Skip to content Skip to footer

Evren Kutlu; 2023’ün ikinci yarısında da yeni mağazalar açmaya ve daha fazla tüketiciye ulaşmaya devam edeceğiz

Atasun Optik CEO’su Evren Kutlu; yeni proje ve planlamaları, toplam mağaza sayısı ve açılış hedeflerinden bahsederek, e-ticaretin önemini, Sanal deneme özelliğinin faydalarını ve Müşteri deneyimi özelinde yapılan çalışmaları açıkladı.

  • Dünyanın önde gelen optik perakende organizasyonunun bir parçası olan “Atasun Optik” firması, yılın ilk yarısını nasıl geçirdi? Yeni dönemle birlikte yeni projelerinizi ve planlamalarınızı aktarabilir misiniz?

Atasun Optik olarak sene başındaki hedeflerimiz doğrultusunda, yılın ilk yarısında hız kesmeden açmaya devam ettiğimiz yeni mağazalarımız ve dijital dönüşüme yönelik çalışmalarımızla optik perakendecilikte mükemmel müşteri deneyimi odağımız kapsamında yatırımlarımıza devam ettik.

Mevcut projelerimizi geliştirmeye ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Toplumsal faydayı önceliklerimiz arasında tutuyor ve önemsiyoruz. Optisyenlik Burs Programı da bunlardan biri. Amacımız, topluma ve eğitime fayda odaklı yaklaşım ile optisyenlik mesleğinin geleceğine yön vermek, maddi imkanları kısıtlı ama başarılı optisyenlik bölümü öğrencilerine destek olmak ve onların iş hayatına katılmalarını kolaylaştırmak. Bu kapsamda her yıl 100 öğrenciye burs imkânı sağlıyoruz. Optisyenlik bölümü olan 18 üniversitenin atölyelerine cam bağışında bulunduk ve atölyesi olmayan üniversitelerin atölyelerinin kurulmasına katkı sağladık. Geçtiğimiz yıl 143 optisyenlik öğrencisi Atasun Optik’te staj yaptı. Bu sene de yeni stajyer arkadaşlarımız aramıza katıldı.

Bir diğer projemiz ise iki yıl önce hayata geçirdiğimiz, toplumsal faydayı odağına alan “Gözümüz Sağlıkta” platformu.  Günümüzde insanlar pek çok konuyu olduğu gibi sağlık problemleriyle ilgili konuları da internetten araştırıyor. Ne yazık ki internetten yapılan aramalar her zaman doğru sonuç vermiyor. Dolayısıyla güvenilir kaynağa ulaşmanın ve konunun uzmanları tarafından üretilen içeriklerin önemi her geçen gün artıyor. “Gözüm gibi bakarım” deyimini sıkça kullansak da gözümüze iyi bakmayı ihmal edebiliyoruz. Göz sağlığı alanında doğru bilgiyi daha geniş kitlelere ulaştırmak ve fayda sağlamak amacıyla kurduğumuz platformumuzda da göz sağlığına yönelik önemli bilgileri bir araya getiriyoruz. Göz bozuklukları, göz sağlığı, göz hastalıkları, doğru bilinen yanlışlar, çocuklarda göz sağlığı gibi alanlarda bilime dayalı, hekim onaylı güvenilir içeriklere ve videolara yer veriyoruz. Platformumuzu düzenli olarak güncel tutuyor ve ilgi çekici içeriklerle zenginleştirmeye devam ediyoruz.

Sürdürülebilirliği her zaman odağımızda tutuyoruz. Dünyamızın bugün ve gelecekte de daha yaşanabilir bir yer olması ve gelecek nesillere miras bırakmak adına iyileştirmeler yapılmasına destek olmayı önemsiyoruz. Koleksiyonlarımızda sürdürülebilir ürünlere de yer veriyoruz. Bu konudaki bilinçlenmenin önemiyle eğitim platformumuz “Atasun Akademi” bünyesinde tüm çalışanlarımıza “Sıfır Atık” eğitimi verdik ve hem destek ofis hem de mağazalarımızda çok sayıda iyileştirme gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığında da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan çeşitli denetimler sonucu, sektöründe “Sıfır Atık” belgesi almaya hak kazanan ilk ve tek marka olmayı başardık.

  • 70 ilde 341 mağazanız ve 34 marka ile hizmet veriyorsunuz. Bu mağazaların kaç tanesi Cadde ve AVM Mağazacılığı olarak yer almakta. Yeni mağazalar açmaya devam edecek misiniz?

Şu an güncel mağaza sayımız toplamda 341, bunların 220 tanesi AVM’de geri kalanı ise caddede yer alıyor. 2023’ün ikinci yarısında da yeni mağazalar açmaya ve daha fazla tüketiciye ulaşmaya devam edeceğiz.

  • atasunoptik.com.tr siteniz ve pazar yerleri üzerinden e- ticaret hizmetiniz de mevcut. Sanal Deneme uygulamanızdan bahsedebilir misiniz?

E-ticaret, bir markanın veya girişimin kendini büyütebilmesi için hayati önem taşıyor.  Sektörümüzde “en çok tavsiye edilen perakende lideri olma” vizyonuyla yürüttüğümüz çalışmaların odak noktalarından biri de e-ticaret. Web sitemiz üzerinden uygulamaya koyduğumuz “Sanal Deneme” özelliğimiz bugüne dek yaklaşık 1 milyon kullanıcı tarafından deneyimlendi. Uygulamayı kullanan kullanıcılarımızın sitede vakit geçirme süresinin kullanmayanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu gözlemledik. Alışveriş dönüşümü oranları ise VTO özelliğini kullanmayanlara göre 2,70 kat fazla. Bu da kişiselleştirilmiş deneyimlerin perakendede önemli bir yeri olduğunu bize tekrar gösteriyor. E-ticaret uygulamalarımızda iyileştirme çalışmalarımız her daim devam edecek.

  • Sanal deneme özelliğiniz 2021 yılında hayata geçti ve o günden bugüne hizmetin kullanım oranı, memnuniyeti hakkında bilgi alabilir miyiz?

Web sitemizde yer alan “Sanal Deneme” özelliğimiz ile Türkiye’de sektörümüzde bir ilki gerçekleştirdik. Bu özellik sayesinde tüketicilerimiz, web sitesi üzerinden güneş gözlüklerini sanal olarak deneyebiliyor ve yüz şekillerine uyumlu güneş gözlüklerini online olarak seçebiliyor. Bir diğer uygulamamız olan “Görsel Arama” özelliği sayesinde ise kullanıcılarımızın ister başka mecradan edindikleri isterlerse kendi çektikleri fotoğraflar yardımıyla aradıkları güneş gözlüklerini veya benzerini bulmalarına yardımcı oluyoruz. Bununla birlikte zamandan tasarruf etmelerini sağlıyoruz. Hızın önem kazandığı, zamandan tasarrufun en üst seviyelerde ihtiyaca dönüştüğü bir devirdeyiz. Bu iki çalışmamız ile web sitemiz üzerinden ziyaretçilerimiz keyifli bir alışveriş deneyimi yaşıyor.

  • Müşteri deneyimi özelinde “Atasun Optik” olarak yaptığınız çalışmalar neler?

Müşteri memnuniyeti ve deneyimine ilişkin çalışmalar ana gündem maddelerimiz arasında. Müşterisini bilen ve tanıyan bir marka olarak reflekslerimiz güçlü diyebilirim. Yapılan araştırmalar doğrultusunda toplam küresel nüfusun neredeyse %30’unu oluşturan Z kuşağının 2025 yılına kadar iş gücünün yaklaşık %27’sini meydana getireceği tahmin ediliyor. Z kuşağı aynı zamanda tamamen dijital dünyada büyüyüp internette diğer tüm gruplardan daha fazla zaman geçiren ilk nesil. Bu kuşağın harcama gücü de artıyor[1]. Dolayısıyla rakamlar yatırımlarımız için önemli bir sinyal veriyor.

Gündemimizde de sıklıkla yer alan dijital çalışmalara yatırım ve geliştirmeyle birlikte Omnichannel yatırımlarımızla Türkiye’de güneş gözlüğü sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiş bir markayız.  Müşterilerimizin işini sadece alışveriş sırasında değil, alışveriş sonrasında da kolaylaştırmak ve memnuniyetlerini sağlamak için aralıksız çalışıyoruz. Sektördeki uzmanlığımızla alışveriş deneyiminin her anında müşterilerimizin yanında oluyor ve “Mükemmel Müşteri Deneyimi” çerçevesinde hareket ediyoruz. Çağrı merkezimizden satış sonrasına, iade ve değişimden e-ticaret alışverişlerine kadar tüm aşamalarda müşterilerimize yüksek standartta hizmet veriyoruz. Mağazalarımızda yenilikçi özelliklerimizle dinamik bir müşteri deneyimi yaşatıyoruz.

6)“En çok tavsiye edilen perakende lideri olma” vizyonuyla yürüttüğümüz çalışmalar, “Optik perakendede akla gelen ilk marka” olmanızı sağladı. 16 yıllık deneyim ve tecrübenizle kazandığınız bu başarının sırrı sizce nedir? Atasun Optik olarak aldığınız ödüllerden bahsedebilir misiniz?

Bizi başarıya götüren en önemli etkenin müşteri yolculuğuna verdiğimiz önem olduğuna inanıyorum. Daima tüketicilerin beklentilerini düşünerek hareket etmeye özen gösteriyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında 340’ı aşkın mağazamızla, “iyi görme ve iyi görünmeyi herkese ulaştırma” misyonuyla hareket ediyoruz. Dünyaca ünlü markaların yanı sıra kendi özel markalarımızın optik ve güneş gözlüklerini de tüketiciyle buluşturuyoruz. Öte yandan kontakt lensler de ürün portföyümüzün önemli birer parçası. Yaptığımız her işte müşterilerimizi odağımıza alıyor, yüzde 100 mutlu müşteri politikasını benimsiyoruz. Bu kapsamda ömür boyu tamir ve bakım hizmetimiz ile tüketicimizle aramızdaki güven bağını güçlendiriyoruz.

Başarının temellerinden biri de içerideki süreçlerin iyi halinden geçiyor. Bu anlamda iş hayatında fırsat eşitliğinin oluşturulması, kadın çalışanlarının desteklenmesi ve ilgili tüm metriklerin düzenli olarak ölçülmesi şirket hedeflerimizin önemli parçasını oluşturuyor. Özellikle kadın çalışanlarımızın iş hayatında sürekli olarak bulunmasını ve bunun korunmasını önemsiyoruz. Great Place to Work Enstitüsü kapsamında verilen “Great Place to Work” sertifikasına ikinci kez sahip olmuş bir markayız. Ayrıca “Happy Place to Work” ödülünün de sahibi olduk. Harika bir iş yeri olduğumuzun tescillenmesi bize güç ve motivasyon sağlıyor.

Atasun Optik’te yaş ortalamamız 30 olsa da 4 kuşak bir arada çalışıyoruz.  Farklı nesiller arasında köprü kurmayı en önemli önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Bu anlayışla uygulamaya koyduğumuz tersine mentorluk programımız “Tersten Bak” ile farklı nesillerin bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunmalarını; Mesleki Mentorluk programımız ile de farklı uzmanlık alanlarında tecrübe ve mesleki bilgi paylaşımı yapmayı hedefliyoruz.

Saha ekiplerimizle güçlü ve güvene dayalı ilişkiler yaratmanın yanı sıra kusursuz müşteri deneyimi tasarlamak adına “Hayat Boyu Atasun” programını başlattık. Bu program kapsamında ofis çalışanlarımıza yönelik düzenlediğimiz Hayat Boyu Atasun Zirvesi’nde birbirinden farklı eğitimlere yer verilirken saha çalışma arkadaşlarımıza yönelik oluşturduğumuz “Kusursuz Müşteri Deneyimi” ve “Kusursuz Çalışan Deneyimi” eğitimlerini mağaza müdürü arkadaşımızın katılımı ile gerçekleştirdik. Bu eğitimlerde çalışanlarımızı da iç müşterilerimiz gibi konumlandırıyoruz. Onların mutlu, huzurlu olduğu bir ortamın müşterilerimize de geçtiğine ve bunun marka başarımıza da etki ettiğine inanıyoruz.

Kaliteli ürün ve hizmet sunma misyonumuz başarılarımız için önemli bir yapı taşı. Ürünlerimizi şeffaf bir şekilde izlenebilen süreçlerden geçirerek sunmaya özen gösteriyoruz. Bu anlayışla, tedarikçide ürün üretim aşamalarından ürünlerin depoda muhafaza edilmesine ve denetimden geçtikten sonra mağazalarda tüketicilerle buluşmasına kadar pek çok koşulu gözeten ISO 13485:2016 standartlarını sağladık. İlgili ürünlerin depolama, dağıtım süreçleri ve verdiğimiz hizmet süreçlerinin standartlara uygun ve güvenli bir biçimde gerçekleşmesi ile ilgili ayrıntılı bir denetim sürecinden geçerek, Uluslararası bir kuruluş olan TÜV İtalya, TÜV SÜD Grup’un onayıyla ISO 13485 kalite belgesini almayı başardık. Türkiye’de bu belgeyi almaya hak kazanan ilk ve tek optik perakende markası olduk.

[1] https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-trendleri/perakendenin-gelecegi/