Skip to content Skip to footer

Enver Yelkenci; Yıl sonuna kadar 6 mağazayı daha yeni konsepte dönüştürmeyi planlıyoruz

Teknosa Perakende Satış Genel Müdür Yardımcısı - Enver Yelkenci

‘Teknosa Perakende Satış Genel Müdür Yardımcısı Enver Yelkenci; yeni konsept mağaza yapısını, pazaryeri konseptini ve gelecek hedeflerini açıkladı’

  1. Teknosa yeni konsept mağazası hakkında bilgi verebilir misiniz? Proje nasıl gelişti? Ne kadar sürdü? Neler dikkate alındı?

Çoklu kanal stratejimiz çerçevesinde mağaza ağımızı deneyimle güçlendiriyor, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik odağıyla hareket ediyoruz. City’s İstanbul AVM’deki yeni konsept mağazamızda da bütünsel ve kapsamlı bir deneyim için müşteri trendleri ve dünya örneklerini referans alarak, müşteri beklentilerinin de ötesinde bir deneyim yaşatmak hedefiyle yola çıktık.

Sistemimizde yer alan 18 milyonu aşkın müşteri verisini işimizi, süreçlerimizi iyileştirmek ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için analiz ediyoruz. Veri analitiği çalışmalarımızın sonuçlarını, müşteri araştırmalarımızı, dünya trendlerini, şirket içinde kurduğumuz proje ekibimizin uzmanlıklarını ve 22 yıllık birikimimizi bu alanda deneyimli bir ajans olan I-AM ile birleştirerek, dijital yetkinliklerle zenginleştirdiğimiz yeni konseptimizi oluşturduk.

Yeni konseptimizde karşılama anından uğurlamaya kadar insanı odağa alan, deneyim alanları ve bilgilendirme ekranları aracılığıyla müşterilerimize dijital bir deneyim sunan, içerik karmaşasından uzak, sade bir yapıyla hizmet sunuyoruz.

Teknosa pazaryeri iş modelini ilk kez entegre ettiğimiz mağazamızda görme engelli müşterilerimiz için oluşturduğumuz yürüyüş alanları ve satış danışmanlarına kolayca ulaşabilecekleri butonlar ile fiziksel engelli müşterilerimiz için kasada ve Tekno Hizmet alanında oluşturduğumuz bölümlerimiz de mevcut. Aynı zamanda mağazada oluşturduğumuz ‘sürdürülebilirlik duvarı’ ile geri dönüşümden karbon ayak izini hesaplamaya pek çok konuda müşterilerimizi bilgilendirip, sürdürülebilir bir dünya için harekete geçmeye de çağırıyoruz.

  1. 22.06.2022 Çarşamba günü açılan yeni mağazanıza müşterilerin yaklaşımı nasıl oldu geri dönüşler nasıl?

Ne mutlu ki müşterilerimiz yeni konseptimize ilk günden büyük ilgi gösterdi. City’s İstanbul AVM’deki mağazamız açılışın ilk günlerinde benzer mağazalarımıza kıyasla 3 katından fazla satış cirosu elde etti. Mağazamıza ziyaretçi çekme oranımız 10 katından fazla arttı. Sepet büyüklüğümüz de yüzde 116 artış gösterdi. Müşterilerimiz, ürün bilgilendirme ekranları, birçok ürün grubu için oluşturulan deneyim alanları ile aradıkları ürünlere daha kolay ulaşıp, ev konforunda deneyimleme fırsatını yakaladı. Mağazalarımızı dijital kanallarımızla pürüzsüz bir şekilde entegre etmek ve müşterilerimizin alışveriş öncesi, sırası ve sonrası yaşadıkları deneyimi benzersiz kılmak için yeniliklerimizi sürdüreceğiz.

  1. Mağaza içinde pazaryeri konsepti mevcut bu alan nasıl çalışacak? Pazaryeri konsepti diğer illere de yayılacak mı?

Yeni konsept mağazamızda ilk kez pazaryeri ürünlerimiz de yer alıyor. Pazaryeri ürünlerini fiziksel olarak mağazalarda satışa sunarak, çok kanallı olma konusunda önemli bir adım attık. Teknosa’da görmediğiniz yepyeni ürün kategorileri mağazamızdaki pazaryeri alanında bulunuyor. Müşterilerimiz bu alanda ürünleri deneyimleyip, uzman satış danışmanlarımızdan bilgi alarak alışveriş yapabiliyor. İlk aşamada müzik, akıllı ev yaşam, hobi ve hırdavat bahçe ürünleri pazaryeri alanımızda bulunuyor. Dönemsel olarak farklı konseptler altında ürün sergileyip, pazaryeri alanını bir cazibe noktası haline getirmeyi hedefliyoruz. Pazaryeri konseptimizi öncelikli olarak diğer büyük illerimizde yaygınlaştırmak planlarımız arasında var.

  1. Tüm mağazalarınızı yeni konsepte uygun şekilde güncellemeyi düşünüyor musunuz?

Yıl sonuna kadar 6 mağazayı daha yeni konsepte dönüştürmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yıllar içinde de yeni açmayı ve revize etmeyi planladığımız mağazaları yeni konseptimize göre tasarlamayı hedefliyoruz.

  1. 2022 yılsonu ve 2023 toplam mağaza hedefiniz nedir?

69 ilde 200’e yakın mağazamız, teknosa.com ve mobil platformlarımız ile müşterilerimizin teknolojiye dair ihtiyacı olan tüm ürün ve hizmetleri en iyi deneyimle sunmaya odaklanıyoruz. Tüm kanallarımızda entegre ve en iyi müşteri deneyimini sağlamak istiyoruz. Mağaza içi dijitalleşme, müşteri deneyimini odağa alan mağaza yatırımlarımız da bu çerçevede artarak devam ediyor. Hem yeni mağaza lokasyonlarını hem de metrekare olarak büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin en yaygın mağaza ağına sahip teknoloji perakende şirketiyiz. Tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verecek noktaları değerlendiriyoruz. 2022 için de planlarımızda yeni açılışlar var. Müşteri davranışlarına ve beklentilerine göre mağaza ağımızı, konseptimizi, ürün çeşitliliğimizi şekillendiriyoruz. Önceliğimiz müşterilerimize doğru noktada daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak.