Skip to content Skip to footer

Emre Kurtoğlu; e-ticaret hacmimizi 3 yıl sonunda 5 katına çıkarmayı hedefliyoruz

Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu

Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu; Pazaryeri projesinin doğuş hikayesini, avantajları, tedarikçi seçimlerini ve hedeflerini anlattı.

  1. Teknosa pazaryeri projesinin doğuş hikâyesini anlatabilir misiniz?

E-ticaret ve dijitalleşme, pandemiyle birlikte tüm dünyada çok hızlandı. Dünyada internet erişimi olan her 5 kişiden 4’ü e-ticareti deneyimledi. E-ticarette büyümenin tetiklenmesiyle birlikte online’ın toplam satışlardaki payı da ciddi oranda yükseldi. Online’daki satışların yarısı da artık pazaryerlerinden yapılır hale geldi. Müşteriler artık taleplerine en kolay, en hızlı şekilde istedikleri noktadan erişmek ve farklı deneyimler yaşamak istiyorlar. Biz de müşterilerimizin karşısına daha güçlü ürün yelpazesiyle çıkmak, değişen ihtiyaçlarına en hızlı ve uygun şekilde cevap vermek ve hızlı büyüyen e-ticareti çoklu kanal stratejimizin odağına koyarak müşterilerimize en iyi değeri sunmak için pazaryeri iş modelini hayata geçirdik.

Pazaryeri projemiz, dijital dönüşüm yolculuğumuzun en önemli kilometre taşlarından birini oluşturuyor. Teknosa’yı mağazaları olan dijital bir platforma dönüştürmek vizyonuyla, pazaryerimizi müşterilerimize ve tüm ekosistemimize daha fazla değer yaratacak şekilde geliştirmeyi sürdürüyoruz.

  1. Pazaryeri kategorisinde güçlü rakipleriniz mevcut Teknosa’nın rakiplerine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir? Tedarikçiler niye Teknosa’yı seçmeli?

Biz her şeyden önce teknoloji alanında uzmanlaşmış, kendi sektörümüzdeki ilk pazaryeriyiz. Amacımız, en doğru ürün gamını ve en doğru ürünleri en iyi deneyimle müşterilerimizle buluşturmak. Bunu yaparken de müşterilerimize teknoloji ekosisteminde yer alan ürün ve hizmetleri, teklifleri, en kapsamlı deneyim ve Teknosa güvencesiyle sunmayı amaçlıyoruz.

Teknosa pazaryerini mevcut dijital kanallarımıza entegre bir yapıda oluşturduk. Teknosa.com zaten teknoloji alışverişlerinde çok bilinen ve tercih edilen bir marka. Pazaryeri yetkinlikleriyle birlikte e-ticaret potansiyelimizi artırdık. İş ortaklarımız için de daha fazla değer yaratacağımıza inanıyoruz. Hem mevcuttaki trafiğimiz çok daha üst seviyelere çıkacak hem de müşteri özelindeki artan veriler daha iyi bir deneyim sağlamamıza imkân verecek. Önemli olan artan müşteri sayımızla beraber tüm ekosisteme daha fazla değer katabilmek.

Bizim diğer pazaryerlerine göre önemli farkımız yaygın mağaza ağına sahip olmamız. Mağazacılık alanındaki kaslarımızı burada en etkin şekilde kullanacağız. Önümüzdeki dönemde pazaryeri operasyonlarımız ile mağaza operasyonlarımızı entegre hale getireceğiz. Pazaryeri ürünlerinin seçili mağazalarımızdan satışı için geliştirmelerimizi bu yıl içinde hayata geçireceğiz.

  1. Teknosa tedarikçisi olmak için gerekli şartlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Tedarikçileri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bizim için Teknosa’ya duyulan güven ve müşterilerimizin sunduğumuz deneyimden mutlu olması en öncelikli konular. Bu bağlamda müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatacak satıcılarla ilerliyoruz. Piyasadaki en yüksek müşteri deneyimi puanlarına sahip, ticari olarak belirli bir hacmi yakalamış, trendlere uygun kategorilerde müşterinin istediği ürünleri sunan satıcıları, veri bazlı yaklaşımlarla tespit edip görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu yılın sonuna kadar 200 satıcıyla çalışacağımızı öngörüyoruz. Müşterilerin ihtiyaçları ve teknolojinin gelişimi doğrultusunda, bu sayı her yıl katlanarak artacak.

Burada bizim için önemli olan müşterilerimize maksimum çeşitliliği sunarken yaşattığımız deneyim. Bu paralelde birlikte çalışacağımız satıcıları titizlikle seçmeye devam edeceğiz.

Şu anda teknosa.com’daki ürün sayımız 15 katına ulaştı; pazaryerimizdeki diğer satıcılar Türkiye’nin her noktasına şimdiden satış yaptı. Hobi-Eğlence Ürünleri, Anne – Bebek Ürünleri, Spor & Outdoor Ürünleri, Eğitim Teknolojileri ve Mobilya gibi farklı ürün gruplarında yepyeni ürünleri de müşterilerimize sunmaya başladık. 2022 sonunda minimum 120 bin ürün, 2024 itibarıyla en az 400 bin ürün çeşidine ulaşmayı planlıyoruz.

  1. Online alışveriş sisteminde müşterilerin en çok zorlandığı süreç “Garanti” hizmetleri tedarikçi firmadan alınan ürünlerin bakım-onarım hizmeti Teknosa bünyesinde mi yapılacak?

Teknosa olarak odaklandığımız ana konulardan biri servis gelişimi. Türkiye’de elektronik ürünlerde en büyük servis ekosistemini oluşturmak için önemli adımlar atıyor ve Tekno Hizmet çatısı altında servis portföyümüzü genişletiyoruz.

Uçtan uca servis kapsamımıza pazaryeri ürünlerini de dahil edeceğiz. Teknosa’dan alınsın alınmasın halihazırda ana teknoloji kategorilerinde bakım ve onarım hizmeti sunuyoruz. Koruma, kurulum gibi diğer servislerimiz de bu kapsamda adım adım devreye girecek.

  1. Pazaryeri sistemi ile e-ticaret hacmindeki hedefleriniz nelerdir? Yatırım seviyeniz nedir?

Pazaryerini şirketimizin mağazacılık ve dijital kanallardaki güçlü yetkinliklerinin üzerine ek bir kas olarak inşa ettik. Bu anlamda Teknosa’nın tüm iş hacmini büyütmesini hedefliyoruz. Sadece e-ticaret hacmimizi 3 yıl sonunda 5 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yine 3 yılda onlineda trafiğimizi en az 2 katına çıkaracağımızı ve 2024’te dijital kanallarımızda 250 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayacağımızı öngörüyoruz. 2024 sonuna kadar teknosa.com’da 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için dijitalleşme ve müşteri odaklı dönüşüme yatırımlarımızı da artırarak sürdürüyoruz.