği iletişim becerilerinin kazandırılması, bireye özgü motivasyon sistemlerinin hazırlanması konusunda otizmli çalışanlara destek sağlıyor.

İŞKUR ile eğitim programı

Eker aynı zamanda iş koçlarının eğitilmesi için başlatılan uluslararası bir eğitim programına da katkı sağlıyor. Bursa İŞKUR liderliğinde başlatılan “Otizmli Gençlerin Üretkenliğinin Arttırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi (OTİGED)” adlı proje, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse ediliyor. Programın, Türkiye, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan olmak üzere toplamda 4 ülkeden 7 proje ortağı bulunuyor. Proje ortakları, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin istihdam edilmesine yönelik iş koçluğu modelinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor.

“İş modelimizi kamu ve özel sektörde yaygınlaştırmaya odaklanacağız”

“Otizmli Bireyler İş Gücünde” istihdam modelinin geldiği aşama ve yeni dönemde yapacakları çalışmalarla ilgili bilgiler veren Eker Süt Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, şunları söyledi: “2018’de hayata geçirdiğimiz ‘Otizmli Bireyler İş Gücünde’ istihdam modelimizle 12 personel hedefimize ulaştık. Büyük bir titizlikle yürüttüğümüz, gönlümüzü vererek çalıştığımız projemizi her yıl adım adım geliştirerek bu noktaya getirdik. Bu işi sadece yapmak değil aynı zamanda yaygınlaştırmak istiyoruz. Artık deneyim paylaşımı zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bundan sonra iş modelimizi kamu ve özel sektörde yaygınlaştırmaya odaklanacağız.”

Otizmli bireylerin sorunlarına çözümler bulmak için faaliyetlerini sürdüren Türkiye Otizm Meclisi’nin çatısı altında, tüm otizm vakıflarının katkısıyla ortak bir komisyon kurulduğunu da ifade eden Nevra Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu komisyonla birlikte otizmli bireyleri istihdam etmek isteyen diğer şirketlere ve bu alanda çalışmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık hizmeti vereceğiz. Hali hazırda bizimle görüşerek bu hizmeti almak istediğini söyleyen firmalar var. Deneyimlerimizden faydalanmak isteyen kuruluşların sayısının daha da artacağını umuyoruz.”

Otizmli personelin iş ve toplumsal yaşam becerilerinin iş koçlarının çabası sayesinde geliştiğini belirten Nevra Eker, “Daha çok firmada daha fazla otizmli bireyin çalışma imkânı bulabilmesi, iş koçlarının desteğiyle mümkün olabilir. Devletin iş koçu istihdamına katkısıyla bu açığın daha hızlı kapanacağına inanıyoruz” dedi.