Skip to content Skip to footer

Emre Gökmen; “2022 yılında yüzde 40’tan fazla büyüyeceğiz”

Bambi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen

Bambi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen firma çalışan sayısını, ihracat yaptığı ülkeleri, Üretim kapasitesini , Ar-ge yatırımlarını ve hedeflerini açıkladı.

1. Bambi Yatak, mağaza sayısını ve sağladığı istihdamı öğrenebilir miyiz?

Ülkemizin dört bir yanındaki ve yurt dışındaki Bambi Yatak mağazalarımızın toplam sayısı bine yaklaştı; 2022 yılı sonu itibarıyla “1.000” müjdesini vermeyi hedefliyoruz. İnsan kaynağımız da şimdiden bin kişiyi bulmuş durumda. 2023 yılı başında 1.000 mağazaya ulaşınca istihdamımız tabiatıyla daha da artacak.

2. Şu anda mevcut olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Bu sayıyı artırmayı düşünüyor musunuz?

Yurt dışı yolculuğumuza Almanya ile başlamıştık, bugün Fransa, İtalya, Hollanda, Romanya, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Avustralya, Gürcistan, Ukrayna, Polonya, Belçika, Azerbaycan ve Irak’a ihracat yapıyoruz. Yurt dışındaki son mağazamızı Paris’te açtık, böylece çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 216 farklı satış noktasında hizmet verme başarısına eriştik. 2022 yılı sonuna kadar bu toplamı 250’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Halihazırda 270 bin adetle satışlarımızın yüzde 15’ini oluşturan yatak ihracatımız da yurt dışı mağazalarımızın sayısına paralel olarak artacak.

Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1%202

3. Üretim kapasiteniz nedir? Kapasite artışı için yatırımlarınız mevcut mu?

Bütün zorluklarına karşın pandemi döneminde yüzde 50 büyüme başarımız, pandemi sonrası daha güçlü ve hızlı büyüyeceğimizin sinyalini vermişti. Nitekim bu yıl yüzde 40’ın üzerinde büyüme hesaplıyoruz. 2020 yılında günlük 550 adet olan yatak üretim kapasitesini 2021 yılında 3 binlere ulaştırmış ve yıllık 1,5 milyon adet üretime ulaşmıştık. Bu kapasitenin daha yüksek büyümeye yetmeyeceğini de öngörmüştük. Dolayısıyla 70 bin metrekare alana kurulu olan Torbalı’daki fabrikamıza 40 bin metrekarelik bir kardeş fabrika inşa ediyoruz. 2022 sonunda açmayı planladığımız bu fabrikayla toplam üretim alanımız 110 bin metrekareye ulaşacak.

4. Ar-ge yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yakın zamanda yeni ürünler görecek miyiz?

Ülkemizdeki yatak üreticileri arasında bir ar-ge ve ür-ge merkezi bulunan pek az firma vardır. Her yıl ciromuzun yüzde 1’ini ar-ge yatırımlarına ayırıyoruz; pandemi döneminde bile bu yaklaşımımızdan taviz vermedik. Bambi markasını taşıyan ve mutlaka özel bir hikâyesi bulunan yataklarımız ar-ge merkezimizdeki uzun ve derinlemesine çalışmaların neticesinde ortaya çıkar. Ülkemizde ve yurt dışında çok beğenilen, sunduğumuz her yeni tasarımı beğeniyle karşılanan yataklarımızın sırrı işte bu bilimsel yaklaşımımızdır. Bu yaklaşımı çok önemsememizin bir nedeni de her bir yatağımızı insan sağlığına, huzuruna ve mutluluğuna hizmet için geliştiriyor olduğumuz bilinciyle hareket etmemizdir. Ar-ge merkezimiz bir arı kovanı gibi sürekli yeni fikirlerle daha mükemmel yataklar tasarlamak için çalışır. Elbette manyetik siyah kum kullanarak ürettiğimiz Magnasand Therapy, bor katkılı Borjen, farklı yatak tercihlerini dikkate alan Comfizone, kapok ağacı lifleri içeren Kapok Naturel yataklarımız gibi yine çok ses getirecek ve çok beğenilecek tasarımlarımızla tüketicilerin karşısına çıkacağız. Ayrıntı vermeyeyim, sürpriz olsun!

Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1

5. Firmaların mağaza kapattığı dönemde Bambi Yatak mağaza açılışlarına devam ediyor. 2022 yılsonu ve 2023 yılı mağaza hedefiniz nedir?

Daha önce de söylediğimiz gibi Bambi Yatak olarak pandemi döneminde yüzde 50 büyümemiz bize pandemi sonrasında büyüme ivmemizin daha da güçlü devam edeceğini gösterdi. Nitekim 2022 yılında yüzde 40’tan fazla büyüyeceğiz. Mağaza olgusuna bir neden-sonuç perspektifi içinde bakabiliriz; yani ne kadar büyürseniz o kadar mağaza açarsınız, ne kadar mağaza açarsınız o kadar büyürsünüz. 630. mağazamızı Hopa’da açarak 2022 yılı sonuna kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarımızın sayısını 700’ün üzerine çıkarma hedefimize bir adım daha yaklaştık. 2023 yılı sonu itibarıyla 800 mağaza hedefimizi yakalayacağımıza inancımız tamdır.