Skip to content Skip to footer

Enflasyonla Birlikte Hanelerin Hızlı Tüketim Harcamaları Arttı (Eylül)

Ipsos’un HTP paneli tarafından Perakende.org için derlenen verilere göre;

 

Ocak-Temmuz 2022’de Türkiye’deki hanelerin hızlı tüketim ürünleri harcamaları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %62 artış gösterdi. Bu büyümenin kaynağı alışveriş sepetlerinin değerinin artması.

Haneler 2022’nin 7 ayında ortalama 132 kez alışverişe gidip her alışverişte 74 TL harcama yaptı.

Pandemi ile başlayan toplu alışveriş davranışı 2022’in 7 ayında da devam etti. Pandemi öncesine kıyasla ortalama bir hane daha seyrek alışverişe gidip, her alışverişte sepetine daha fazla harcadı.

Ocak-Temmuz’22 döneminde açık ürünlere talep COVID-19 dönemine göre az da olsa artış gösterdi.

Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının yaklaşık 53 TL’sini markalı, 26 TL’sini açık, 22 TL’sini ise market markalı ürünlere ayırdı.

Haneler Ocak-Temmuz’21 döneminde olduğu gibi Ocak-Temmuz’22 döneminde de İndirim Marketleri ve Bağımsız Süpermarketlerde diğer kanallara kıyasla daha çok harcama yaptı. Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının 34 TL’sini İndirim Marketlerinde, 21 TL’sini ise Bağımsız Süpermarketlerde gerçekleştirdi.

Ocak-Temmuz’21 ile kıyaslandığında İndirim Marketler, Ulusal Zincirler ve Pazar payını arttıran kanallar oldu. Bağımsız Süpermarketler harcama payı kaybetti.

2022’nin 7 ayında, Yağ, Süt ürünleri, İçecek ve Kağıt harcamasında Türkiye ortalaması üzerinde artış görüldü. Yağ harcaması Ocak-Temmuz 2022’de %77 artarken, Süt ürünleri %70, İçecek %65, Kağıt %63 arttı. Et ürünleri, atıştırmalık, saç ve vücut ürünleri ve ev bakım ürünleri harcaması artışı Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Çalışmayı değerlendiren Ipsos Tüketici Panelleri Global ve Türkiye Lideri Pelin Halaçoğlu şu değerlendirmeleri iletti:2022’nin 7 aylık döneminde hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri harcamasının geçen yılın aynı dönemine göre %62 artış gösterdi ancak bu artış aynı dönemde yaşanan enflasyon göz önünde bulundurulduğunda, harcamalarda geçen yıla göre reel olarak azalma yaşandı.

Genel gıda, yağlar ve süt ürünleri kriz döneminden en az etkilenen kategoriler olarak harcama payını arttırdı, kişisel bakım kategorileri ise bu dönemde de en az büyüyen kategori oldu. Geçtiğimiz yıla göre harcamada payını en çok artıran alışveriş kanalı İndirim Marketleri olmaya devam ediyor, bunun da etkisiyle market markalı ürünlere yapılan harcama payını artırmakta.

Bu dinamiklerin yanı sıra her bir sosyo-ekonomik statü grubunda temel market harcamalarının bütçede ne kadar merkezde yer aldığına göre harcama artışları değişkenlik gösterebilir: Harcama artışının yüksek sosyo-ekonomik statü gruplarından düşük sosyo-ekonomik statü gruplarına doğru gidildikçe daha fazla olduğu görülüyor.”

Araştırma Künyesi

Bu bölümde paylaşılan veri ve bulgular Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden derlenmiştir. Hane Tüketim Paneli Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş 14,000 haneden oluşan bir örneklem olup, hane içi satın alım verilerini içermektedir. 

IFrame

IFrame

Enflasyonla Birlikte Hanelerin Hızlı Tüketim Harcamaları Arttı (Eylül) - Perakende.org