Skip to content Skip to footer

Fantastik yaşam tarzı, çeşitli ev seçenekleri için Londra’dan daha iyi bir yer yok

Barratt London Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Stuart Leslie, Fantastik Yaşam Tarzı, Çeşitli Ev Seçenekleri ve 2024 Yılında Beklenen Ekonomik Büyüme İle Birlikte Gayrimenkul İçin Londra’dan Daha İyi Bir Yer Olmadığını Söylüyor:

Sermaye artışı ve kira geliri açısından köklü bir geçmişe sahip, dünyanın en önemli pazarlarından birine yatırım yapmak için bir fırsat arıyorsanız veya harika eğitim ve iş olanaklarına sahip, canlı ve sürekli gelişen bir başkente taşınmak istiyorsanız bakmanız gereken yer Londra olmalıdır.

Hem İngiltere’nin hem de Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’nın; yaşamak, çalışmak, okumak veya yatırım yapmak için cazip bir yer olması hiçbir azalma göstermemektedir. Şehir, yeni inşa edilen konutların sınırlı arzı ve yüksek kira getirisi arayan yatırımcıların sürekli artan talebiyle bir büyüme dönemine hazırlanıyor. Bununla birlikte, sürekli gelişen toplu taşıma ve her üç start-up’tan birinin FinTech alanında uzmanlaştığını gösteren Centre for Entrepreneurs raporununda [Eylül 2022] görülebileceği üzere girişimciler için gerçekten rakipsiz bir bölge. 2024’te emlak aramak için daha iyi bir bölge yok.

Hükümetin yaptığı son Sonbahar Bildirisi, Ekim 2022’de %11,1 olan enflasyon oranının Ekim 2023’te son iki yılın en düşük seviyesi olan %4,6’ya gerilemesi ile Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin 2024 yılı sonuna kadar %2,8’e düşmeye devam edeceğini öngörmesi, Birleşik Krallık’ın bir yılda ne kadar yol kat ettiğini de gösterdi. Bu sevindirici haber, Standard & Poor’un (S&P) İngiltere’nin mali durumunu AA olarak derecelendirmeye devam etmesini sağlarken, Moody’s de daha önceki bir kredi riskini kaldırarak Aa3 notunda karar kıldı ve böylelikle İngiltere piyasasına yatırım yapmanın yüksek kaliteli ve düşük riskli bir seçenek olduğuna dair güvenini yinelemiş oldu.

Ekonomik durumda zaman zaman yaşanan iniş çıkışlardan bağımsız olarak Londra’da konut satın almak her zaman güvenilir bir uzun vadeli yatırım olmuştur. Konutlar son 30 yılda her yıl %9 değer kazanırken1, son dokuz yılda Londra’da bulunan ortalama bir evin değeri %45 oranında artmıştır2. Bu büyüme, Barratt London’ın tercih ettiği yerler olan yenileme alanlarında daha da net olarak gözükmektedir. CBRE, aynı yatırımdan yoksun yakın bölgelere kıyasla yenileme alanlarında %5,8’e varan ek büyüme öngörmüştür, bu nedenle başkentin konut fiyatlarında en hızlı artış gösteren bölgelerinden bazılarının Barratt London projelerine ev sahipliği yapması şaşırtıcı değildir3.

Örnek olarak, Barratt London’ın 26 katlı ve oldukça prestijli Bermondsey Heights projesinin yer aldığı Bermondsey London Borough 2022 yılında çift hanelere varan fiyatı artışı görürken, eski bir Nestle fabrikasının arazisinde inşa edilen, amiral gemimiz niteliğindeki Hayes Village yenileme projesine ev sahipliği yapan Hillingdon London Borough ise yine 2022 yılında %9 konut fiyatı artışıyla başkentteki en iyi konut fiyatı artış oranlarından birini gördü.

Barratt London’ın tamamlanması uzun yıllar alan bazı büyük projelerinde, sermaye artışının ölçeği yerinde değerlendirilebilir. Örnek olarak, on yılı aşkın süredir yapım aşamasında olan Hendon Waterside‘da, 2011 yılında piyasaya sürülen ilk dairelerden bazılarını satın alan yatırımcılar, 2022 yılında kadar geçen dönemde evlerinin değerinin %132 arttığını görürken, dairelerini kiraya veren kat malikleri de yıllık yaklaşık %6 kira getirisinin keyfini sürmektedir.4 Ek olarak, yeni projelerle ilgili tahminler de aynı derecede olumludur. JLL, Wembley Park Gardens için önümüzdeki on yıl içinde konut fiyatlarının %57 oranında artacağını öngörürken, bölgedeki kira getirileri beş yıl içinde %49 oranında artarak Londra ortalamasının iki katından daha fazla bir artış göstermektedir.5

Yatırım için bir konutu kiraya vermek isteyenler için Barratt London’dan ev satın almanın sayısız avantajı vardır. Konutlarımız başkentin en heyecan verici ve gelecek vaat eden bölgelerindedir. Sadece %10 peşin depozito ve proje tamamlandığında %90 ile cazip bir ödeme planı sunuyoruz. Böylelikle konutları zamanında teslim edeceğimizi biliyorsunuz ve yeni konutlarımıdaki hizmet ücretleri oldukça rekabetçi ve makul seviyede. Londra’da kiralık mülkler giderek daha fazla talep görüyor ve %6,5’e varan kira getirileriyle harika bir yatırım getirisi sunuyor. Ancak Londra’nın cazibesi sadece para ile sınırlı değildir, bundan çok ama çok daha fazlası vardır:

Eğitim – UCAS’a (Üniversiteler ve Kolejler Kabul Hizmeti) göre, 2023 yılında İngiliz üniversitelerine Britanya dışından başvuran yabancı öğrenci sayısı %2,4 artarak 138.050 oldu. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olduğu kabul edilen Birleşik Krallık, yasal olarak ikamet eden yabancılar da dahil olmak üzere tüm çocuklar için üç yaşından 18 yaşına kadar ücretsiz eğitim ile olağanüstü eğitim fırsatları sunmaktadır. Bu fırsatlar özellikle üniversite düzeyinde çok değerlidir. Londra, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden ikisine (Imperial College London ve University College London) ve oldukça saygın bir eğitim kurumu olan London School of Economics de dahil olmak üzere diğer 38 lisans düzeyinde eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Ulaşım – 1863 yılında dünyada ilk kez bir yeraltı trenine sahip olan şehir olarak Londra, o tarihten bu yana etkin şehir içi toplu taşımacılıkta öncü şehirlerinden biri olmuştur. Yerüstü, yeraltı ve ana hat trenleri, tramvaylar, otobüsler, vapurlar, havalimanları, helikopter pistleri, teleferik seçeneklerinin yanı sıra dünyanın en iyi eğitimli taksi şoförleriyle birlikte Londra’nın dünyanın en iyi ulaşıma sahip şehirlerinden biri olması hiç de şaşırtıcı değil. Londra’daki demiryolu ağına yapılan en son ekleme, daha önce Crossrail olarak bilinen Elizabeth Hattı’dır. Bu hat, ana hat trenlerinin Londra’yı boydan boya geçen tünellerden geçmesini sağlayarak Heathrow Havaalanı’ndan Essex’teki Shenfield’a kadar hızlı ve doğrudan bağlantılar sunması bakımından benzersizdir. Şehir ayrıca St. Pancras’tan kalkan Eurostar ile trenle Avrupa anakarasına da bağlanma olanağı da sunmaktadır. Londra Heathrow Havalimanı ise dünyadaki en yüksek ikinci yolcu sayısına sahiptir.

İş Dünyası – Londra bir milyondan fazla işletmeye ev sahipliği yapmaktadır ve yeni girişimler Birleşik Krallık’taki diğer her yerden daha hızlı bir şekilde kurulmaktadır. 2022 yılında şehirde 275.548 yeni işletme faaliyete geçerek rekor kırmıştır6 ve girişimcilere ve yeni kurulan işletmelere yönelik destek başkentte yoğunlaşmıştır. Şu anda mevcut fonların %32,7’si Londra’daki işletmeler için ayrılmaktadır.7

Canlılık –Londra, dünyanın dört bir yanından gelen insanlara ev sahipliği yapmaktadır ve 123 farklı mutfak ile yemek açısından dünyanın en çeşitli şehridir.9 Sanat tutkunları 850’den fazla galerinin keyfini çıkarabilir ve müzikseverler 300’den fazla mekan arasından seçim yapabilir. Ek olarak, şehirde yaklaşık 200 müze bulunmaktadır ve şehir dört UNESCO Dünya Mirası Alanına ev sahipliği yapmaktadır.10 Bütün bu nedenlerden dolayı Londra sakinleri için hiçbir zaman sıkıcı bir an yoktur.

Barratt London, Londra’daki 40 yılı aşkın inşaat deneyimiyle şehrin 32 Londra ilçesi arasından doğru yerleri seçme konusunda uzmandır. Projeleri için toplu taşıma araçlarına kısa bir yürüyüş mesafesinden fazla olmayan ve büyük yenileme potansiyeli sunan alanları seçer. Ancak şehirde bir konut veya yatırım amaçlı gayrimenkul ararken Barratt London’ı ilk tercihiniz haline getirmeniz için tek neden bu değil. Barratt London, on yılın sonundan itibaren tüm yeni evlerinin net sıfır karbonlu olacağı anlamına gelen enerji tasarrufu önlemleri ve yeni evlerinin %99’unun EPC A veya B olarak derecelendirilmesiyle, İngiltere ve Galler’deki mevcut mülklerin yalnızca %3,1’i tarafından elde edilen bir enerji verimliliği seviyesiyle konutta her zaman inovasyonun ön saflarında yer almıştır. Modern inşaat yöntemleri, hava kaynaklı ısı pompaları ve güneş enerjisi sistemleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir ısıtma seçenekleri ve üstün yalıtım, Barratt London’ın yeni konutlarının geleceğe hazır olduğu anlamına geliyor.

Barratt London şu anda yılda 1.500’den fazla konut inşa ediyor ve önümüzdeki 3-5 yıl içinde yılda 2.000’den fazla konut teslim etmeyi hedefliyor. Barratt London son üç yılda başkente 137 milyon sterlinden fazla yatırım yaptı. Böylesine bir operasyonun ölçeğine rağme, her bir müşterinin kendini değerli hissetmesini sağlayan kişisel dokunuşlara devam ediyor. Aslına bakacak olursak, müşterilerimizin %90’ından fazlası son 13 yıldır bizi tavsiye ediyor ki bu da İngiltere’deki diğer büyük konut üreticilerinden daha yüksek bir rakam. Londra; canlı, iş dünyasının kalbinin attığı ve ekonomisi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan bir şehir ve Barratt London mükemmel yeni evinizi bulmanıza yardımcı olmak için hazır.

www.barrattlondon.com