Skip to content Skip to footer

Enflasyonla Birlikte Hanelerin Hızlı Tüketim Harcamaları Arttı (Aralık)

Ipsos’un HTP paneli tarafından Perakende.org için derlenen verilere göre;Ocak-Ekim 2022’de Türkiye’deki hanelerin hızlı tüketim ürünleri harcamaları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %76 artış gösterdi. Bu büyümenin kaynağı alışveriş sepetlerinin değerinin artması.

Haneler 2022’nin 9 ayında ortalama 186 kez alışverişe gidip her alışverişte 82 TL harcama yaptı.

Pandemi ile başlayan toplu alışveriş davranışı 2022’in 10 ayında da devam etti. Pandemi öncesine kıyasla ortalama bir hane daha seyrek alışverişe gidip, her alışverişte sepetine daha fazla harcadı.

Ocak-Ekim’22 döneminde açık ürünlere talep bir önceki seneye göre benzer seviyede.

Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının yaklaşık 54 TL’sini markalı, 25 TL’sini açık, 22 TL’sini ise market markalı ürünlere ayırdı.

Haneler Ocak-Ekim’21 döneminde olduğu gibi Ocak-Ekim’22 döneminde de İndirim Marketleri ve Bağımsız Süpermarketlerde diğer kanallara kıyasla daha çok harcama yaptı. Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının 34 TL’sini İndirim Marketlerinde, 21 TL’sini ise Bağımsız Süpermarketlerde gerçekleştirdi.

Ocak-Ekim’21 ile kıyaslandığında İndirim Marketler, Ulusal Zincirler ve Pazar payını arttıran kanallar oldu. Bağımsız Süpermarketler harcama payı kaybetti.

2022’nin 10 ayında, Genel Gıda (bakliyat, makarna, un, şeker), Yağ ve Süt ürünleri harcamasında Türkiye ortalaması üzerinde artış görüldü. Genel Gıda ürünleri harcaması Ocak-Ekim 2022’de %95 artarken, Yağlar %88, Süt ürünleri %83 arttı. Et ürünleri, atıştırmalık, saç ve vücut ürünleri ve ev bakım ürünleri harcaması artışı Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Çalışma sonuçlarına göre Ipsos Tüketici Panelleri Lideri Pelin Halaçoğlu şu değerlendirmeyi yaptı;

2022’nin ilk 10 aylık döneminde hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması geçen yılın aynı dönemine göre %76 artış gösterdi. TÜFE artışının en çok ön plana çıktığı kategorilerden olan Gıda ve İçecek kategorilerinde yıllık TÜFE %99 iken hanelerin bu kalemlerdeki harcama artışı %78 seviyesinde kaldı.

Geçtiğimiz yıla göre harcamada payını en çok artıran alışveriş kanalı İndirim Marketleri olmaya devam ediyor, bunun da etkisiyle market markalı ürünlere yapılan harcama payını artırmakta. Market markalı ürünlerin Ulusal Zincirlerdeki pay artışı da dikkat çekici, özellikle yumurta, toz şeker, makarna, un gibi genel gıda ürünlerinde, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde Ulusal Zincirlerdeki market markalarına yönelimin arttığı görülüyor. AB SES grubunun da PL dönüşümünde önde gelen grup olması dikkat çekiyor, daha önceden tercih oranlarının yüksek olduğu kağıt ürünleri ürünlerine ek olarak özellikle şeker ve su gibi temel gıdalarda bu dönüşümün hızlandığı gözleniyor.

Ekonomik darboğaz dönemlerinin sık rastlanan tablosu olan genel gıda, yağlar ve süt ürünlerinde yüksek harcama artış trendinin devam etmesi ancak buna karşılık özellikle saç ve vücut bakım ürünlerinde daha düşük bir harcama artışının olması devam etmekte.

Araştırma Künyesi

Bu bölümde paylaşılan veri ve bulgular Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden derlenmiştir. Hane Tüketim Paneli Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş 14,000 haneden oluşan bir örneklem olup, hane içi satın alım verilerini içermektedir.

IFrame

 

Enflasyonla Birlikte Hanelerin Hızlı Tüketim Harcamaları Arttı (Aralık) - Perakende.org