Skip to content Skip to footer

Esas Gayrimenkul “Müşteri Laboratuvarı 2023” sonuçlarını Perakende Günleri’nde açıkladı

Esas Gayrimenkul’ün AVM ziyaretçilerine ilişkin daha fazla içgörü elde etme amacıyla kurduğu “Müşteri Laboratuvarı” 2023 yılı verilerini PG 2023’de açıkladı. Geçtiğimiz yıl ilki yapılan araştırmada 6 temel alışverişçi profili belirlemişti. Bu profiller; Deneyim Kaşifleri, Marifetli Muhtarlar, Evhamlı Simyacılar, Hedonistler, Sofistike Bilgiçler ve Teknolojik Çokbilmişler olarak adlandırılmıştı.

Bu sene yaşam tarzlarını mercek altına alan araştırmada önemli değişiklikler gözlendi. Öncelikle dünyamızın belirsizlik çağına girdiği tespit edildi. İklim krizi, gelir dağılımı adaletsizliği, salgın hastalıklar vb. tek başımıza çözemeyeceğimiz sorunlarla karşı karşıyayız. Ülkemizdeki depremlerden sonra hayatımıza yoğun kaygı girdi. Bu felaketler sonrası motivasyonlarımız değişti, motivasyon sıralamasında “güven ve şefkat” ilk sırada yer aldı.

Dünyadaki ve ülkemizdeki bu önemli değişiklikler insan davranışlarını ve alışverişçi profillerini de etkiledi. Bu gelişmeler ışığında yenilenen ve 6 bin kişilik örneklem üzerinden gerçekleştirilen Esas Müşteri Laboratuvarı 2023’te ortaya çıkan önemli bulgular şöyle sıralandı:

  • Dönüşümü anlamak ve adapte olmak için müşterimizi daha iyi tanımaya ve değişen yaşam tarzlarına odaklanmalıyız. Bu dönüşüme ayak uyduramayan markalar ve AVM’ler kaybetme riskiyle karşı karşıya ki bu da sektörün yaklaşık %50’si..
  • Türkiye nüfusu hızla yaşlanıyor, bu yüzden artık orta yaş 55 yaşında başlıyor. 38-55 yaş arasını ise artık “tecrübeli gençler” olarak değerlendiriyoruz. AVM’lerin dönüşümünde bu 38-55 yaş arası kitle kritik role sahip.
  • Yaşam tarzına göre “Ortadakiler” olarak adlandırılan kitle çok hızlı büyüyor. Bu grup mesleki uzmanlığa sahip. Bu kitleyi AVM’lere daha sık getirebilmenin yollarını bulmak gerekiyor.
  • Deneyim Kaşifleri’nin AVM’lerden uzaklaştığını görüyoruz. Keşif ve deneyim merakı olan bu kitlenin nereye doğru göç ettiğini anlayıp, yeniden AVM’lere çekmeliyiz.
  • Marifetli Muhtarlar; bizim en fiyat odaklı kitlemiz. Bu kitle AVM ziyaretlerini azalttı, indirim marketleri vb. perakende noktalarını AVM içine alarak sinerji yeniden yükseltilebilir.
  • Teknolojik Çokbilmişler, AVM’lere daha çok gelmeye başladılar. Bu bilgi bize AVM’lerin birer deneyim ve satış noktası olarak- teknoloji vahalarına dönüşmesi gerektiğini söylüyor.

AVM’lere giden ziyaretçilerdeki değişim ve buna göre dizayn edilen yaşam alanları detayları için Esas Gayrimenkul’u takip edebilirsiniz.

Esas Gayrimenkul “Müşteri Laboratuvarı 2023” sonuçlarını Perakende Günleri’nde açıkladı - Perakende.org