Skip to content Skip to footer

Enflasyonla Birlikte Hanelerin Hızlı Tüketim Harcamaları Arttı

Ocak-Mart 2022’de Türkiye’deki hanelerin hızlı tüketim ürünleri harcamaları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %54 artış gösterdi. Bu büyümenin kaynağı alışveriş sepetlerinin değerinin artması.

Haneler 2022’nin ilk 3 ayında ortalama 57 kez alışverişe gidip her alışverişte 67 TL harcama yaptı.

Pandemi ile başlayan toplu alışveriş davranışı 2022’in ilk üç ayında da devam etti. Pandemi öncesine kıyasla ortalama bir hane daha seyrek alışverişe gidip, her alışverişte sepetine daha fazla harcadı.

Ocak-Mart’22 döneminde açık ürünlere talep COVID-19 öncesi dönem ile aynı seviyede.

Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının yaklaşık 52 TL’sini markalı, 26 TL’sini açık, 22 TL’sini ise market markalı ürünlere ayırdı.

Haneler Ocak-Mart’21 döneminde olduğu gibi Ocak-Mart’22 döneminde de İndirim Marketleri ve Bağımsız Süpermarketlerde diğer kanallara kıyasla daha çok harcama yaptı. Ortalama bir hane her 100 TL’lik harcamasının 34 TL’sini İndirim Marketlerinde, 20 TL’sini ise Bağımsız Süpermarketlerde gerçekleştirdi.

Ocak-Mart’21 ile kıyaslandığında İndirim Marketler ve Pazar payını arttıran kanallar oldu. Pazar harcama payı COVID-19 öncesindeki seviyesine geri geldi.

2022 ilk üç ayında Süt ürünleri, Yağ ve Kağıt harcamasında Türkiye ortalaması üzerinde artış görüldü.     Süt ürünleri harcaması Ocak-Mart 2022’de %66 artarken, Yağlar %78, Kağıt %59 arttı. Et ürünleri, atıştırmalık, içecek ve ev bakım ürünleri harcaması artışı Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Çalışmayı değerlendiren Ipsos Tüketici Panelleri Global ve Türkiye Lideri Ahu Şendilmen şu değerlendirmeleri iletti: “2022’nin ilk çeyreğinde hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri harcamasının geçen yılın aynı dönemine göre %54 artış gösterdiğini ve bunun temel nedeninin alışveriş sepetlerine daha fazla harcanması olduğunu görüyoruz. Enflasyondan arındırılmış rakamlarla harcama hemen hemen sabit kaldı.

İndirim marketlerinin harcamadan aldığı pay artmaya devam ediyor, 2022 ilk çeyrek itibariyle hanelerin harcadığı her 100 liranın 34’ü bu kanalda gerçekleştiriyor.

Harcama artışının en fazla gerçekleştiği ilk üç ürün grubu sırasıyla Yağlar, Süt Ürünleri ve Genel Gıda ürünleri olurken, Saç ve Vücut bakım ürünleri en az büyüyen kategoriler.”

Araştırma Künyesi

Bu bölümde paylaşılan veri ve bulgular Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden derlenmiştir. Hane Tüketim Paneli Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş 14,000 haneden oluşan bir örneklem olup, hane içi satın alım verilerini içermektedir.