Skip to content Skip to footer

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Düşüyor

Avrupa Merkez Bankası Faiz İndirimine Gidebilir mi?”
Euro Bölgesi’nde enflasyon, son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Ocak ayında enerji fiyatlarının düşmesi, bloktaki enflasyonun düşük seviyelerde seyretmesine katkı sağladı. Euro Bölgesi yatırımcıları, enflasyonun yavaşladığına dair işaretlerle birlikte faiz oranları konusunda olumlu gelişmeler bekliyor. 2022’nin Şubat ayından bu yana Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle artan gıda ve enerji fiyatlarından sonra, Euro Bölgesi için beklenen bir mola dönemine işaret ediyor.

Ocak 2024’te flaş enflasyon tahmin raporu, yıllık tüketici fiyatlarının Aralık 2023’teki %2,9’dan %2,8’e gerilediğini gösterdi. Enerji ve gıda fiyatlarını dikkate almayan çekirdek enflasyon da önceki aydaki %3.4’ten düşerek %3.3’e geriledi ve hala analist tahminlerinin biraz üzerinde seyrediyor. Aylık enflasyon ise önceki ay %0.2’den -0.4%’e geriledi. Enerji fiyatları %6,7’den %6,3’e düşerken, hizmet fiyatları neredeyse sabit kaldı. Alkol, gıda ve tütün fiyatları Aralık ayına göre gerileyerek, Ocak ayında %5.7’ye indi. Enerji dışı sanayi mal fiyatları da Aralık ayına göre düşerek %2’ye geriledi.

Euro Bölgesi’nde işsizlik oranları, Aralık ayında beklendiği gibi rekor düşük seviyelerde kalarak %6.4 olarak sabit kaldı. Almanya’da işsizlik oranı %3.1 ile en düşük seviyede bulunurken, İspanya %11,7 ile en yüksek işsizlik oranına sahip oldu. Euro Bölgesi’nde işsizlik sayısı 17,000 kişi azalarak 10.909 milyona düştü. 25 yaş altı işsizlik oranı ise bir önceki aya göre hafif bir düşüşle %14.4’e geriledi. Bazı yatırımcılar faiz indirimini nisan ayına kadar beklerken, diğerleri parasal gevşemenin daha sonraya erteleneceğini düşünüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz indirimleri konusunda temkinli bir tutum sergiliyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, CNN’e yaptığı açıklamada, “Henüz o noktaya gelmedik. Her türlü veriye ihtiyacımız var, ancak bunlardan biri kritik öneme sahip; ücretlerle ilgili veriler.” dedi. Lagarde, enflasyonu kontrol altına alma planlarıyla ilgili olarak da, “Sürdürülebilir bir şekilde %2’ye ulaşmak istiyorum, böylece alışveriş yapan ve benzin istasyonuna giden insanlar, işi onlar için yaptığımızı takdir etsinler.” ifadelerini kullandı.

Almanya ve Fransa’da enflasyonun Ocak ayında düşmesi, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomilerinden bazılarının toparlanma yolunda ilerleyebileceğine dair umutları artırdı.